Barszcz ukraiński w wersji wege

Barszcz ukraiński w wersji wege – z fasolą, botwinką i ziemniakami

Tradycyjny barszcz ukraiński jest królem zup. Kucharz, który pamięta o odpowiednich składnikach, ich właściwych proporcjach oraz pożądanych przyprawach skazany jest na sukces kulinarny czy to gdy karmi rodzinę, czy gotuje dla klientów w restauracji. Ale żeby barszcz ukraiński bez mięsa? Otóż tak! Barszcz po ukraińsku w wersji wege z fasolą, botwinką i ziemniakami to poezja smaków. Jak to zrobić? Wyjaśniamy pokrótce.

Podobnie jak w przypadku polskiego bigosu, nie ma jednego przepisu na tradycyjny barszcz ukraiński. W każdym regionie Ukrainy gotuje się go w winnym stylu, w dodatku każda gospodyni przyrządza go po swojemu. Barszcz na Ukrainie gotuje się na drobiu, żeberkach wieprzowych, na bulionie z gęsi lub kaczki. W zupie znajdziemy często skwarki ze słoniny.

Barszcz po ukraińsku

Podstawą barszczu ukraińskiego są buraki, pomidory i kapusta. Są to składniki, z których przyrządza się zupy wegetariańskie lub zupy wegańskie. Dodatkowo mogą pojawić się ziemniaki, papryka, fasola. Niekiedy barszcz ukraiński zabielany jest śmietaną. Podawany z ziemniakami lub kaszą, a także z dodatkiem klusek pszennych lub gryczanych czy też bułeczek przygotowanych na parze.

Ale barszcz ukraiński bez mięsa? Okazuje się, że zupa sporządzona na wywarze z warzyw może być smaczniejsza, a przede wszystkim zdrowsza niż tradycyjny barszcz po ukraińsku. Najważniejsze są odpowiednie składniki, w tym buraki wysokiej jakości, najlepiej od gospodarza. Dzięki zawartości fasoli zupa ma bardzo dużo białka, a czosnek przesmażony na maśle dodatkowo podkręca smak.

Barszcz ukraiński z botwiny

Wiosną i latem barszcz ukraiński można przyrządzić ze świeżych warzyw, w tym z liści i młodych buraków. Nadają one zupie piękny, głęboki kolor i wiodący akcent smakowy, a dzięki innym warzywom jak marchewka, pietruszka, ziemniaki czy fasola nabiera ona treściwego charakteru. Do sporządzenia tej pożywnej zupy potrzebujemy pęczek botwinki wraz z buraczkami, jeden nieduży burak, główkę włoskiej kapusty, cztery łyżki przecieru pomidorowego, cztery ziemniaki, dwie marchewki, korzeń pietruszki, dwie cebule, olej, sok z cytryny, cukier, cztery ząbki czosnku oraz pieprz, sól, ziele angielskie i liść laurowy.

Przygotowanie rozpoczynamy od obrania buraków, które ścieramy na tarce o dużych oczkach. Botwinkę drobno posiekaj. Buraczki i botwinkę wrzuć na patelnię, dodaj olej, sok z cytryny, cukier i przecier pomidorowy. Dolej trochę wody i duś składniki aż będą miękkie. W międzyczasie na osobnej patelni podsmaż na maśle pokrojoną w kostkę cebulę oraz startą na tarce o większych oczkach marchewkę i korzeń pietruszki. Ziemniaki pokrój w kostkę, kapustę poszatkuj. Do wywaru wlej 3 litry wody, dorzuć ziemniaki i zagotuj. Następnie dodaj kapustę i gotuj przez około 15 minut. Do garnka z wywarem dodaj zawartość obu patelni, dopraw liściem laurowym, zielem angielskim i pieprzem, dodaj przeciśnięty czosnek. Gotuj jeszcze kilka minut.

Barszcz ukraiński z fasolą

Prawdziwy barszcz ukraiński musi być z fasolą! Białą, czerwoną lub nawet fasolką szparagową. Wszystko zależy od osobistego gustu i smaku oraz rodzinnych tradycji. W Ukrainie fasola w barszczu nie jest częstym gościem, ale z pewnością tradycyjny barszcz po ukraińsku gotowany w Polsce jest z fasolą. Powinniśmy pamiętać, aby zamoczyć ją co najmniej 12 godzin przed rozpoczęciem przyrządzania zupy. Następnie gotujemy ją oddzielnie i dodajemy do wywaru z resztą warzyw. Jeśli zależy nam na czasie, możemy skorzystać z fasolki w puszce.

W blogach kulinarnych spotkamy często przepisy na barszcz ukraiński z udziałem startych jabłek lub zakwasu z buraków oraz suszonych grzybów. W tym przypadku nie bierzcie sobie do serca powiedzenia naszych przodków o dwóch grzybach w barszcz. Im więcej składników w barszczu, tym lepiej dla wywaru! Buraki mogą być wcześniej upieczone lub usmażone.

Barszcz ukraiński z ziemniakami

Wszystkie znane nam przepisy na barszcz ukraiński przewidują zastosowanie ziemniaków, dzięki którym zupa staje się gęsta i treściwa. W części receptur ziemniaki trzeba pokroić przed wrzuceniem do wywaru jarzynowego. Ale są też takie, które zalecają ugotowanie ziemniaków osobno w całości, podanie ich na talerz z połową ugotowanego na twardo jajka, a następnie zalanie barszczem i posypanie szczyptą posiekanej natki pietruszki.

Barszcz ukraiński zabielany

Tradycyjne przekazy nie są też zgodne czy barszcz ukraiński powinno się zabielać. Naszym zdaniem, obowiązkowo! Nie chodzi jednak o doprawienie zupy w garnku dużą ilością śmietany. Wystarczy łyżka, dwie gęstej śmietany jako wisienka na torcie – po rozlaniu barszczu do talerza. Każdy będzie wiedział co z tym zrobić. Albo wymiesza śmietanę z zupą, albo zignoruje dodatek i poprzestanie za barszczu bez śmietany.

Przy przyrządzaniu barszczu ukraińskiego obowiązuje zasada: im więcej dodamy buraków i marchwi, tym bardziej będzie słodki, aromatyczny i mocno czerwony. Bywa z dodatkiem octu dla zachowania koloru. Koloru dodaje również czerwona papryka i dodatek przecieru pomidorowego, a świeży koperek lub zielona pietruszka na wierzchu wieńczy dzieło.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego