Wegańskie, bezglutenowe święta Bożego Narodzenia? Brzmi jak coś niemożliwego do wykonania? A jednak jest możliwe i ja Ci to udowodnię w tym w kilku kolejnych wpisach.
Zaczynamy od pasztetu – pasztet wegański z soczewicy w wersji świątecznej :-)
Spis treści
ToggleDlaczego piszę, że pasztet wegański z soczewicy w wersji świątecznej? Bo zawiera w sobie i kiszoną kapustę, i suszone grzyby, i suszone śliwki. Prawdziwie świąteczne dodatki prawda?
Ponieważ ja na kuchni wegańskiej znam się jeszcze słabo (choć coraz lepiej), w przygotowaniu tego pasztetu pomogła mi Beata, którą mogliście już poznać we wsześniejszych wpisach o daniach wegańskich. Tym razem, pomagała nam jeszcze jedna koleżanka, która operowała kamerą i robiła zdjęcia – polecam jej bloga ishoottheworld.com
Wybór podstawowego składnika na nasz pasztet był prosty, musi być moja ukochana kasza jaglana i jakiś strączek. Padło na czerwoną soczewicę, bo chyba jest najlżejsza ze wszystkich pozostałych (grzyby są ciężkostrawne, kapusta też do najlżejszych nie należy, stąd chcieliśmy złagodzić ewentualne wzdęcia ;)).
Jak nam szło robienie pasztetu możecie zobaczyć tutaj:
https://youtu.be/oQGx-3j-lZQ
Nasz pasztet zjadłyśmy z karmelizowaną cebulką, którą zrobisz tak:
https://youtu.be/ETWCHuJUFyU
A jak smakowało? Znikł jeszcze nim ostygnął, dlatego trochę się „kruszył”, ale był tak pyszny, że nie miałyśmy sił i chęci by czekać aż ostygnie ;)
Pasztet wegański z soczewicy na Boże Narodzenie
1 mała keksówka
- 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
- 1/2 szklanki ugotowanej czerwonej soczewicy
- 1 szklanka kiszonej kapusty (dokładnie odciśniętej)
- 7 średnich suszonych grzybów
- garść suszonych śliwek
- garść suszonej żurawiny
- 1 średni korzeń pietruszki
- 1 średnia marchewka
- 1 duża cebula
- 3 listki laurowe
- 2 ziela angielskie
- 1/2 łyżeczki suszonego lubczyku
- 1 łyżeczka suszonego majeranku
- 1/2 łyżeczki suszonego cząbru
- 1 łyżka oleju
- sos sojowy ciemny
- pieprz
Suszone grzyby zalej wrzątkiem i odstaw na 15 minut. Odcedź, ale wody nie wylewaj – możesz nią podlewać warzywa, które będziesz za chwilę podsmażać.
Odcedzone grzyby zalej świeżą wodą i gotuj 10 minut, następnie odcedź i pokrój w kosteczkę.
Przygotuj warzywa: cebulę obierz i pokrój w kosteczkę. Marchew i pietruszkę obierz, zetrzyj na tarce o dużych oczkach.
Na patelni rozgrzej łyżkę oleju, dodaj warzywa, listki laurowe i ziele angielskie. Duś na małym ogniu, najlepiej pod przykryciem, aż warzywa zmiękną.
Kapustę kiszoną dobrze wyciśnij z nadmiaru płynów, wrzuć na patelnię z miękkimi warzywami i podsmażaj jeszcze kilka minut. Wyciągnij listki laurowe i ziele angielskie. Połącz z kaszą jaglaną, soczewicą i grzybami. Dopraw do smaku sosem sojowym, pieprzem, lubczykiem, majerankiem i cząbrem. Całość zmiksuj, ale nie musi to być bardzo gładka masa.
Dodaj posiekane grzyby, śliwki i żurawinę.
Keksówkę wyłóż papierem do pieczenia, przełóż do niej masę, wyrównaj wierzch i piecz w 180 st. Celsjusza przez 40 minut. Po tym czasie piekarnik wyłącz i zostaw w nim pasztet na jeszcze 15 minut. Pasztet przed podaniem dobrze schłodzić przez noc w lodówce.
Karmelizowana cebulka
- 1 duża czerwona cebula
- 2-3 łyżki cukru
- odrobina oliwy
- łyżka octu balsamicznego
- szczypta soli
Cebulę obieramy i kroimy w piórka. Przesmażamy na odrobinie oliwy, aż zmięknie. Można przyspieszyć ten proces dodając szczyptę soli.
Gdy cebula zmięknie dodajemy cukier oraz ocet balsamiczny i smażymy na małym ogniu przez około 10 minut.
Pasztet warzywny – przepisy
Pasztet z soczewicy z orzechami
Pasztet mocno orzechowy, zwarty, nie rozpada się bardzo, dlatego może zastąpić mięso na obiad :) Bazą pasztetu jest zielona soczewica. Możesz uzyć orzeszki ziemne i je zmiksować lub wykorzystać do tego masło orzechowe.
Pasztet jaglany z kapustą i suszoną żurawiną
Pasztet z kaszy jaglanej dzięki kapuście kiszonej i suszonej żurawinie ma lekko kwaskowaty smak przełamany słodkością żurawiny. Idealny na święta Bożego Narodzenia. Ponadto świetnie smakuje z chrzanem lub ćwikłą zatemi na Wielkanoc będzie pasować.
Pasztet jaglany z warzywami
Wilgotny pasztet, który możesz też rozsmarować na kanapkach. Ma lekko pomidorowy smak, dzięki dodatkowi przecieru pomidorowego. Polecam zrobić go więcej, bo schodzi bardzo szybko!
Pasztet warzywny z soczewicy – lekko pikantny
Pasztet jest wegański i bezglutenowy, do tego lekko pikantny, ale jeśli chcesz to możesz dodać więcej pieprzu Cayenne i zrobić bardziej bardzo pikantny. Pasztet ma też lekko pomidorowy smak z uwagi na przecier pomidorowy.
Orzechowy pasztet z kaszy jaglanej
Jeden z moich ulubionych pasztetów, bo bardzo lubię orzechy, a ten pasztet jest mocno orzechowy. Pasztet jest delikatny w smaku. Można go podać także z sosem na obiad – moim zdaniem najlepiej tu pasuje sos bardziej wyrazisty w smaku, np. czosnkowy lub chrzanowy.
Zdjecia robiła Natalia z bloga ishouttheworld.com