Chyba nikomu w Polsce nie trzeba tłumaczyć czym są sajgonki. Krokiet wiosenny będący popularnym daniem kuchni chińskiej oraz krajów Azji Południowo-Wschodniej zagościł na stałe nad Wisłą w barach fast food i przebojem wdziera się do naszych mieszkań. Coraz więcej smakoszy zyskują zdrowe i pyszne naleśniczki z nadzieniem warzywnym. Co decyduje o sukcesie wegetariańskich sajgonek w naszym kraju? Dowiedz się, a szybko przyjdzie ci apetyt na pikantną przekąskę, która rozpływa się w ustach!
Sajgonki warzywne to świetna przekąska, którą uraczysz rodzinę i przyjaciół na domówce. Potrawa jest prosta do przygotowania. Nie zajmie ci to wiele czasu, więc możesz ją zrobić na ostatnią chwilę przed wizytą gości. Wystarczy, że w arkusz papieru ryżowego zawiniesz warzywa, które masz akurat pod ręką, do tego makaron ryżowy i kilka listków kolendry. Pamiętaj o dipie! Sos do sajgonek możesz zrobić np. z soku z cytryny, sosu sojowego i imbiru.
Spis treści
ToggleDomowe sajgonki wegetariańskie
Prezentację niewyczerpanych walorów smakowych tej potrawy rozpoczynamy od przeboju barów z kuchnią wietnamską w Polsce, jakim są sajgonki z kapustą i grzybami. Danie podajemy zamiast uszek czy krokietów z farszem, które tradycyjnie królują na świątecznych stołach w naszym kraju. Uśmiechy domowników i gości gwarantowane!
Do przygotowania potrawy potrzebujemy pół dużej cebuli, 400 g pieczarek, 250 g kapusty kiszonej, dwa, trzy ząbki czosnku, papier ryżowy oraz sól i pieprz do smaku. Na wstępie kroimy cebulę w drobną kostkę i smażymy do zeszklenia, po czym dodajemy do niej starte na tarce pieczarki oraz przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Podsmażamy do odparowania wody z pieczarek. Na patelnię wrzucamy drobno krojoną kapustę, którą wcześniej – w zależności od upodobań – można przepłukać zimną wodą. Przepłukana kapusta jest mniej ostra w smaku, lecz zawiera mniej składników odżywczych.
Farsz do sajgonek z kapustą mieszamy, doprawiamy solą oraz pieprzem i zostawiamy do przestygnięcia. Po wyjęciu z opakowania papier ryżowy lekko zwilżamy wodą. Delikatnie przekładamy każdy arkusz na deskę do krojenia oraz nakładamy farsz. Następnie zawijamy sajgonkę tak, jak krokiet (najpierw boki do środka, a następnie rulonik) i smażymy na głębokim tłuszczu do zrumienienia z jednej i drugiej strony. Do potrawy pasuje wiele sosów, w tym tradycyjny słodko-kwaśny.
Sajgonki wegetariańskie bez smażenia
Sajgonki warzywne bez smażenia zwane inaczej spring rolls to potrawa, którą przyrządzimy w ekspresowym wręcz tempie. Wystarczy, że krótko podsmażymy różne warzywa i grzyby, dodamy tofu i owoce (np. mango), a następnie zawiniemy całość w papier ryżowy, który przez chwilę moczyliśmy w gorącej wodzie. Dzięki temu, że spring rolls nie smażymy przekąska świetnie nadaje się na posiłek w upalne dni. Spring rolls można przyrządzić kilka godzin przed podaniem, a później zająć się przygotowaniami do przyjęcia gości.
Sajgonki wegetariańskie na parze
Gotowanie na parze wpisuje się w obecną modę na zdrowe potrawy, które bez obaw mogą spożywać osoby na diecie odchudzającej. Sajgonki wegetariańskie na parze sporządzimy, jeśli wcześniej zgromadzimy: marchewkę, pora (potrzebna jest biała część), po pół czerwonej i żółtej papryki, łyżkę sezamu, olej roślinny, ciemny olej sojowy oraz papier ryżowy. Można drobno pokroić natkę pietruszki bądź świeży wiosenny szczypiorek. Jednak kuchnia na parze daje radę także bez oleju.
Zaczynamy od pokrojenia marchewki i pora w wąskie słupki, a papryki w cienkie paseczki. Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy pokrojone warzywa, dodajemy sezam, sos sojowy i smażymy 3-4 minuty, nie przestając mieszać. Podsmażone warzywa zdejmujemy z patelni, dodajemy drobno pokrojony szczypiorek lub zieloną pietruszkę i mieszamy. Na środek zwilżonego wodą papieru ryżowego nakładamy porcję farszu i zawijamy ruloniki, które układamy w naczyniu do gotowania na parze. Sajgonki gotujemy 7-8 minut.
Wege sajgonki z piekarnika
Wielu smakoszy docenia pieczone sajgonki wegańskie o bogatym smaku warzyw, nie ociekające tłuszczem tak, jak ich smażone odpowiedniki. Farsz przygotowujemy jak wyżej z warzyw (cebula, marchewka, por), dodajemy odsączony i pokrojony na drobne odcinki makaron ryżowy oraz sos sojowy. Całość doprawiamy pieprzem, smażymy przez minutę na dużym ogniu, cały czas mieszając.
Na namoczony w gorącej wodzie arkusz papieru ryżowego nakładamy dwie łyżki farszu i zwijamy w ruloniki. Blachę smarujemy olejem i wstawiamy sajgonki do piekarnika nagrzanego do 190 st. C. Pieczemy dziesięć minut z jednej strony i dziesięć z drugiej. Sajgonki z warzywami pieczone podajemy z sosem słodko-kwaśnym posypane sezamem.
Spring rolls pieczone
Dla odmiany proponujemy coś luksusowego i rzecz jasna, arcyzdrowego. Potrzebujemy 400 g świeżego łososia ze skórą, po pół marchewki oraz kalarepki, małego ogórka, dojrzałe mango i garść rukoli, a także łyżkę sosu sojowego, oleju sezamowego, syropu klonowego oraz soku z cytryny czy limonki.
Na wstępie piekarnik nagrzewamy do 190 st. C. Wkładamy łososia do małego naczynia żaroodpornego skórką do góry, polewamy sosem sojowym, sezamowym, syropem klonowym i sokiem z cytryny (limonki). Wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Po ok. kwadransie rybę wyjmujemy z piekarnika, usuwamy skórkę i przewracamy na drugą stronę na kilka minut, aby odpoczęła.
Marchewkę, ogórek, mango oraz kalarepkę obieramy i kroimy na cienkie słupki. Rukolę płuczemy. Przez kilkanaście sekund moczymy papier ryżowy w gorącej wodzie, rozkładamy go na desce, po czym na środek arkusza nakładamy po kilka słupków warzyw, mango z listkami rukoli oraz kawałek łososia. Zwijamy papier niczym krokiet (jak wyżej), a później kolejne sajgonki. Jemy, namaczając ruloniki w sosie np. słodko-kwaśnym.