chleb bezglutenowy przepis

Chleb bezglutenowy – prosty przepis

Prosty przepis na domowy chleb bezglutenowy bez maszyny. Chleb nie wymaga wyrabiania i smakuje wyśmienicie!

Na diecie bezglutenowej najbardziej brakuje mi chyba pieczywa. Ciepłych pajd chleba, bułeczek z ziarenkami czy bagietek z masłem czosnkowym.

W sklepach można dostać pieczywo bezglutenowe, i to w coraz większej liczbie sklepów je spotykam, jednak to nie to samo. Kupny chleb bezglutenowy jest suchy, bez smaku, taki nijaki. W dodatku zawiera mnóstwo konserwantów by jak najdłużej zachował świeżość. Podejrzewam nawet, że brzuch mnie po nim boli- jeszcze ten temat obserwuję, więc nie chcę wyciągać pochopnych wniosków.

Bezglutenowa kuchnia - bezglutenowe przepisy

Ponieważ w swej kulinarnej karierze upiekłam wiele chlebów, które nawet mi wychodziły, pomyślałam, że może warto poeksperymentować z mąką bezglutenową i upiec chleb bezglutenowy.

 

chleb bezglutenowy przepis

Poczytałam trochę o wypieku chleba bezglutenowego w Intenecie i zabrałam się do pracy.
Mąki bezglutenowe nie są takie przyjazne jak te z glutenem. Trudniej wyrastają, są bardziej miałkie, stąd wyzwanie miałam duże.

Postanowiłam przerobić mój sprawdzony przepis na najprostszy chleb i skorzystać z porad znalezionych w Internecie.

Chleb się udał wyśmienicie! Był zwarty, z chrupiącą skórką i mnóstwem ziarenek. Miąższ przypominał mi trochę chleb na zakwasie, bo podobnie jak on, był zbity i wilgotny. Bardzo smaczny.

Kilka cennych wskazówek zanim upieczecie chleb bezglutenowy:

  • mąka bezglutenowa potrzebuje więcej płynu niż ta z glutenem
  • chleb bezglutenowy szybko wysycha stąd najlepiej pokroić go w kromki, zamrozić i rozmrażać w miarę potrzeby
  • ciasto na chleb bezglutenowy jest bardzo lepkie i nie utrzymuje kształtu- trzeba go piec w foremce
  • mąkę kukurydzianą możesz zastąpić skrobią kukurydzianą – chleb wyjdzie pulchniejszy (wskazówka od czytelnika)

 

Filmik jaką konsystencję powinno mieć ciasto na ten chleb bezglutenowy – kliknij i oglądnij

Pod przepisem znajdziesz takze wskazówki i rady od czytelników :)

domowy chleb bezglutenowy

 

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najlepsze przepisy na Twoją skrzynkę email

Zapisz mnie >> 

Chleb bezglutenowy

bochenek o wymiarach 28x10cm

  • 250 g mąki gryczanej
  • 150 g mąki ryżowej
  • 100 g mąki kukurydzianej
  • 8 g drożdży instant
  • 2 łyżki siemienia lnianego
  • ½ szklanki pestek dyni
  • płaska łyżka soli
  • czubata łyżka cukru
  • 550-600 ml lekko ciepłej wody (lub więcej jeśli to konieczne)

Suche składniki dokładnie wymieszaj. Dolej wodę (najpierw 500ml i dolewaj stopniowo więcej jeśli składniki nie chcą się połaczyć) i mieszaj łyżką do uzyskania gładkiej masy bez grudek.

Ten etap można pominąć, bo udaje się z 1 wyrastaniem -(Przykryj kuchennym ręcznikiem i odstaw w ciepłe miejsce do podwojenia objętości – na jakieś 30 minut. )

Foremkę wyłóż papierem do pieczenia (możesz dodatkowo posmarować olejem, łatwiej potem odejdzie chleb od papieru). Przełóż do niej ciasto i odstaw do ponownego wyrośnięcia- też na 30 minut.

Piekarnik rozgrzej do temperatury 220 st. Celsjusza. Wstaw chleb i piecz go 50 minut (grzanie góra-dół). Jeśli za szybko się rumieni połóż na wierzch folię aluminiową. Następnie chleb wyciągnij z foremki i dopiekaj jeszcze z 10 minut.
Gotowy chleb wydaje głuchy odgłos gdy w niego pukniemy od spodu.
Studź na kratce do pieczenia.

 

A to kilka komentarzy od czytelników- modyfikacje i wskazówki do przepisu na chleb bezglutenowy:

Ania G.:
Dodaj starte jabłko do ciasta, a chleb będzie świeży nawet tydzień.

wiosna1
Witam wszystkich którzy szukają MEGA smacznego i nieskomplikowanego przepisu na świetny chleb. Odkąd dowiedziałam się,że mam celiakię która ujawniła się dość późno strasznymi problemami skórnymi szukałam pieczywa które choć trochę będzie mi smakować.Podobnie jak wielu z Was próbowałam też wiele przepisów i upiekłam wiele chlebów które pachniały i wyglądały ślicznie ale…były niesmaczne.Ten chlebek piekłam już wiele razy i zawsze jest Super smaczny do ostatniej kromki!!! i zawsze się udaje :).Często modyfikację przepis dając 60g mąki kukurydzianej i 40g ziemniaczanej,dodaję też łyżeczkę nasion chia,czasem garść płatków owsianych bezglutenowych,słonecznik zamiast dyni i zawsze się udaje.Szczerze wszystkim polecam.Używam drożdży instant dr etkera jedną paczuszkę 7 g (rozrabiam je z niewielką ilością wody i słodu ,zazwyczaj miodu i czekam ok 10 min. aż zaczną bąbelkować.

Marcin
Polecam zamiast mąki kukurydzianej użyć skrobi kukurydzianej. Dzięki niej chleb ma lepszą strukturę i lepiej wyrasta. Odkryłem przez przypadek kupując skrobię zamiast mąki :)

mal
mąkę ryżową można zastąpić którąkolwiek skrobią – skrobią ziemniaczaną, skrobią kukurydzianą (nie mąką, tylko białą skrobią :) ) albo mąką z tapioki. wszystkie trzy też scalają ciasto, u mnie ze względu na uczulenie na ryż muszę podmieniać i zawsze działa :)
tutaj mąkę ryżową zastąpiłam mąką z tapioki, dynię – słonecznikiem, 1/3 drożdży (zabrakło mi) sodą. chlebek wyrósł przepiękne, jest pyszny i ma super chrupiącą skórkę :)
dziękuję za przepis ! i pozdrawiam :)

Robert Kszysz
Jeżeli komuś ciasto nie rośnie, to niech spróbuje najpierw zrobić zaczyn: drożdże rozpuścić w kilku łyżkach wody z odrobiną cukru, można dodać łyżkę przesianej mąki gryczanej, przykryć, zostawić na 10-15 minut w ciepłym miejscu. Musi urosnąć gęsta piana, jak nie urośnie, znaczy że drożdże są martwe – przeterminowane, albo źle przechowywane i nic z tego nie będzie.
Do takiego rozczynu dodać resztę składników i zarobić ciasto wg przepisu, na pewno wyjdzie.
Przed połączeniem składników warto też napowietrzyć mąkę. Najprościej przesiać ją przez sito, albo w misce wymieszać trzepaczką do piany. Ja idę na łatwiznę i wrzucam wszystkie składniki oprócz nasion do malaksera i miksuję chwilę, aż mąka się ładnie napowietrzy, potem wlewam wodę, miksuję jeszcze raz aż ciasto będzie jednolite, na koniec daję nasiona i krótkimi impulsami mieszam wszystko. Takie ciasto, nie ma siły, musi wyrosnąć.

Kilka dodatkowych przepisów na jedzenie bezglutenowe

 

English version

Gluten-free bread

28x10cm loaf

  • 250g buckwheat flour
  • 150g of rice flour
  • 100g of corn flour
  • 8g of instant yeast
  • 2 tbsp of flaxseed
  • ½ cup pumpkin seeds
  • 1 tbsp salt
  • 1 heaping tbsp sugar
  • 550-600ml of slightly warm water (or more if needed)

Mix dry ingredients. Pour water (500ml first and topped up gradually more if the components do not want to connectivities) and stir with a spoon to a smooth paste without lumps. Cover with a kitchen towel and leave in a warm place to double in volume – for about 30 minutes.

Mold baking paper (you can additionally coated with oil, it’s easier then leave the bread from the paper). Transfer to the cake and allow for 30 minutes.

Heat the oven to 220 degrees C. Insert the bread and bake it 50 minutes (heating up-down). If too fast blushes lay on top of aluminum foil. Then pull out the bread with cookie cutters and bake 10 minutes yet.
Ready bread seems thud when you tap it from the bottom.
Cooling on a wire rack for baking.

gluten-free bread

 

Zobacz inne przepisy na bezglutenowe wypieki:

 

Bezglutenowa kuchnia - bezglutenowe przepisy

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego

433 Responses

  1. Świetny przepis, do tej pory piekłam klasyczne chleby, ale niestety muszę to zmienić, więc spróbuję upiec chleb według twojego przepisu, zobaczę co mi wyjdzie, na pewno się pochwalę. Pozdrawiam;-)

  2. Świetny przepis, do tej pory piekłam klasyczne chleby, ale niestety muszę to zmienić, więc spróbuję upiec chleb według twojego przepisu, zobaczę co mi wyjdzie, na pewno się pochwalę. Pozdrawiam;-)

  3. Witam, robiłam chleb wg przepisu ale ciasto nie chciało wyrosnąć :(
    Jaka powinna być konsystencja ciasta? Mi wyszło takie piaskowe, nieelastyczne. Czu takie ma być? Czy może dawałam za dużo wody?

    1. Ana przepraszam, że jeszcze nie dałam zdjęcia, jestem na etapie przeprowadzki i nie mam jak gotowac, myślałam że to jakoś ogarnę, obiecuję w nastepnym tygodniu przygotować ci instrukcję krok po kroku! może uda się filmik :*
      wiesz, z kukurydzianą bym nie ryzykowała, łatwo z nią przeadzić a jej struktura powoduje że ciasto jest zbite i kruche, z gryczaną można spróbowac
      daj mi kilka dni na rozpakowanie się
      jesteś może z Warszawy? mogłbyśmy razem upiec ten chleb :)

  4. Przepis jest rewelacyjny. Bardzo dziękuję za tę publikację. Przygotowałem go z myślą o osobie, która nie może jeść produktów glutenowych. Chleb wyszedł rewelacyjny. Super smaczny, idealnie wyrośnięty, na zewnątrz chrupiący, w środku „mięsisty” . Zmodydikowałem nieco przepis. Ja zrobiłem z 2 porcji w kwadratowej blasze. Nie dodałem cukru, oraz wsypałem prawie jeszcze raz tyle soli niskosodowej. Zamiast siemienia dodałem płatki lniane (czyli poprostu rozdrobniony len) a zamiast pestek dyni dodałem prawdziwy kmin. Woda dodawana do ciasta musi być ciepła minimum 45 stopni. Ja mam zazwyczaj około 60 i dodaje wode cisowianke niegazowaną, na niej wszystko działa :)

    1. 60 stopni? Cud, że ci ten chleb rośnie, temperatura powyżej 40 kilku stopni zabija drożdże i chleb nie wyrośnie. Optymalna temperatura wody to ok 30-35 stopni, wszystkie składniki i naczynia powinny mieć temperaturę pokojową, również w pomieszczeniu gdzie przygotowuje się chleb powinno być ciepło, między 20-25 stopni.
      Jeżeli komuś ciasto nie rośnie, to niech spróbuje najpierw zrobić zaczyn: drożdże rozpuścić w kilku łyżkach wody z odrobiną cukru, można dodać łyżkę przesianej mąki gryczanej, przykryć, zostawić na 10-15 minut w ciepłym miejscu. Musi urosnąć gęsta piana, jak nie urośnie, znaczy że drożdże są martwe – przeterminowane, albo źle przechowywane i nic z tego nie będzie.
      Do takiego rozczynu dodać resztę składników i zarobić ciasto wg przepisu, na pewno wyjdzie.
      Przed połączeniem składników warto też napowietrzyć mąkę. Najprościej przesiać ją przez sito, albo w misce wymieszać trzepaczką do piany. Ja idę na łatwiznę i wrzucam wszystkie składniki oprócz nasion do malaksera i miksuję chwilę, aż mąka się ładnie napowietrzy, potem wlewam wodę, miksuję jeszcze raz aż ciasto będzie jednolite, na koniec daję nasiona i krótkimi impulsami mieszam wszystko. Takie ciasto, nie ma siły, musi wyrosnąć.

  5. mąkę ryżową można zastąpić którąkolwiek skrobią – skrobią ziemniaczaną, skrobią kukurydzianą (nie mąką, tylko białą skrobią :) ) albo mąką z tapioki. wszystkie trzy też scalają ciasto, u mnie ze względu na uczulenie na ryż muszę podmieniać i zawsze działa :)
    tutaj mąkę ryżową zastąpiłam mąką z tapioki, dynię – słonecznikiem, 1/3 drożdży (zabrakło mi) sodą. chlebek wyrósł przepiękne, jest pyszny i ma super chrupiącą skórkę :)
    dziękuję za przepis ! i pozdrawiam :)

      1. ja zdecydowanie wiem mniej :) jestem na diecie ze względu na karmienie córeczki, która ma też póki co uczulenie na nabiał, jajka, ziemniaki – to i mąka ryżowa wyklucza wszystkie chleby bezglutenowe jakie widziałam w sklepach i większość przepisów :) ten przepis spadł mi z nieba, myślę, że na parę miesięcy zagości u nas w domu i będzie to pierwszy chlebek w życiu mojej córeczki :D

  6. To i ja dołączam do was i zaraz zabieram się do robienia chlebka ;) Mam nadzieje, że się uda, a mam zamiar go zrobić w maszynce. Jestem zmuszona do tego, poniewaz moje maleństwo dostało strasznej alergii i nie wiadomo od czego. Mam nadzieje, że te składniki większej reakcji alergicznej nie wywołają. Mam obiekcję co do drożdży, ale spróbuje.

  7. Dzis upieklam chlebek z przepisu i dodam, ze jest rewelacyjny ;P przepyszny, z chrupiaca skorka. Dieta bezglutenowa daje siwe znaki i wypowiedzialam wojne sklepowemu pieczywu. Dziekuje za ten przepis; jest on latwy w wykonaniu a sam chlebek daje mnustwo radosci i nadaje zyciu smaku;)

  8. Zrobiłam chlebek wg przepisu i wyszedł idealny, wygląda jak ten na zdjęciu :). Zastąpiłam tylko mąkę pszenną, mąką orkiszową bo chciałam uniknąć pszennej i drożdże miałam świeże więc dodałam 2x więcej niż tych suszonych. Wyszedł pyszny. Bardzo dziękuję za ten przepis!

  9. Zrobiłem dzisiaj dwa podejścia do chlebka i informacja dla wszystkich, którym ciasto nie wyrosło: w przepisie jest błąd. Ten chleb z jakiegoś powodu wyrasta tylko jeden raz. Więc zaraz po wymieszaniu ciasta należy przełożyć go do formy, dać wyrosnąć i od razu piec. Na filmiku jest to pokazane poprawnie – brak podwójnego wyrastania.

    Chlebek się studzi więc nie wiem jeszcze jaki ma smak :)

  10. Może pytanie z kategorii dziwne, ale z ciekawości… Podajesz 3 mąki w gramach, każda jest inaczej mielona. Używać tej samej miarki nie patrząc na to? Po prostu odmierzyć jak w przepisie?
    Pytam, bo robiłam już inny chleb i za nic nie wyszedł, mimo wykonania wszystkiego jak należy – tak mi się zdaje.
    Zastanawiałam się czy to nie wina tego złego odmierzenia… :/

  11. Mi niestety po raz drugi nie wyszedł.
    Z zewnątrz super, skorupka przypieczona, ale w środku prawie surowy :(
    Ze tego przepisu mąkę ryżową zastąpiłem skrobią ziemniaczaną.
    Dziś robiłem z połowy porcji (te mąki nie są jednak tanie), więc dałem 13gr świeżych drożdży.
    Konsystencja ciasta podobna jak na filmiku, ale u mnie wydawało się bardziej „suche”.
    Ciasto odpoczywało około 20min, urosło może z 1cm !!!

    Wczoraj piekłem tak, że włożyłem do zimnego piekarnika i włączyłem piekarnik na 230st i piekłem 1h, potem wyjąłem i jeszcze 20min podpiekałem. Efekt ten sam, skorupka chrupiąca, w środku mokre i niewyrośnięte.

    Dziś włożyłem do rozgrzanego piekarnika, jak zrobiła się skorupka to położyłem folię. Kratkę ustawiłem nisko, bo wczoraj wyraźnie dół był surowy. Po godzinie wyjąłem i dopiekałem 20min, pukałem od dołu i było słychać głuchy dźwięk. Przekroiłem i w środku mokre i niewyrośnięte.

    Ja już nie wiem co robię źle.

      1. To jeszcze kupię mąkę ryżową i zobaczę na niej.
        Wg mnie to wygląda na to, jakby drożdże w ogóle nie pracowały.
        Wiec teraz zrobię tak, że osobno rozpuszczę drożdże w ciepłej wodzie, dodam cukier i niech to trochę popracuje.

  12. Witam wszystkich którzy szukają MEGA smacznego i nieskomplikowanego przepisu na świetny chleb. Odkąd dowiedziałam się,że mam celiakię która ujawniła się dość późno strasznymi problemami skórnymi szukałam pieczywa które choć trochę będzie mi smakować.Podobnie jak wielu z Was próbowałam też wiele przepisów i upiekłam wiele chlebów które pachniały i wyglądały ślicznie ale…były niesmaczne.Ten chlebek piekłam już wiele razy i zawsze jest Super smaczny do ostatniej kromki!!! i zawsze się udaje :).Często modyfikację przepis dając 60g mąki kukurydzianej i 40g ziemniaczanej,dodaję też łyżeczkę nasion chia,czasem garść płatków owsianych bezglutenowych,słonecznik zamiast dyni i zawsze się udaje.Szczerze wszystkim polecam.Używam drożdży instant dr etkera jedną paczuszkę 7 g (rozrabiam je z niewielką ilością wody i słodu ,zazwyczaj miodu i czekam ok 10 min. aż zaczną bąbelkować.

  13. Robiłem już 4 razy i faktycznie jest problem z rośnięciem. Używam świeżych drożdży. Myślę że problem jest w mące kukurydzianej która nie pozwala rosnąć. A może w ogóle ją wywalić i dosypać tylko gryczanej? Robił ktoś tak?

          1. Podejrzewam że mąka kukurydziana nie pozwala rosnąć. Muszę spróbować ze skrobią kukurydzianą a nie mąką…
            Jak zrobisz że świeżymi to daj znać czy rośnie

        1. Em pierwszą przyczyną może być sól,spróbuj dodać ją pod sam koniec wyrabiania ciasta ( ja ją rozpuszczam z kilkami łyżkami wody ) drożdże nie lubią soli.Może być też tak że ciasto jest zbyt gęste ( mąki bezglutenowe potrzebują więcej wody ja dodają max z przepisu czyli 600 ml (ciasto jest rzadkie ale wyrasta pięknie i piecze się pięknie )

        2. I jeszcze jedno,ciasto musi mieć ciepło żeby wyrosło,ja po wyrobieniu zawijam miskę w koc i ustawiam blisko kaloryfera.Spróbuj też drożdży instant rozpuścić w kilku łyżkach ciepłej wody i słodu,jak zaczną bąbelkować dodaj do mąk.Musi się udać :)

  14. zrobiłam! zamiast mąki ryżowej-maka z tapioki, zamiast mąki gryczanj-mix uniwersalny bezglutenowy firmy Schar i wyszło… cudownie! Znów mogę się cieszyć chrupiącą skórką! Dziękuję za przepis!

  15. A co, jeśli ktoś nie może też drożdży, cukru, laktozy? Raz próbowałam upiec taki chlebek, ale wyszedł mi twardy, zbity, jak z gliny:-(. Jestem na diecie antygrzybiczej. Czym można zastąpić drożdże?

    1. Drożdże można zastąpić zakwasem. Wpisz w google „zakwas bezglutenowy”, albo „zakwas do chleba bezglutenowego” i znajdziesz. Chleb robiony na zakwasie jest bardziej pracochłonny, ale dłużej można go przechowywać.
      Tu masz dobry przepis na zakwas:
      https://www.olgasmile.com/zakwas-na-chleb-bezglutenowy.html
      Oczywiście musisz poczytać jak się taki chleb robi, bo to całkiem inna zabawa.
      Czytałem też o sodzie, ale musisz sobie poszukać.

  16. Najpierw wsadziłam do piekarnika zachowując proporcje jak w przepisie, ale dopiero potem zobaczyłam jaką konsystencję powinno mieć ciasto… i wychodzi na to, że dodałam raczej za Dużo wody a było napisane minimum 500 ml i dałam dokładnie tyle :( teraz czekam i zastanawiam się czy coś z niego będzie z taką ilością wody :(

  17. Pierwszy raz za bardzo się pospieszyłam i włożyłam chleb prawie w ogóle niewyrośnięty, więc nic z niego nie było. Tym razem byłam jednak bardziej cierpliwa, chleb chyba rósł z półtora godziny w misce i pół godziny w blaszce i już tym razem był w porządku. Następnym razem chyba dam mu od razu rosnąć w blaszce, bo masa jest dość ciężka. Zamiast pestek dyni i siemienia lnianego, dodałam słonecznik i smakuje wyśmienicie.
    Załączam poniżej zdjęcie. :3 Proporcje dokładnie takie same jak w przepisie, mąki marki Melvit.

  18. Witam serdecznie, mam 54 lata wykryto u mnie dwa lata temu celiakie i musiałem z dnia na dzień odstawić pieczywo co dla mnie było nie lada wyczynem, ale jak mus to mus i zacząłem jeść pieczywo ze sklepów który miał smak jak by wióry, ale nic na to nie mogłem poradzić, zacząłem go opiekać i jakoś dało radę go jeść, ale to jeszcze nie to co by mogło mnie zadowolić, aż do dzisiejszego dnia , wszedłem w gogle na twoją stronę,, Chleb bezglutenowy”, i postanowiłem upiec chleb według twojego przepisu, choć byłem sceptycznie nastawiony na to, ale cóż uda się nie uda nie powieszę się z tego powodu i oczom nie wierzyłem za pierwszym razem udało się, ale dalej nie wierzyłem jak to ze smakiem będzie , zacząłem go próbować jeszcze był gorący, nie mogłem się powstrzymać i co nnnnnnnnnnnnnnnnnnniebo w gębie że tak powiem brzydko, ale inaczej nie można tego opisać jestem szczęśliwym teraz facetem, a że lubię gotować to dla mnie nic wielkiego, szybko i tanio DZIĘKI CI SERDECZNIE teraz zacznę robić bułeczki i bagietki jesteś W I E L K A . MIREK

      1. jak się walczy z grzybami w organizmie to nie można stosować drożdży ani cukru. zresztą większość ludzi ma przerost candidy nawet o tym nie wiedząc (zmora naszych czasów). czekam więc na przepis na bezglutenowy chlebek bez drożdży i cukru. ;)

        1. Skoro walczysz z grzybami to może odpuść sobie pieczenie chleba, proste. Zamiast cukru możesz dać ksylitol, miód utwardza wypieki. Drożdży nie zastąpisz sodą, a jedynie bezglutenowym zakwasem – poszukaj przepisu specjalnie dostosowanego, bo takie zmienianie 1:1 nie zawsze popłaca :)

  19. a ja nie wiem co robię źle piekę ten chleb już 7 razy i tylko raz mi wyszedł i był EXTRA PYCHA a zazwyczaj wyrośnie bardzo ładnie a w piecyku upadnie i zakalec całkowity :( dziś znowu ciasto zrobiło sie jakies ciężkie i nie wyrósł i oprócz skórki nic nie jest smaczne. :( czy ja jestem az ta anty talent kulinarny. przeciez przepis jest banalnie prosty wiec co jest nie tak???

  20. Jako że nie miałam pod ręką ryżowej i kukurydzianej, pozwoliłam sobie poeksperymentować :) Zamiast nich 100g tapioki i reszta mieszanki mąki cieciorkowej i z fasolki urid. Siemię lniane dodałam złote, drożdże świeże (zaczyn przygotowałam zgodnie z radą Pana Roberta), cukier w postaci tagatozy. Niestety foremkę wybrałam o zbyt dużej powierzchni podstawy, więc wyszedł raczej gruby placek niż bochenek, ale NIEBO W GĘBIE i w dodatku z magicznie chrupiącą skórką :) Nawet mąż stwierdził, że przy takim smaku nie brakowałoby mu białego chleba :)

  21. Drozdze wyrosly w kubeczku (woda,cukier,drozdze,lyzka maki). Po dodaniu do pozostalych skladnikow zrobil sie piach (600 ml wody dalam, moze nawet ciut wiecej). Ani drgnal. Zastanawiam sie, czy w ogole piec… co moze byc nie tak??? Micha miala cieplo a ciasto nie ruszylo :(((

  22. Upiekłam chlebek wg przepisu. Wyszedł jak na wystawę, ładnie wyrósł, ma chrupiącą skórkę. Jeszcze stygnie, a już zniknął spory kawałek. Dobrze, że mąż poszedł na trening, bo na śniadanie nic by nie zostało :)

  23. mega chlebek!! wlasnie wcinam :) wreszcie znalazlam chleb bezglutenowy, ktory jest na prawde pyszny :) odzyskalam wiare w to, ze moge zyc bez glutenu cale zycie :) dziekuje z calego serca :)

  24. To ja także podzielę się wrażeniami :)
    Użyłam drożdży świeżych, ponieważ w okolicy brakowało instant. Oczywiście najpierw zrobiłam zaczyn ;)
    Zamiast mąki gryczanej dodałam słonecznikową, gdyż taką akurat miałam na stanie :) Reszta składników bez zmian.
    Przede wszystkim dziękuję za filmik! Już wiem dlaczego moje podejście z bezglutenowym chlebem z innego bloga zakończyło się fiaskiem. Dzięki Tobie wiem jak ma wyglądać masa :P

    CHLEB WYSZEDŁ PYSZNY! Wyrósł, mimo mojego beznadziejnego piekarnika :) Aczkolwiek jeśli ktoś chce tak jak ja dodać slonecznikowej mąki to polecam jednak mniej niż 250g, a w zamian dodać więcej innej, bo jest gorzkawy posmak :) Mnie bardzo smakuje, ale wiadomo, rzecz gustu :)

    Informacja dla osób, które tak jak ja męczą się z piekarnikiem opiekajacym tylko od dołu… Polecam chlebek piec w niższej temperaturze, ale dłużej, kratka na samej górze :) Dałam też pod spód folie aluminiową, dzięki czemu nie spalił mi się od dołu.

  25. Chlebek wychodzi przepyszny. Mi smakuje bardzo, synkowi mniej niestety :( bo to nie to samo co biały chlebek pszenny który do tej pory jadał :( Mam pytanie…czy istnieje sposób, aby skórka była miękka, nie chrupiąca. Wszyscy dorośli cieszą się że chlebek ma chrupiąca skórkę. Dla mnie to też wielka zaleta, ale małemu dziecku muszę ją odkroić i niewiele chlebka mi się wówczas zostaje. O tyle ile boczne ścianki miękną, gdy po wystudzeniu włożę go do woreczka, natomiast góra pozostaje twarda i kaleczy dziąsła :( Proszę o poradę

  26. To najpyszniejszy chleb bezglutenowy jaki zrobiłam! Mój syn ma uczulenie na kukurydzę i dynię więc zastąpiłam je mąką ziemniaczaną i płatkami owsianymi bezglutenowymi. Wczoraj upiekłam pierwszy bochenek a już w piekarniku jest kolejny. Wielkie dzięki za ten przepis bo już myślałam, że moje dziecko będzie musiało zapomnieć o pieczywie, a tak je uwielbia! Dzięki i baaardzo polecam :))

  27. Jestem miło zaskoczona tym wypiekiem,wyszedl smaczny chlebek.Skorka chrupiaca,zbity,wilgotny tak jak powiedzialas jak na zakwasie.Zrobilam tez hummus ,taka kanapeczka to poprostu poezja nic mi wiecej nie potrzeba.Dziekuje za przepisik i polecam wszystkim:-)

  28. Upieklam dokladnie wedlug przepisu, jest super nie moglam sie doczekac zeby sprobowac, myslalam nastepne trociny bez smaku, ale przeciez niewielkie ryzyko wiec sprobuje…..i tu zaskoczenie smakuje tak jak pachnie i wyglada ….genialnie. Chrupiacy, wilgotny i bardzo smaczny.Pieke chleby od dluzsszego juz czasu na zakwasie , ale prawdopodobnie mam nietolerancje glutenu bo mam prawie wszystkieopisane objawy wiec szukalam przepisu i trafilam tutaj….i bardzo, bardzo dziekuje za ten przepis. Kupilam dzisiaj wszystkie bezglutenowe maki jakie znalazlam w kauflandzie i w Bioladen, bede eksperymentowac na bazie tego przepisu. Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje….pycha

  29. Ja też dzisiaj upiekłam ten chlebek. Wydaje mi się, że wszystko wyszło dobrze, smakuje mi, ale mój mąż mówi, że jest jakiś dziwny, bo bardzo wilgotny. Ciasto nie jest na pewno surowe! Trzymałam w piekarniku tyle czasu ile jest w przepisie. Czy ten chlebek faktycznie ma być taki mokry?

        1. Na żywo cała powierzchnia ma ten sam kolor, na zdjęciu widoczne są zaciemnienia w prawym dolnym rogu jakby był niedopieczony. W rzeczywistości całość wygląda tak jak środek

          1. Ciut inaczej wygląda mój chlebek, ale tak czy siak przepis jest super, bo próbowałam robić inne chleby bezglutenowe i był z tego tylko jeden wielki zakalec. Jak zjem ten bochenek, zrobię jeszcze raz i wtedy porównam. Nawet jeśli coś mi tu nie wyszło, to i tak bardzo mi smakuje :) Świetna alternatywa dla glutenowego pieczywa :) Dzięki!

  30. Witam, właśnie wymieszalam składniki i niepokoi mnie fakt że musiałam ok.90 ml wody dać mniej bo już i tak było „maziowate” , jak bym dała 550 to by było rzadkie .Hmm…zobaczymy jak się uda :)

  31. Hej, a ja mam inny problem. Robię ten chleb już piąty raz i za każdym razem podczas pieczenia ciasto mi się zapada. Pierw myślałem że to foremka za duża i kupiłem mniejszą, ale to nie to. Ostatnio się dowiedziałem, że mąka kukurydzianą nadaje takich właściwości i dałem skrobie ziemniaczaną ale też ciasto się zapadło. Co zrobić, albo czego nie robić aby chleb ładnie wyrósł?? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!

  32. A mi się jeszcze marzy zjeść jasny chleb ale nie mogę znaleźć dobrego przepisu. Może znacie jakiś sprawdzony??? Wczoraj piekłam z 400 gram mąki ryżowej, 50g z tapioki, 50g kukurydzianej, 100g ziemniaczanej i niestety wyszedł mi taki zbity, ciężko go się kroi, kruszy się.

          1. Głownie dwa pierwsze myślniki

            „-bardzo czuć jajka, więc to nie taki normalny chleb (jak ten)

            -najlepiej smakuje zaraz po upieczeniu, na drugi dzień robi się bardzo zapychający”

            Ja jadam chleb rzadko, więc po upieczeniu go mrożę a pani pisze,że na drugi dzień chleb jest zapychający to jedna sprawa a druga,ze szukam czegoś smakiem zbliżonego do „normalnego chleba” a jak sama pani pisze „to nie taki normalny chleb”

          2. Dlatego napisałam „jak” pszenny. Kupuję czasem gotowe chleby jasne, większość na mące ryżowej z dodatkami innych mąk. Tylko szkopuł polega na tym jak upiec swój chleb

          3. No to upiekłam”gniota” z mąki jaglanej. Tak myślę, ze to nie kwestia zmiany mąki a za gęstego ciasta , chyba za mało wody dodałam. Jeden plus to to, ze bardzo dobrze się go kroi. Jak już ten skonsumuję spróbuję z rzadszym ciastem. Chyba, ze masz inne podpowiedzi

          4. W miarę, choć do smaku pszennego chleba nadal daleko. Choć już przywyklam to bezglutwego smaku. Jak mam naprawdę chęć to kupuję czasem gotowe bezgl. bułki, one smakiem tam mocno nie odbiegają od „normalnego”pieczywa. No tylko cena i dostępność w moim mieście zerowa

  33. Dziękuję za cudowny przepis na cudowny chlebek. Od czasu,kiedy pierwszy raz go wypróbowałam, nie jemy w domu innego pieczywa. Ja jednak zamiast mąki kukurydzianej używam skrobi ziemniaczanej. Ponieważ nigdy wcześniej niczego nie upiekłam,tym bardziej zdziwiłam się rezultatem. Chleb był pyszny.
    Teraz jednak ,kiedy już mam wprawę, pojawiły się problemy. Po upieczeniu pod skórką jest wielka dziura,tunel .
    W związku z tym mam parę pytań: co oznacza w przepisie ciepła woda?,jak ciepła? , czy lepiej,żeby była chłodniejsza,czy też nie? .Czy lepiej,jak ciasto wyrasta raz -30 minut , czy dwa razy po 30 minut? Jak długo należy mieszać ciasto? .Co może być przyczyną dziury w upieczonym chlebie?
    Pozdrawiam

    1. cieszę się, że smakuje. Co do problemu z dziurą to może być wina zmiany pogody- chlodniej, wilgotniej, to może miec wpływ na ciasto. Druga sprawa to piekarnik- ciasto za szybko wyrasta i opada przez to- może temperatura za wysoka?

      Ciepła woda -czyli nie chłodna, przyjemna, ale nie czuć gorąca, taka minimalnie cieplejsza od temperatury pokojowej
      Ciasto mieszamy tylko do połączenia składników.
      Co do ilosci powtórzeń wyrastania to nie zauważylam zadnej róznicy :)

  34. Witam, w poniedziałek upiekłam chlebek. W smaku jest doskonały, niesamowicie wyrósł, pięknie pachnie. Jedyne ale to jego twardość. Zamiast mąki gryczanej ( po zakupie okazało się, że na opakowaniu ma informację o śladowych ilościach glutenu), użyłam mąki bezglutenowej. Po 50 min, był już twardy, ale wedle przepisu wstawiłam na kolejne 10 minut. Później do połowicznego ostygnięcia stał bez przykrycia. Czy to mógł być błąd?

  35. Przymierzam się do zrobienia chleba :) Stąd moje pytanie: w przepisie jest: 250 g mąki gryczanej, 150 g mąki ryżowej i 100 g mąki kukurydzianej. Jeżeli chcę zmienić jedną z mąk na skrobię ziemniaczaną to w takiej samej ilości? I czy tylko w zamianie z mąką kukurydzianą czy może być zamiast mąki ryżowej?

  36. Po raz kolejny testowałem i modyfikowalam w/w przepis w poszukiwaniu smaku chleba jak najbardziej zbliżonego do „normalnego”. Dziś zastosowałem koncentrat mąki uniwersalnej z Bezglutenu, 50gr.maki grycznej, 100gr. mąki ryżowej, 50gr. mąki ziemniaczanej i 100 gram skrobii kukurydzianej. Reszta składników jak w przepisie i wyszedl w smaku ekstra chlebek. Polecam !!!!!

  37. Muszę podziękować za ten przepis. Chleb udaje sie wspaniałe i jest przepyszny. Rozsyłam przepis znajomym. Ja dodaje jeszcze garść czarnuszki i kminku, a zamiast cukru ksylitolu. Chleb jest tak pyszny ze cieżko sie opanować żeby nie zjeść naraz pół bochenka. Szczególnie taki świeży i chrupiący, prosto z piekarnika. Dla wyposzczonych bezglutenowcow to cud. Dzięki wielkie.

      1. oj, dziękuję za expresową odpowiedź:) zrobiłam pierwszy raz według Twojego przepisu i był boski ten chlebek…. ale jakby za bardzo gryczany….. nigdzie nie mogę znaleźć informacji o właściwościach tej mąki – tzn. jak jest z jej lepkością itd. nic z nią wcześniej nie robiłam. Może pomieszać ją z którąś? No nie wiem ryżową czy właśnie tą gryczaną, żeby zmniejszyć aromat gryczany?

  38. Przepis cudowny! Z moimi zdolnościami kulinarnymi przez długi czas nie zdecydowałam sie na wyrób chleba bezglutenowego i zmuszałam sie do jedzenia tego marketowego. Jednak przypadkiem znalazłam ten przepis i spróbowałam. Bez najmniejszego problemu wyszedł baaardzo dobry, pyszny! Chrupiący, pachnący! Polecam znajomym ^^

  39. Chleb wyszedł przepyszny!!! Do tej pory pieklam chleb z gotowych mieszanek. Odwazylam sie i siegnelam po ten przepis. Poeksperymentowalam, zamiast 100 g mąki kukurydzianej dodałam 40 skrobi ziemniaczanej, 10 amarantusowej i 50 kukurydzianej, dodałam ziarna słonecznika, ziarna chia. Chleb posmarowalam na wierzchu jajkiem z odrobiną oleju i posypałam czarnuszką. Ten chleb będzie naszym chlebem powszednim i na stałe zagości na naszym stole. Dziękuję za przepis!

  40. Przed godziną wyciągnęłam chleb z piekarnika, nie mogłam się powstrzymać i jeszcze lekko ciepły zjadłam z masłem. Coś wspaniałego! Jest pyszny i ma chrupiącą skórkę:) coś czuję, że jutro cały zniknie. Jeszcze bardziej uprościłam przepis, mąkę sypałam nieco na oko, użyłam skrobi zamiast mąki kukurydzianej, z ziaren dosypałam tylko garść słoneczniku. Starałam się jednak, żeby konsystencja ciasta była taka, jak na filmie (bardzo pomocne), no i urosło… jak na drożdżach:) prawie wyszło z miski. Polecam!

        1. Tak samo jak ryż. Wszystkie rośliny należące do grupy traw zawierają gluten, a raczej zbiór białek, które są szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Ryż też należy do tej grupy i zawiera gluten choć nie nazywa się to stricte gluten. Ale co z tego?
          Ktoś chyba gdzieś coś napisał i potem kopiuj wklej na cały internet. Teraz na każdej stronie te same bajki. To co robicie to nie ma nic wspólnego z dietą bezglutenową. Radzę mocniej wniknąć w temat bo się można zdziwić.
          Kukurydza ma też gluten (a raczej określone związki białek i to zdecydowanie gorsze niż pszenica), a nazywać to sobie można jak się chce.
          Ktoś kto ma problemy z celiakki powinien także to wyeliminować z diety bo inaczej to walka z wiatrakami.

          1. Dziwne, że pani blogerka nie odpowiedziała na komentarz Marcina. Może jeszcze da radę odpisać? Bo jeżeli Marcin ma rację, to oznacza, że blog podaje nieprawdziwe informacje i myli czytelników. Panie Marcinie, proszę czuwać dalej :).

          2. Pani Agato mnie na prawdę nie obchodzi czy Pani w to wierzy czy nie. To nie zmieni faktu, że jest inaczej niż się Pani wydaje. Proszę wniknąć głębiej w temat i się Pani sama przekona. Sama nazwa gluten to tylko nazwa właśnie. To że coś pisze, że jest bezglutenowe jest bez znaczenia dla naszego organizmu. Co go obchodzi jakaś nazwa. A i tak dostaje związki, które działają identycznie jak „gluten”: kukurydza – zienina, ryż – orzenina

            Przy okazji to czasami piekę ten chleb bo mi smakuje i tyle.
            Tyle ode mnie. Pozdrawiam

          3. ale ja chętnie przyznam Panu rację, naprawdę, ale szukałam w sieci informacji na ten temat i nie znalazłam, więc chętnie poznam źródła, z których Pan czerpał informacje.
            Nie uważam się za alfę i omegę i wciąż się uczę stąd zainteresowały mnie informacje o których Pan pisze, ale potrzebuję jakiś naukowych potwierdzeń

          4. A ty ślepo wierzysz w to co przeczytasz na jednym blogu? Potrafisz, wyszukać coś przez np Google? Czy wolisz czekać, aż ktoś ci wszystko „na gotowo” poda na tacy? Masz wątpliwości to czytaj jak najwięcej na dany temat a nie obijaj się. Ktoś prowadzi bloga i co, nie musi się dowiedzieć tego czy owego? Myślisz, że samo mu to spada z nieba? Świat ci właśnie runął?

          5. Więc lekarze i dietetycy też są niedouczeni wg ciebie?
            Mam w najbliższej rodzinie dziecko z celiakią, jeśli wiesz co to jest! Nie wolno mu pszenicy, żyta, owsa i Jęczmienia! Ma niemal 28 lat i ciągnie od urodzenia na kukurydzy, ryżu, gryce, prosie… O czym to świadczy? Że jest ciągle podtruwany przez matkę, czy powinien być na przykład na samej wodzie?

          6. Od 28 lat ma cekalie???? haha, skoro te komórki regenerują się do roku czasu, a ono od 28 lat ma z tym problemy to o czym to świadczy? Je kukurydzę i ryż i dalej to ma. Proszę sobie samemu odpowiedzieć na to pytanie.
            Jasne bo po odstawieniu zbóż zostaje tylko woda. Jak się komuś nie chce no to niech się męczy, nic mi do tego.

          7. Gluten z każdego zboża = białko.
            NIE każde białko = gluten !

          8. Szanowny Panie Marcinie, ubiegłego roku wykryto u mnie celiakie, w badaniach na P – ciała p/tkankowej transglutaminazie IgA,
            P – ciała p/tkankowej transglutaminazie IgG wartości wynosiły odpowiednio 180 (przy normie <22)i 2 (norma <1). Przez cały rok przestrzegałam diety bezglutenowej, czyli żywiłam się RYŻEM I KUKURYDZĄ. W tym roku badania kontrolne nie wykazały przeciwciał. Pozdrawiam serdecznie.

          9. Gratuluję poprawy wyników Pani Mario :)
            Wg tego pana „medycyna” jest niedouczona, ale pan „oświecony” jak nowy Mesjasz poprowadzi nas ku światłu :p
            Widać, że nie ma problemu z tym o czym pisze!

          10. Szanowna Pani gratuluję poprawy zdrowia, ale czego to dowodzi? Tylko tego, że Pani organizm dobrze toleruje białko z kukurydzy czy ryżu. I tyle. Trzeba się z tego cieszyć. Inna osoba nie będzie miała tyle szczęścia i co wtedy? Na upartego będzie wcinała kukurydzę a poprawy brak. Pogodzi się z losem, że tak jest i koniec kropka. Smutne.

          11. Tylko dlaczego Ryż czy kukurydza nie wywołują takich reakcji u danej osoby, jak pszenica czy jęczmień?

  41. Odkąd mam ten pyszny chlebek moje życie znów jest piękne: mogę jeść kanapki :D Udał się idealnie, zamiast mąki kukurydzianej użyłam skrobi kukurydzianej i szczelnie zapakowany chleb jest pyszny nawet kilka dni. Przeogromne dziękuję :*

  42. „mąkę kukurydzianą możesz zastąpić skrobią ziemniaczaną – chleb wyjdzie pulchniejszy (wskazówka od czytelnika)”

    A przecież Mąka Kukurydziana (żółta) to coś innego niż skrzypiąca biała skrobia Kukurydziana, więc trzeba jednak pamiętać o precyzyjnym opisywania składników.
    Mąka Kukurydziana zageszcza ciasto bo jest sucha i pochłania nadmiar wody, skrobia ziemniaczaną lub Kukurydziana może za to utworzyć kluchę i zakalec!

  43. Chlebek wychodzi wspaniałe – dla mojego ukochanego bezglutenowca to prawdziwy cud – a taki prosto z piekarnika go sama wcinam jak szalona :) Podmieniłam mąkę gryczaną mąką z ciecieroki ( akurat taka miałam w domu i wszystko wyszło bez problemu. Dziękuje za przepis !

  44. Potwierdzam-chleb przepyszny:) robię wszystko zgodnie z przepisem, od razu podwójna porcja na dwie foremki. Po ostudzeniu kroję na kromki, część mrożę a część do zjedzenia na bieżąco przechowuję w pojemniku próżniowym (nie wiem czy mogę tu rzucić nazwę, ale co tam ;) dafi). I ten mrożony i z pojemnika próżniowego długo są świeże. Szczerze polecam! :) i dziękuję Autorce za przepis:)

  45. Od dluzszego czasu wypiekam chleby sama. I podobie jak Ty, zaczelam sie ostatnio zastanawiac nad zrobieniem chleba bezglutenowego. Jestem na etapie wertowania informacji i coraz bardziej chetna do podjecia wyzwania zwiazanego z upieczeniem takiego chleba. Twoj przepis i zdjecia, ktore zamiescilas, sa zachecajace. Tylko mam pytanie, czy zamiast drozdzy moglabym uzyc zakwasu, np.gryczanego, czy ryzowego? Jezeli tak, to w jakich proporcjach?

  46. Chleb wyrósł błyskawicznie i świetnie smakuje. Nie jestem bezglutenowcem, ale upiekłam dla męża. Uwielbiam chleb, piekę tradycyjny na zakwasie różne chleby, a ten jest równie dobry. Wyrazisty w smaku, wilgotny, z chrupiącą skórką. Zamiast dyni wrzuciłam garść pestek słonecznika i dodałam czarnuszkę.

  47. Mam taki problem. Drożdże pracują, ale wyprodukowany przez nie gaz nie powoduje wyrastania chleba. Na powierzchni ciasta widać takie mini-dziurki, jak po nakłuciu wieloma szpilkami. Ponieważ ciasto mało się klei, więc spora część dwutlenku węgla znajduje sobie ujście i nie spulchnia chleba. Po prostu wydostaje się na zewnątrz. Z tego powodu chleb wyrasta zdecydowanie za mało. Jak sobie z tym poradzić?

          1. Niestety to samo. Chleb wychodzi bardzo smaczny, ale nie wyrośnięty. Tym razem zrobiłem ciasto nieco gęstsze, licząc na to, że bąbelki nie uciekną. Umieściłem do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Na początku nawet troszkę podrósł, ale potem zaczęła „pękać” górna powłoka, dwutlenek węgla przez te pęknięcia uciekał i ciasto opadło. Przyczyną moim zdaniem jest mała elastyczność ciasta. Ciasto na mące pszennej, jest elastyczne, ciągnie się i nie pęka ani nie dziurawi się w czasie wyrastania. A to moje ma konsystencję piasku pomieszanego z wodą: nie ma zupełnie elastyczności.

          1. A długo trzyma wilgoć po upieczeniu ? Ten co zrobiłem przykryty tylko bawełnianą ściereczką jeszcze wilgotny , praktycznie jakby był upieczony

  48. Witam wczoraj upiekłam :-) Szczerze dawno ale to bardzo dawno nie jadłam tak dobrego chleba.Pycha…..tak chrupiący iii po prostu mega :-) Zrobiłam dla córeczki bo jest na diecie bezglutenowej. Dla siebie też go będę piekła ale ze zwykłej mąki gryczanej. Dziękuję bardzo za przepis!!!!

  49. Potwierdzam opinie poprzedników! ! Chlebek wyszedł pyszny !! Dziś upieklam go poraz pierwszy. Do tej pory robiłam różne lecz zawsze wychodził zakalec. Jak dobrze ze znalazłam ten przepis. Troszkę go zmodyfikowalam dodając łyżkę nasion chia, 2 łyżki słonecznika zamiast dyni, zastąpiłam biały cukier brązowym oraz mąkę kukurydziana ( boje się trochę ze kukurydza może być GMO ) zastapilam skrobia ziemniaczaną. Zaraz po wymieszaniu składników ( ciasto wyszło mi rzadsze niż na filmiku ) przełożyłam odrazu do foremki i tym sposobem rósł mi tylko raz. Po ok 30 min pięknie wyrósł i podczas pieczenia nie stracił prawie swojej wysokości. Przepis jest genialny i tylko tego się będę trzymać gdyż tak jak to było powiedziane wcześniej ,wypieki bezglutenowe są bardzo trudne. Bardzo dziękuję za ten przepis, długo na taki czekałam. Pozdrawiam serdecznie.

  50. Najlepszy chleb bezglutenowy jaki do tej pory jadłam. Robi się go w 5 minut, używam świeżych drożdży, nie robię zaczynu, tylko rozpuszczam w ciepłej wodzie i dodaję do suchych składników. Wyrasta w blaszce elegancko. I jest po prostu smaczny. I z wytrawnym dodatkami, i ze słodkimi. Polecam, jest pyszny. Szczególnie chrupiąca skórka! ????

  51. A ja mam taki problem, że przez całą długość chleba zrobiła mi się dziura, taka że bym mogła włożyć kiełbasę :P Zrobiłam zaczyn, w foremce troche wyrosło, bez zakalca, skórka chrupiąca, a środek cały pusty – czemu ?:(

  52. Pycha chlebunio! Dzięki!
    Srednio wyrósł, ale smak idealny :)
    A powie mi ktoś dlaczego papier do pieczenia posmarowany olejem.. wtopił się w chleb na stałe :( ?
    Wszystko w 100% zrobione według przepisu, jedynie zamiast pieczenia góra-dół, musiałam piec na termoobiegu bo innej funkcji nie mam :(
    Można piec bez papieru? czy może nie smarować go olejem ?

          1. Papier do pieczenia nie bywa lepszy lub gorszy, bo jest z przeznaczeniem do pieczenia – nie jako papier śniadaniowy, którego też niektóre panie używają (wyczytane w sieci). Mam gotowy, cięty na arkusze, dość gruby… Nigdy wcześniej nie było z nim kłopotu, a używam go od lat…

        1. Zamiast papieru polecam foremkę wysmarować olejem i ewentualnie wysypać mąką. Ja tak robię. Z tym, że foremka musi być z powłoką nieprzywierającą np. teflonową. Trochę droga, ale warto taką mieć. Chlebek wyskakuje i nic się nie przykleja. :)

          1. Niestety posmarowany papier przyległ na stałe do bochenka tak, jak w drugiej keksówce bez papieru ale była natłuszczona!

  53. Po raz pierwszy pieklam chleb i powiem szczerze ze nie spodziwalam ze cokolwiek mi wyjdzie jestem w tych sprawach noga. Chleb wyszedl przepyszny w srodku miekki , chrupiacy, poprostu idealny. Zjedzony natychmiast. Polecam na 1000%. Troche zmodyfikowalam zamiast maki kukurydzianej dodalam maki ziemniaczanej.

  54. Skórka wychodzi mi chrupiąca, ale nie wiem czy nie za bardzo, mam wrażenie, że jest trochę twarda. Można to jakoś zmienić, czy może powinnam studzić chleb w piekarniku? Zawsze wyciągam go od razu po upieczeniu, bardzo proszę o jakieś sugestie :)

          1. Piekę z termoobiegiem, temperatura i czas taka jak w przepisie, spróbuje jeszcze dolać więcej wody, ktoś tu pisał, ze dał jej za dużo, a chleb i tak się udał, być może mi to pomoże i będzie bardziej miękki :)

          2. Moje niedopatrzenie, będę próbować, mam nadzieję że to pomoże, dzięki! :)

  55. tez mam problem ze skorka. wychodzi jak kamien. a kolejne dni to juz tragedia ukroic sie nie da… co z tym zrobic? jak przechowac zeby byla mieksza troche. chcialam dac dziecku ale sie nie dalo… zreszta i ja malo zebow nie polamalam.. a chlebek pyszny… help

  56. Chleb wyszedł pycha, fakt faktem mąki dodałam trochę na oko: mix, gryczana i ryżowa, wyszedł też ciut mokry z foremki, ale zawinęłam we flanele i aż nie dowierzałam, że bez gluten może być taki smaczniutki.

      1. Chciałam się podzielić innym przepisem właśnie bez drożdży. 400 g niepalonej kaszy gryczanej moczysz około 2 dni tak by zmiękła, następnie blendujesz kaszę z dowolnymi przyprawami i sporą ilością soli. Zostawiasz chleb do wyrośnięcia pod ściereczką. Potem 1 godzina w piekarniku nagrzanym do 180 stopni i gotowe :)

  57. A czy ktoś próbował upiec go bez mąki gryczanej? Kochamy kaszę gryczaną, ale mąka w chlebie jest niejadalna dla nas… Może ktoś podpowie jakie inne mąki i jak skomponować, żeby nie używać gotowych mieszanek bezglutenowych typu mix, tylko zwyczajnej jednoskładnikowej mąki! Mam mąkę ryżową, skrobię ziemniaczaną i kukurydzianą, mąkę żółtą kukurydzianą i jaglaną.

  58. Bardzo dziękuję panu za podzielenie się tym linkiem. Od 3 miesięcy cieszę się, że przeszłam na dietę bezglutenową a tu okazuje się że wcale nie ;) W każdym bądź razie nie jest za późno i zawsze można wprowadzić kolejne zmiany. Wykładu Pani Bożeny wysłuchałam i zakupiłam wszystkie jej książki. Jest moją kolejną inspiracją, obok Pana Jerzego Zięby, do prowadzenia zdrowego trybu życia. Raz jeszcze dziękuję

  59. Chlebek robiłam kilka razy i zawsze wychodzi fantastyczny, wersja z mąką/skrobią ziemniaczaną zamiast kukurydzianej jest dla mnie lepsza, chlebek jest miększy w środku i nie wysycha tak szybko.
    Jednak chciałabym jeszcze czymś zastąpić mąkę ryżową, która nie jest zbyt zdrowa, ale nie wiem czym, ponieważ ziemniaczaną już używam zamiast kukurydzianej. Nie wiem, czy ziemniaczana i tapioka to już nie zbyt dużo tych skrobi. Czy próbował ktoś robić z kokosową, migdałową, czy lnianą?

          1. Niestety nie:/ Piekę teraz następny i to samo – od 8 minuty trwa dramat: brzegi zostały wyrośnięte, a środek z minuty na minutę zapadał się, wśród wybuchów drożdżowych mini-gejzerów:) Piekarnik jest elektryczny, chlebki na zakwasie piekły się pięknie.

          2. Do 3 razy sztuka! Użyłam większej szklanki do odmierzania mąki i udał się ;) Dziękuję :)

  60. Najgorszy przepis na chleb bezglutenowy !!!!
    Jestem na diecie bezglutenowej od 10 lat upieklam juz bardzo duzo chlebow ale ten przepis to zmarnowanie skladnikow!!
    Wyrasta zanim da sie do piekarnika po upieczeni mozna noz zlamac foremka do wyrzucenia!!!

  61. Upieklam juz drugi chlebek, ale za pierwszym razem i teraz cos jest nie tak. Wierzch chleba to twarda skorupa. Dodam ze zastosowalam zamiast maki ryzowej skrobie ziemniaczana, idac za rada bardziej doswiadczonych. Czy moge prosic o jakies wskazowki jak uzyskac chrupiaca smaczna skorke

  62. Piekę chleb wedlug tego przepisu juz od jakiegos czasu. Na poczatku mialam problem ze zbyt twarda skorka z wierzchu jednak ten problem znika na drugi dzien. Moja modyfikacja polega na tym ze zamiast 150g maki ryzowej, dodaje 100g, a 50g skrobi ziemniaczanej. Mam wrazenie, ze ze skrobia smaczniej. Piekę od razu dwa chleby by starczylo na dluzej wiec w ogole podwajam proporcje. Stwierdzam, ze jak na chleb bez gltenu naprawde jest pyszny i zachecam do skorzystania z tego wlasnie prostego przepisu, zwlaszcza poczatkujacych piekarzy. Dziekuje Pani Agato!

  63. Witam, robię ten chleb po raz 3 i znów wierzch chleba jest mocno popękany. Próbowałem już posmarować żółtkiem, ale nic nie dało. Macie jakiś pomysł albo poradę? Poza tym chleb smaczny, przepis też;)

      1. Z wyświetlaczem ciężko, robię w wolnostojącym piekarniku:) Ale nigdy nie miałem problemu z chlebami. Właśnie jestem w trakcie produkcji następnego i spróbuje zmniejszyć nieco poniżej 220 stopni.

  64. Dziękuję za przepis, chlebek jest pyszny! To mój pierwszy wypiek bezglutenowy i od razu sukces. Bardzo się cieszę, bo bałam się że będę zdana na sklepowe chleby, z masą chemii i kruszące się.

  65. ciasto mi wyszło za rzadkie, a teraz drżę czy nie opadnie, no i myslę jak po 50 minutach wyjąć z foremki i dopiec 10 min? gorące wyjąć? to sie rozleci wszystko- prosze mi dorADZić…dziekuje

  66. Bardzo dziękuję za przepis – upiekłem już trzy takie chleby – są naprawdę smaczne. Jeden mam tylko problem. Otóż chleb po ok. 3 dniach robi się w środku „klejący” – i zaczyna kwaśno pachnieć. I nie jest to zakalec – próbowałem już mocniej i słabiej go wypiekać. W metalowej i silikonowej foremce. Za każdym razem jest podobny efekt – chleb jest bardzo dobry w smaku, ale na trzeci dzień nadaje się do wyrzucenia – w środku robi się mokry i śmierdzący. Mąkę kukurydzianą daję pół na pół ze skrobią… Poza tym wszystko co do grama jak w przepisie.

  67. Pieklam ten chlebek i hest rewelacyjny jak jest swiezy. Ostatnio zamrozilam go po upieczeniu i po rozrozeniu jest tak trocinowaty ze nie da sie go jeść. Srodek chleba zrobil się białawy. Co zrobilam nie tak?

  68. Zmieniłam trochę proporcje i 300g gryczanej do 100 ryżowe jak ktoś nie lubi posmaku tej mąki ryżowej pół szkl sloczecznika i jedna trzecia siemienia reszta bez zmian wody 500ml i wszystko extra a nie smakuje zupełnej hak bezglutenowy

  69. Chlebek z przepisu wyszedl smaczny, ale potem mialem problem z dostaniem mąki ryżowej i zastapilem pszenna pelnoziarnista. Tez bylo smacznie. Po zakupach online nabylem make z pestek dynii, mąkę z cieciorki i mąkę z amarantusa i zmieszalem je z gryczaną, pestkami dyni, siemienia lnianego. Mąki po ok 200g kazda, a z pestek dynii 100g (lacznie 700g). Ciasto malo co wyroslo, ale po upieczeniu jest mega twarde i niesmaczne. Zapach maki z pestek dynii i/lub cieciorki odpycha…ale kromke dziennie jem. Jakie proporcje mąk zastosować aby uczynić z nich pożytek i uzyskać dobry smak? Ktoś ma doświadczenie z tymi mąkami?
    Na 700g maki dodalem 25g swiezych drozdzy oraz ok 2.5szkl wody … ciasto bylo na lepkosc dobrze wyrobione…ale po upieczeniu kamien nie do pokrojenia nozem. Nastepnego dnia juz sie dalo pokroic ale trzeba kroic cienkie kromki aby dalo sie pogryzc.

  70. Ciasto pomimo dodania tylko 500ml wody wyszło mi dość rzadkie. Chleb mimo to urósł, ale trochę zapadł się w środku podczas pieczenia i w tym właśnie miejscu kruszy się. Co zrobiłam nie tak? ???? Jeszcze mniej wody powinnam dodać żeby wyszła u mnie taka konsystencja jak na filmiku?

  71. Dziekuje,tu zobaczylam gestosc ciasta bezglutenowego na chleb.Pierwszy robilam w/g przepisu na opakowaniu i wyszedl zakalec.Drugi raz nie patrzylam na ilosc wody tylko na konsystencje ciasta,jak przy wypieku innych chlebow.Efekt,dodalam 3/4 wiecej wody niz bylo podane.Mowa o gotowym chlebie promnickim bezglutenowym z ziarnami.W chicago kosztuje $6…drogi i poszedl w kosz.Jeszcze raz dziekuje????????????

  72. Bardzo smaczny chlebuś, zastosowałam radę z tartym jabłkiem, z drożdży instant zrobiłam zaczyn, dodałam łyżkę mąki kukurydzianej i resztę skrobi kukurydzianej. Dosypałam dyni i słonecznika. Niestety nie posmarowałam formy olejem i troszkę się skórka kleiła więc następnym razem użyję oleju. Ogólnie, świetne wyrósł i zaskoczył nas smakiem. Drugi upiekłam z mąką ziemniaczaną i żurawiną, ale wyszedł jaśniejszy i ciut mniej dobry. Powodzenia!

  73. Witam, jestem świeżutką mamą bezglutenowca, niestety nie mam doświadczenia w wypiekach bezglutenowych i szukam przepisów. Smak tego chleba nam odpowiada, ale nie wiem co źle robię, bo mi po włożeniu do piekarnika ciasto opada :(
    Pomocy!!!!

  74. Czy normalne jest, że czuć bardzo smak drożdży? Jem jeszcze ciepły ale mam wrażenie że jest lekko gorzkawy i strasznie drożdżowy (to mój pierwszy wypiek bezglutenowy więc nie wiem czy to norma czy jednak coś nie tak). Użyłam drożdży suchych 7g.

  75. Witam, wczoraj upiekłam swój pierwszy chleb, wyszedł rewelacyjny!!!. tak jak na zdjęciach. Nie mogę jeść nic co zawiera pszenicę, a zatem jak dla mnie to fantastyczny zamiennik. Nie miałam drożdży instant wiec użyłam świeżych ok 16 gr.

Dodaj komentarz