W restauracjach niemal na całym świecie podawane jest chilli con carne – tradycyjne danie kuchni meksykańskiej. Potrawa często spotykana w amerykańskich barach typu fast food zadziwia prostotą wykonania i bogactwem smaków. Jej głównym składnikiem oprócz warzyw jest zmielona lub drobno siekana wołowina. Ale coraz częściej oryginał wypiera z barów wegetariańska odmiana. Dziś piszemy co to jest chilli sin carne i jak potrawę można zrobić w warunkach domowych.
Chilli con carne to flagowa potrawa kuchni meksykańsko-amerykańskiej (teksańskiej) serwowane z ryżem bądź tortillą, u nas także z bagietką. Przyrządzana jest z kompozycji warzyw z papryczką chilli, pomidorami, fasolą i kukurydzą w rolach głównych oraz mięsa, najczęściej wołowego. Pikantna i aromatyczna, bywa podawana jako danie główne, ale też przystawka. Swoje przepisy na chilli con carne prezentują w sieci różni celebryci, w tym m.in. Robert Makłowicz czy Jakub Kuroń. Dobrym, choć kalorycznym dodatkiem do chili con carne jest starty parmezan, którym posypujemy wierzch potrawy.
Spis treści
ToggleChilli sin carne – przepis
Coraz częściej ofertę barów na całym świecie uzupełnia chili sin carne, czyli wegetariańska wersja popularnej potrawy. Jeśli chcielibyście ją przygotować w warunkach domowych, pamiętajcie, aby nie żałować przypraw i nie spieszyć się z gotowaniem. Chilli sin carne, jak każde danie oparte na dużej ilości różnych przepraw, jest tym smaczniejsze, im dłużej je gotujemy.
Do sporządzenia chilli sin carne dla czterech osób potrzebujemy: czerwoną fasole (300 g), pomidory krojone z puszki (400 g), kukurydzę konserwową (300 g), pięć średnich pomidorów, dwie czerwone cebule, dwie czerwone papryki i jedną żółtą, trzy ząbki czosnku, natkę pietruszki, cztery łyżki sosu sojowego, dwie łyżki oleju oraz przyprawy – szczyptę słodkiej papryki mielonej, dwie łyżeczki oregano, szczyptę wędzonej mielonej papryki, łyżeczkę mielonego kminu rzymskiego (kuminu) oraz szczyptę soli.
Jest to potrawa niezwykle prosta i do jej wykonania nie potrzeba szczególnych umiejętności kulinarnych. Przyrządzenie tego dania nie powinno nam zająć więcej niż godzinę. Wieczorem przed snem namaczamy czerwoną fasolę w zimnej wodzie. Następnego dnia, gdy odstanie przez 12 godzin, odcedzamy, zalewamy świeżą wodą i gotujemy do miękkości, przyprawiamy solą i znów odcedzamy.
Chilli z gorzką czekoladą
Następnie drobno siekamy cebulę i czosnek, po czym podsmażamy je w dużym garnku na oleju. Dodajemy przyprawy i znów chwilę podsmażamy. Kroimy w kostkę paprykę oraz pomidory, które wcześniej sparzyliśmy gorącą wodą i obraliśmy ze skórki, wrzucamy całość do garnka i podlewamy wodą oraz sosem sojowym. Dusimy pod przykryciem przez ok. 15-20 minut.
Na koniec dodajemy odcedzoną kukurydzę, pomidory z puszki i czerwoną fasolę oraz doprowadzamy do wrzenia. Gdy potrwa jest gotowa, dekorujemy ją posiekaną natką pietruszki. Smakosze kuchni meksykańskiej dodają do chilli gorzką czekoladę. W razie gdybyśmy chcieli złagodzić pikantność chili, do potrawy można dodać jogurt naturalny, kwaśną śmietanę lub ajran (turecki słony jogurt). J
Chilli sin carne z dynią
Wegańska wersja chilli sin carne może być wykonana z dodatkiem dyni. Z obranej dyni usuwamy pestki i kroimy ją w większą kostkę. W garnku rozgrzewamy olej, wrzucamy do niego dynię i drobno pokrojoną cebulę, smażymy na wolnym ogniu kilka minut, a następnie dodajemy do pozostałych warzyw. Puree z dyni dostępne jest także w sklepach jako pasteryzowane lub mrożone. Zagęszcza potrawę, dodając jej delikatnego posmaku. Do dania w wersji wegańskiej można dodać także ostrą paprykę, kolendrę, cynamon, sok z limonki, miód, orzechy włoskie czy nawet zaparzoną… kawę.
Dobrym pomysłem na rozgrzewający posiłek zimą jest wegetariańska zupa meksykańska. Aby ją przyrządzić w najprostszej wersji, potrzebujemy puszkę białej fasoli konserwowej, cztery łyżki koncentratu pomidorowego, 1,5 litra bulionu (w uboższej wersji może być z kostki), ziemniaki, kilka liści laurowych i ziele angielskie, dwa ząbki czosnku, majeranek oraz przyprawy do smaku – sól i pieprz.
Do gotującego się bulionu dodajemy puszkę opłukanej białej fasoli oraz koncentrat pomidorowy wymieszany z przeciśniętymi ząbkami czosnku i zielem angielskim. Do całości dodajemy liście laurowe i gotujemy ok. 15 minut. Następnie przyprawiamy pieprzem, solą i majerankiem, po czym jeszcze chwilę gotujemy na małym ogniu pod przykryciem. Pokrojone ziemniaki gotujemy osobno do miękkości w osolonej wodzie i dodajemy do zupy.
Zupa meksykańska w wersji wege
Na chłodne jesienne czy zimowe wieczory godna polecenia jest również wegańska zupa meksykańska. Na cztery porcje potrzebna są: 1 litr bulionu warzywnego, dwie puszki czerwonej fasoli, puszka pomidorów krojonych, po dwie marchewki i pietruszki, duża cebula, 2-3 ząbki czosnku, dwie łyżki sosu sojowego, 2-3 łyżki oleju, łyżka słodkiej papryki wędzonej oraz po pół łyżeczki kminu rzymskiego, suszonego tymianku i oregano oraz pieprz. O smaku potrawy decyduje mielona ostra papryka. W zależności od upodobań dodajemy mniejszą lub większą szczyptę.
Rozpoczynamy od obrania marchewki i pietruszki, które kroimy w kosteczkę. Fasolę odcedzamy i przepłukujemy wodą. W dużym garnku rozgrzewamy olej i wrzucamy drobno posiekaną cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Smażymy do zeszklenia cebuli. Następnie dodajemy paprykę wędzoną i ostrą, oregano, tymianek, kmin oraz wrzucamy marchewkę i pietruszkę. Całość chwilę smażymy. Wlewamy bulion, dodajemy fasolę i pomidory, po czym gotujemy na średnim ogniu ok. 20 minut. Na koniec doprawiamy sosem sojowym i przed podaniem dekorujemy natką pietruszki.
Podobne składniki może mieć zupa cygańska z fasolą. Do tej kalorycznej potrawy dodajemy jednak pokrojone ziemniaki oraz kiełbasę.