Zakwas bezglutenowy z mąki ryżowej

Chcesz upiec chleb bezglutenowy na zakwasie? Najpierw musisz jednak zrobić zakwas. W tym wpisie pokażę Ci jak wyhodować zakwas bezglutenowy z mąki ryżowej.

Bezglutenowa kuchnia - bezglutenowe przepisy

Odkąd jestem na diecie bezglutenowej rzadko jadam pieczywo, a jak już coś piekę to zwykle jest mój ulubiony chleb bezglutenowy – robi on furorę w Internecie, więc polecam szczerze ;)

Często byłam pytana czy mam jakiś przepis na chleb bezglutenowy na zakwasie, ale jakoś nigdy nie było okazji się nim podzielić, bo okazji do zrobienia zdjęć nie było ;) Szybciej i prościej robi się jak wiadomo chleb bezglutenowy na drożdżach, no i zakwasu nie trzeba dokarmiać co chwilę – mam tendencje do zabijania zakwasu, tak jak kwiatków – zapominam dokarmiać.

zakwas bezglutenowy ryżowy

Jednak zebrałam się w sobie i najpierw wyhodowałam zakwas bezglutenowy zakwas, a potem upiekłam bezglutenowy chleb na tym zakwasie – przepis na ten bezglutenowy chleb na zakwasie opublikuję za kilka dni (zapisz się do newslettera by go nie przegapić).

Zakwas zrobiłam z bezglutenowej mąki ryżowej (pamiętaj, że nie każda mąka ryżowa jest bezglutenowa, sprawdzaj czy na opakowaniu jest znak przekreślonego kłosa). Zakwas należy hodować minimum 5 dni dokarmiając go codziennie by nabierał mocy i podołał z wyrastaniem chleba ;) Lekko gazowana woda i sok z cytryny dodają mu smaku i mocy.

Zatem zabieraj się do dzieła by za kilka dni upiec swój bezglutenowy chleb na zakwasie. I pamiętaj, z zakwasem jest jak z …. dzieckiem, trzeba o niego dbać ;)

 

Zakwas bezglutenowy z mąki ryżowej
Author: Agata Kurczak Chmielewska
Ingredients
  • ½ szklanki mąki ryżowej (bezglutenowej)
  • ½ szklanki ciepłej lekko gazowanej wody
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
Instructions
  1. W litrowym, dobre wyparzonym słoiku wymieszaj wodę i mąkę.
  2. Dodaj sok z cytryny i jeszcze raz zamieszaj drewnianą, czysta łyżką.
  3. Przykryj ściereczką, zwiąż gumką recepturką i odstaw w ciepłe miejsce na 6 dni. Codziennie dokarmiaj zakwas 1 łyżką mąki ryżowej z 1 łyżką wody i dobrze wymieszaj drewnianą, czystą łyżką.
  4. Zakwas może być trzymany w lodówce, szczelnie zakręcony, przez 2-3 tygodnie – wówczas przed użyciem wyciągnij go z lodówki 2 dni wcześniej i dokarm 2 razy mąką ryżową i wodą (tak samo jak powyżej).

 

 

Jeśli potrzebujesz przepisu na szybki chleb bezglutenowy na drożdżach to polecam Ci te przepisy:

chleb bezglutenowy

wegański chleb bez mąki z ziarnami

 

English version

Gluten free Sourdough with Rice flour

Gluten free Sourdough with Rice flour

  • ½ cup of rice flour (gluten-free)
  • ½ cup of warm slightly sparkling water
  • 1 teaspoon of lemon juice

In a 1 liter, good cleaned (scald) jar, mix the water and flour.
Add lemon juice and stir again with a wooden, clean spoon.
Cover with a cotton towel, tie it with a rubber band and leave it in a warm place for 6 days. Everyday add to the sourdough  1 tablespoon of rice flour + 1 tablespoon of water and mix well with a wooden, clean spoon. If it is too thick add water.
Sourdough can be kept in the fridge, tightly curled, for 2-3 weeks – then before using it pull it out of the fridge 2 days earlier and feed it twice with rice flour (same as above).

 

Bezglutenowa kuchnia - bezglutenowe przepisy

 

sprawdzone przepisy bezglutenowe

 

 

 

 

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz