Na diecie bezglutenowej najbardziej brakuje mi chyba pieczywa. Ciepłych pajd chleba, bułeczek z ziarenkami czy bagietek z masłem czosnkowym.
W sklepach można dostać pieczywo bezglutenowe, i to w coraz większej liczbie sklepów je spotykam, jednak to nie to samo. Kupny chleb bezglutenowy jest suchy, bez smaku, taki nijaki. W dodatku zawiera mnóstwo konserwantów by jak najdłużej zachował świeżość. Podejrzewam nawet, że brzuch mnie po nim boli- jeszcze ten temat obserwuję, więc nie chcę wyciągać pochopnych wniosków.
Ponieważ w swej kulinarnej karierze upiekłam wiele chlebów, które nawet mi wychodziły, pomyślałam, że może warto poeksperymentować z mąką bezglutenową i upiec chleb bezglutenowy.
Poczytałam trochę o wypieku chleba bezglutenowego w Intenecie i zabrałam się do pracy.
Mąki bezglutenowe nie są takie przyjazne jak te z glutenem. Trudniej wyrastają, są bardziej miałkie, stąd wyzwanie miałam duże.
Postanowiłam przerobić mój sprawdzony przepis na najprostszy chleb i skorzystać z porad znalezionych w Internecie.
Chleb się udał wyśmienicie! Był zwarty, z chrupiącą skórką i mnóstwem ziarenek. Miąższ przypominał mi trochę chleb na zakwasie, bo podobnie jak on, był zbity i wilgotny. Bardzo smaczny.
Kilka cennych wskazówek zanim upieczecie chleb bezglutenowy:
- mąka bezglutenowa potrzebuje więcej płynu niż ta z glutenem
- chleb bezglutenowy szybko wysycha stąd najlepiej pokroić go w kromki, zamrozić i rozmrażać w miarę potrzeby
- ciasto na chleb bezglutenowy jest bardzo lepkie i nie utrzymuje kształtu- trzeba go piec w foremce
- mąkę kukurydzianą możesz zastąpić skrobią ziemniaczaną – chleb wyjdzie pulchniejszy (wskazówka od czytelnika)
Filmik jaką konsystencję powinno mieć ciasto na ten chleb bezglutenowy – kliknij i oglądnij
Pod przepisem znajdziesz takze wskazówki i rady od czytelników :)
|
|
Chleb bezglutenowy
bochenek o wymiarach 28x10cm
- 250 g mąki gryczanej
- 150 g mąki ryżowej
- 100 g mąki kukurydzianej
- 8 g drożdży instant
- 2 łyżki siemienia lnianego
- ½ szklanki pestek dyni
- płaska łyżka soli
- czubata łyżka cukru
- 550-600 ml lekko ciepłej wody (lub więcej jeśli to konieczne)
Suche składniki dokładnie wymieszaj. Dolej wodę (najpierw 500ml i dolewaj stopniowo więcej jeśli składniki nie chcą się połaczyć) i mieszaj łyżką do uzyskania gładkiej masy bez grudek.
Ten etap można pominąć, bo udaje się z 1 wyrastaniem -(Przykryj kuchennym ręcznikiem i odstaw w ciepłe miejsce do podwojenia objętości – na jakieś 30 minut. )
Foremkę wyłóż papierem do pieczenia (możesz dodatkowo posmarować olejem, łatwiej potem odejdzie chleb od papieru). Przełóż do niej ciasto i odstaw do ponownego wyrośnięcia- też na 30 minut.
Piekarnik rozgrzej do temperatury 220 st. Celsjusza. Wstaw chleb i piecz go 50 minut (grzanie góra-dół). Jeśli za szybko się rumieni połóż na wierzch folię aluminiową. Następnie chleb wyciągnij z foremki i dopiekaj jeszcze z 10 minut.
Gotowy chleb wydaje głuchy odgłos gdy w niego pukniemy od spodu.
Studź na kratce do pieczenia.
A to kilka komentarzy od czytelników- modyfikacje i wskazówki:
Ania G.:
Dodaj starte jabłko do ciasta, a chleb będzie świeży nawet tydzień.
wiosna1
Witam wszystkich którzy szukają MEGA smacznego i nieskomplikowanego przepisu na świetny chleb. Odkąd dowiedziałam się,że mam celiakię która ujawniła się dość późno strasznymi problemami skórnymi szukałam pieczywa które choć trochę będzie mi smakować.Podobnie jak wielu z Was próbowałam też wiele przepisów i upiekłam wiele chlebów które pachniały i wyglądały ślicznie ale…były niesmaczne.Ten chlebek piekłam już wiele razy i zawsze jest Super smaczny do ostatniej kromki!!! i zawsze się udaje :).Często modyfikację przepis dając 60g mąki kukurydzianej i 40g ziemniaczanej,dodaję też łyżeczkę nasion chia,czasem garść płatków owsianych bezglutenowych,słonecznik zamiast dyni i zawsze się udaje.Szczerze wszystkim polecam.Używam drożdży instant dr etkera jedną paczuszkę 7 g (rozrabiam je z niewielką ilością wody i słodu ,zazwyczaj miodu i czekam ok 10 min. aż zaczną bąbelkować.
Marcin
Polecam zamiast mąki kukurydzianej użyć skrobi kukurydzianej. Dzięki niej chleb ma lepszą strukturę i lepiej wyrasta. Odkryłem przez przypadek kupując skrobię zamiast mąki :)
mal
mąkę ryżową można zastąpić którąkolwiek skrobią – skrobią ziemniaczaną, skrobią kukurydzianą (nie mąką, tylko białą skrobią :) ) albo mąką z tapioki. wszystkie trzy też scalają ciasto, u mnie ze względu na uczulenie na ryż muszę podmieniać i zawsze działa :)
tutaj mąkę ryżową zastąpiłam mąką z tapioki, dynię – słonecznikiem, 1/3 drożdży (zabrakło mi) sodą. chlebek wyrósł przepiękne, jest pyszny i ma super chrupiącą skórkę :)
dziękuję za przepis ! i pozdrawiam :)
Robert Kszysz
Jeżeli komuś ciasto nie rośnie, to niech spróbuje najpierw zrobić zaczyn: drożdże rozpuścić w kilku łyżkach wody z odrobiną cukru, można dodać łyżkę przesianej mąki gryczanej, przykryć, zostawić na 10-15 minut w ciepłym miejscu. Musi urosnąć gęsta piana, jak nie urośnie, znaczy że drożdże są martwe – przeterminowane, albo źle przechowywane i nic z tego nie będzie.
Do takiego rozczynu dodać resztę składników i zarobić ciasto wg przepisu, na pewno wyjdzie.
Przed połączeniem składników warto też napowietrzyć mąkę. Najprościej przesiać ją przez sito, albo w misce wymieszać trzepaczką do piany. Ja idę na łatwiznę i wrzucam wszystkie składniki oprócz nasion do malaksera i miksuję chwilę, aż mąka się ładnie napowietrzy, potem wlewam wodę, miksuję jeszcze raz aż ciasto będzie jednolite, na koniec daję nasiona i krótkimi impulsami mieszam wszystko. Takie ciasto, nie ma siły, musi wyrosnąć.
Kilka dodatkowych przepisów na jedzenie bezglutenowe
- tarta bezglutenowa z owocami lata
- rustykalna tarta z gruszkami
- wegański chleb bezglutenowy
- chleb bez mąki z samych ziaren
- rafaello z kaszy jaglanej
- wpis na temat diety bezglutenowej
English version
Gluten-free bread
28x10cm loaf
- 250g buckwheat flour
- 150g of rice flour
- 100g of corn flour
- 8g of instant yeast
- 2 tbsp of flaxseed
- ½ cup pumpkin seeds
- 1 tbsp salt
- 1 heaping tbsp sugar
- 550-600ml of slightly warm water (or more if needed)
Mix dry ingredients. Pour water (500ml first and topped up gradually more if the components do not want to connectivities) and stir with a spoon to a smooth paste without lumps. Cover with a kitchen towel and leave in a warm place to double in volume – for about 30 minutes.
Mold baking paper (you can additionally coated with oil, it’s easier then leave the bread from the paper). Transfer to the cake and allow for 30 minutes.
Heat the oven to 220 degrees C. Insert the bread and bake it 50 minutes (heating up-down). If too fast blushes lay on top of aluminum foil. Then pull out the bread with cookie cutters and bake 10 minutes yet.
Ready bread seems thud when you tap it from the bottom.
Cooling on a wire rack for baking.
Zobacz inne przepisy na bezglutenowe wypieki:
- bezglutenowe ciasto z rabarbarem lub innymi owocami
- babka bezglutenowa z mąki jaglanej
- chleb bez mąki z ziarnami
- sernik jaglany bez pieczenia
nie rozumie czemu w przepisie jest dwa razy po 550 ml cieplej wody, to na pewno pomylka.
fakt, dzieki
a mnie z uporem nie rośnie i już . Stosowałam się do wszystkich rad i nic
Świetny przepis, do tej pory piekłam klasyczne chleby, ale niestety muszę to zmienić, więc spróbuję upiec chleb według twojego przepisu, zobaczę co mi wyjdzie, na pewno się pochwalę. Pozdrawiam;-)
na dniach wrzucę jeszcze film z przygotowania
Lepiej formę bez papierowu wysmarować tłuszczem i wysypać mąką np. gryczaną – wystarczy wtedy pieczenie 45-50 minut bez opiekania po wyjęciu z formy.
Witam, robiłam chleb wg przepisu ale ciasto nie chciało wyrosnąć :(
Jaka powinna być konsystencja ciasta? Mi wyszło takie piaskowe, nieelastyczne. Czu takie ma być? Czy może dawałam za dużo wody?
ciasto było dosyć gęste, ale jeśli wyszło piaskowe to może być wina mąki ryżowej- ona jest taka piaskowa w strukturze i może stąd to wszystko. Postaram sie zrobić go jeszcze raz w tym tygodniu i wówczas zrobię zdjęcie surowego ciasta :)
Ana tutaj film, mam nadzieję, że choc trochę pomogłam https://youtu.be/QCyj8eENIDQ?list=PLvMvkw-9Wwx4s_m56_aEh_jOn3WaOj4Oj
A gdyby zamiast mąki ryżowej dodać tylko gryczaną lub kukurydzianą albo jakąś inną bezglutenową?
Będę bardzo wdzięczna za to zdjęcie ciasta :)
Ana przepraszam, że jeszcze nie dałam zdjęcia, jestem na etapie przeprowadzki i nie mam jak gotowac, myślałam że to jakoś ogarnę, obiecuję w nastepnym tygodniu przygotować ci instrukcję krok po kroku! może uda się filmik :*
wiesz, z kukurydzianą bym nie ryzykowała, łatwo z nią przeadzić a jej struktura powoduje że ciasto jest zbite i kruche, z gryczaną można spróbowac
daj mi kilka dni na rozpakowanie się
jesteś może z Warszawy? mogłbyśmy razem upiec ten chleb :)
a z mąki ryżowej bym nie rezygnowała bo ona ma własciwości wiążące ciasto
Oczywiście rozumiem. Wiem co to przeprowadzka :) Poczekam.
Bardzo chętnie bym podpatrzyła jak się to piecze ale niestety nie jestem z Warszawy, mieszkam w Łodzi :)
jutro powinien juz być :)
się wgrywa na youtube :)
Mi chleb też nie urósł :( dodałam zwykłe drożdże 25 g więc może dlatego? Był smaczny to prawda, ale zbity. Nie prezentował się tak ładnie :(
drożdze nie powinny mieć na to wpływu :( a foremkę miałas takich samych wymiarów? wrzuce niebawem więcej zdjęć i filmik
Przepis jest rewelacyjny. Bardzo dziękuję za tę publikację. Przygotowałem go z myślą o osobie, która nie może jeść produktów glutenowych. Chleb wyszedł rewelacyjny. Super smaczny, idealnie wyrośnięty, na zewnątrz chrupiący, w środku “mięsisty” . Zmodydikowałem nieco przepis. Ja zrobiłem z 2 porcji w kwadratowej blasze. Nie dodałem cukru, oraz wsypałem prawie jeszcze raz tyle soli niskosodowej. Zamiast siemienia dodałem płatki lniane (czyli poprostu rozdrobniony len) a zamiast pestek dyni dodałem prawdziwy kmin. Woda dodawana do ciasta musi być ciepła minimum 45 stopni. Ja mam zazwyczaj około 60 i dodaje wode cisowianke niegazowaną, na niej wszystko działa :)
cieszę się ze wyszedł!
60 stopni? Cud, że ci ten chleb rośnie, temperatura powyżej 40 kilku stopni zabija drożdże i chleb nie wyrośnie. Optymalna temperatura wody to ok 30-35 stopni, wszystkie składniki i naczynia powinny mieć temperaturę pokojową, również w pomieszczeniu gdzie przygotowuje się chleb powinno być ciepło, między 20-25 stopni. Jeżeli komuś ciasto nie rośnie, to niech spróbuje najpierw zrobić zaczyn: drożdże rozpuścić w kilku łyżkach wody z odrobiną cukru, można dodać łyżkę przesianej mąki gryczanej, przykryć, zostawić na 10-15 minut w ciepłym miejscu. Musi urosnąć gęsta piana, jak nie urośnie, znaczy że drożdże są martwe – przeterminowane, albo źle przechowywane i nic… Czytaj więcej »
Bardzo dziękuje za ten filmik!! :) Może tym razem się uda.
jak się teraz nie uda to chyba wezmę się zapakuje w pociąg i przyjadę do Ciebie :)
Zapraszam, zapraszam! :D
Będę próbować w weekend, dam znać czy się udało ;)
no musi wyjść, musi musi! :)
czy można tą mieszankę wrzucić do takiego najprostszego automatu do pieczenia chleba? Czy nastawić wtedy na zwykły pszenny czy na żytni (ten program jest najdłuższy bo dużo w nim “odpoczywania”)
nie znam się na maszynkach do chleba, nie posiadam, nie wiem jak działają :( ale myśle że można spróbowac, tu nie ma zakwasu, tylko drożdże
mąkę ryżową można zastąpić którąkolwiek skrobią – skrobią ziemniaczaną, skrobią kukurydzianą (nie mąką, tylko białą skrobią :) ) albo mąką z tapioki. wszystkie trzy też scalają ciasto, u mnie ze względu na uczulenie na ryż muszę podmieniać i zawsze działa :)
tutaj mąkę ryżową zastąpiłam mąką z tapioki, dynię – słonecznikiem, 1/3 drożdży (zabrakło mi) sodą. chlebek wyrósł przepiękne, jest pyszny i ma super chrupiącą skórkę :)
dziękuję za przepis ! i pozdrawiam :)
super! dziękuję za cenne wskazówki! ja wciąż się uczę tej diety
ja zdecydowanie wiem mniej :) jestem na diecie ze względu na karmienie córeczki, która ma też póki co uczulenie na nabiał, jajka, ziemniaki – to i mąka ryżowa wyklucza wszystkie chleby bezglutenowe jakie widziałam w sklepach i większość przepisów :) ten przepis spadł mi z nieba, myślę, że na parę miesięcy zagości u nas w domu i będzie to pierwszy chlebek w życiu mojej córeczki :D
nawet nie wiesz jak się cieszę, że mogłam pomóc :)
To i ja dołączam do was i zaraz zabieram się do robienia chlebka ;) Mam nadzieje, że się uda, a mam zamiar go zrobić w maszynce. Jestem zmuszona do tego, poniewaz moje maleństwo dostało strasznej alergii i nie wiadomo od czego. Mam nadzieje, że te składniki większej reakcji alergicznej nie wywołają. Mam obiekcję co do drożdży, ale spróbuje.
a na drożdzę też ma alergię?
Dzis upieklam chlebek z przepisu i dodam, ze jest rewelacyjny ;P przepyszny, z chrupiaca skorka. Dieta bezglutenowa daje siwe znaki i wypowiedzialam wojne sklepowemu pieczywu. Dziekuje za ten przepis; jest on latwy w wykonaniu a sam chlebek daje mnustwo radosci i nadaje zyciu smaku;)
cieszę się ogromnie :)
Odbija mi się taką ilością drożdży. Nie dla mnie przepis.
A jak długo piec z termoobiegiem?
nie piekłam go z termoobiegiem i nie potrafię ci pomóc Olu.
Chlebek wyszedł pyszny! Dodałam 7 gram drożdży bo takie akurat było opakowanie. W pozostałych proporcjach nic nie zmieniałam. Od razu po wyjęcia z piekarnika ma twardą skórkę, która jest pysznie chrupiąca ale następnego dnia mięknie.
.html zdjęcie mojego wypieku. Przepis na pewno zagości u mnie na dłużej :) Pozdrawiam!
Zrobiłam chlebek wg przepisu i wyszedł idealny, wygląda jak ten na zdjęciu :). Zastąpiłam tylko mąkę pszenną, mąką orkiszową bo chciałam uniknąć pszennej i drożdże miałam świeże więc dodałam 2x więcej niż tych suszonych. Wyszedł pyszny. Bardzo dziękuję za ten przepis!
*nie pszenną, tylko gryczaną.
ale orkiszowa zawiera gluten
Tak, wiem ale chodziło mi o uniknięcie pszennej mąki a nie glutenu :) próbowałam też z gryczaną. To już u mnie stała pozycja, zawsze wychodzi świetny. Dziękuję.
Zrobiłem dzisiaj dwa podejścia do chlebka i informacja dla wszystkich, którym ciasto nie wyrosło: w przepisie jest błąd. Ten chleb z jakiegoś powodu wyrasta tylko jeden raz. Więc zaraz po wymieszaniu ciasta należy przełożyć go do formy, dać wyrosnąć i od razu piec. Na filmiku jest to pokazane poprawnie – brak podwójnego wyrastania.
Chlebek się studzi więc nie wiem jeszcze jaki ma smak :)
ciekawa obserwacja, rzeczywiście na filmiku jest raz, ale mi wychodzi tak i tak. Czy nie wyrósł ci za drugim razem? Musze to sprawdzić.
ale w sumie skoro udaje się prz jednym wyrastaniu to po co podwójnie, treba ułatwiać sobie życie
Może pytanie z kategorii dziwne, ale z ciekawości… Podajesz 3 mąki w gramach, każda jest inaczej mielona. Używać tej samej miarki nie patrząc na to? Po prostu odmierzyć jak w przepisie?
Pytam, bo robiłam już inny chleb i za nic nie wyszedł, mimo wykonania wszystkiego jak należy – tak mi się zdaje.
Zastanawiałam się czy to nie wina tego złego odmierzenia… :/
nie ma głupich pytań :) ja zawsze ważę mąkę, jakoś tak pewniej się czuję, nie wiem jak będzie z miarką
No tak, waga :)
Mi niestety po raz drugi nie wyszedł. Z zewnątrz super, skorupka przypieczona, ale w środku prawie surowy :( Ze tego przepisu mąkę ryżową zastąpiłem skrobią ziemniaczaną. Dziś robiłem z połowy porcji (te mąki nie są jednak tanie), więc dałem 13gr świeżych drożdży. Konsystencja ciasta podobna jak na filmiku, ale u mnie wydawało się bardziej “suche”. Ciasto odpoczywało około 20min, urosło może z 1cm !!! Wczoraj piekłem tak, że włożyłem do zimnego piekarnika i włączyłem piekarnik na 230st i piekłem 1h, potem wyjąłem i jeszcze 20min podpiekałem. Efekt ten sam, skorupka chrupiąca, w środku mokre i niewyrośnięte. Dziś włożyłem do rozgrzanego… Czytaj więcej »
nie robiłam na świeżych drożdzach niestety więc trudno mi się odnieść
skrobia jest bardziej klejąca w wypiekach to moze być problem w tym chlebie, skleja i ciasto nie wyrasta
To jeszcze kupię mąkę ryżową i zobaczę na niej.
Wg mnie to wygląda na to, jakby drożdże w ogóle nie pracowały.
Wiec teraz zrobię tak, że osobno rozpuszczę drożdże w ciepłej wodzie, dodam cukier i niech to trochę popracuje.
a z suszonymi próbowałeś?
Piekłeś z termoobiegiem czy bez?
a czemu zastępujesz mąkę ryżową skrobią? to inan konsystencja? skrobia tworzy w połączeniu z wodą klej
Polecam zamiast mąki kukurydzianej użyć skrobi kukurydzianej. Dzięki niej chleb ma lepszą strukturę i lepiej wyrasta. Odkryłem przez przypadek kupując skrobię zamiast mąki :)
o! super wskazówka! dzięki! :)
Czy zamiast drożdży mogę użyć sody albo coś innego?
nigdy nie próbowałam, nie potrafię pomóc
Rewelacyjny przepis! Taki prosty a efekt super! Właśnie piekę drugi chleb, bo ten upieczony wczoraj magicznie zniknął ;)
bardzo mnie to cieszy!
Witam wszystkich którzy szukają MEGA smacznego i nieskomplikowanego przepisu na świetny chleb. Odkąd dowiedziałam się,że mam celiakię która ujawniła się dość późno strasznymi problemami skórnymi szukałam pieczywa które choć trochę będzie mi smakować.Podobnie jak wielu z Was próbowałam też wiele przepisów i upiekłam wiele chlebów które pachniały i wyglądały ślicznie ale…były niesmaczne.Ten chlebek piekłam już wiele razy i zawsze jest Super smaczny do ostatniej kromki!!! i zawsze się udaje :).Często modyfikację przepis dając 60g mąki kukurydzianej i 40g ziemniaczanej,dodaję też łyżeczkę nasion chia,czasem garść płatków owsianych bezglutenowych,słonecznik zamiast dyni i zawsze się udaje.Szczerze wszystkim polecam.Używam drożdży instant dr etkera jedną… Czytaj więcej »
bardzo się cieszę, ze ci smakował i dziękuję za propozycje modyfikacji- lubię eksperymenty :)
Witaj. Czym smarujesz chleb na tym filmiku?
rozbełtanym jajkiem z odrobiną mleka/wody
Robiłem już 4 razy i faktycznie jest problem z rośnięciem. Używam świeżych drożdży. Myślę że problem jest w mące kukurydzianej która nie pozwala rosnąć. A może w ogóle ją wywalić i dosypać tylko gryczanej? Robił ktoś tak?
a używałaś instant? mi na nich rośnie
nie ale muszę spróbować… aczkolwiek obawiam się że to nie jest przyczyna…
a jaką przyczynę podejrzewasz? mi (i nie tylko jak widać po komentarzach) wychodzi zawsze ten chleb, ale używam drożdży instant, będę musiała spróbowac ze swieżymi
nie wiem co ci doradzić, zobaczę sama z tymi świeżymi
Podejrzewam że mąka kukurydziana nie pozwala rosnąć. Muszę spróbować ze skrobią kukurydzianą a nie mąką…
Jak zrobisz że świeżymi to daj znać czy rośnie
Em pierwszą przyczyną może być sól,spróbuj dodać ją pod sam koniec wyrabiania ciasta ( ja ją rozpuszczam z kilkami łyżkami wody ) drożdże nie lubią soli.Może być też tak że ciasto jest zbyt gęste ( mąki bezglutenowe potrzebują więcej wody ja dodają max z przepisu czyli 600 ml (ciasto jest rzadkie ale wyrasta pięknie i piecze się pięknie )
I jeszcze jedno,ciasto musi mieć ciepło żeby wyrosło,ja po wyrobieniu zawijam miskę w koc i ustawiam blisko kaloryfera.Spróbuj też drożdży instant rozpuścić w kilku łyżkach ciepłej wody i słodu,jak zaczną bąbelkować dodaj do mąk.Musi się udać :)
naprawdę jestem w szkoku, u mnie to wychodzi bez takich magicznych sztuczek, Wiosna dziękuje za te porady dla Em, to bardzo miłe z Twojej strony
A mi wyrosło aż za bardzo, że wychodziło z foremki :) co do smaku i wyglądu się nie wypowiem jeszcze, bo chlebek nadal w piekarniku :)
czekam na wrażenia! :)
zrobiłam! zamiast mąki ryżowej-maka z tapioki, zamiast mąki gryczanj-mix uniwersalny bezglutenowy firmy Schar i wyszło… cudownie! Znów mogę się cieszyć chrupiącą skórką! Dziękuję za przepis!
a proszę proszę :)
A co, jeśli ktoś nie może też drożdży, cukru, laktozy? Raz próbowałam upiec taki chlebek, ale wyszedł mi twardy, zbity, jak z gliny:-(. Jestem na diecie antygrzybiczej. Czym można zastąpić drożdże?
a dodałaś drożdze? jesli nie to nie dziwię się ze nie wyszedł :( niestety nie wiem co można dodać zamiast drożdzy :(
Drożdże można zastąpić zakwasem. Wpisz w google “zakwas bezglutenowy”, albo “zakwas do chleba bezglutenowego” i znajdziesz. Chleb robiony na zakwasie jest bardziej pracochłonny, ale dłużej można go przechowywać.
Tu masz dobry przepis na zakwas:
https://www.olgasmile.com/zakwas-na-chleb-bezglutenowy.html
Oczywiście musisz poczytać jak się taki chleb robi, bo to całkiem inna zabawa.
Czytałem też o sodzie, ale musisz sobie poszukać.
ale zakwas to też drozdze ale dzikie
No nie do końca. Drożdże to grzyby, a zakwas to głównie bakterie kwasu mlekowego, choć dzikie drożdże też w nim są :).
no właśnie, więc chyba jak ktoś nie może to lepiej nie ryzykować?
Witaj,
Napisz mi proszę jak dowiedziałas się, że musisz przejść na taka diete? ja w sobie- tzn. w zoladku wyczuwam, ze drozdze mi nie sluzą.
A mi wyrósł, ale się rozpada. Wiecie co może być przyczyną?
za suchy, za mało wody lub za wysoka temperatura
Witam,
naszła mnie ochota na ten chlebek i zrobiłam dzisiaj. Wcinam jeszcze ciepły. Wyszedł taki jak na zdjęciu, skórka rewelacyjnie chrupka,pyszne. Nic dodać nic ująć.
Oto moje dzieło- zamiast tortu urodzinowo-imieninowego:)))
Sto lat dzisiaj dla wszystkich Agatek:)))
dobry pomysł! :) dzięki!
super!
Chleb jest pyszny….jeden z najlepszych bezglutenowych jakie jadlam! Zawsze wychodzi co jest duza zaleta tego chleba.
bardzo mne to cieszy :)
mam kilka przepisów na chlebki ale przy tym mam dopisek najlepszy :) ziaren sypię na oko znaczy dużo więcej i jest rewelacyjny :)
jak miło to czytać!
Absolutnie nie można zamrażać. Rzeczy mrożone są bezwartościowe.
To ciekawe.. Poczytaj zatem o skrobi opoenej. Jak najbardziej można mrozić.
Nie wie ktoś czy w wypiekaczu można zrobić ten chlebek? Przepis jest wtedy bez zmian?
ja niestety nie pomogę, nie mam maszyny do chleba :(
Można :) choć myślę że przez ten czas już zdążyłas sama spróbować ;)
Najpierw wsadziłam do piekarnika zachowując proporcje jak w przepisie, ale dopiero potem zobaczyłam jaką konsystencję powinno mieć ciasto… i wychodzi na to, że dodałam raczej za Dużo wody a było napisane minimum 500 ml i dałam dokładnie tyle :( teraz czekam i zastanawiam się czy coś z niego będzie z taką ilością wody :(
ja identycznie zrobiłam. I zamiast chleba wyszedł cienki placek, zakalec :(
Pierwszy raz za bardzo się pospieszyłam i włożyłam chleb prawie w ogóle niewyrośnięty, więc nic z niego nie było. Tym razem byłam jednak bardziej cierpliwa, chleb chyba rósł z półtora godziny w misce i pół godziny w blaszce i już tym razem był w porządku. Następnym razem chyba dam mu od razu rosnąć w blaszce, bo masa jest dość ciężka. Zamiast pestek dyni i siemienia lnianego, dodałam słonecznik i smakuje wyśmienicie.
Załączam poniżej zdjęcie. :3 Proporcje dokładnie takie same jak w przepisie, mąki marki Melvit.
Witam serdecznie, mam 54 lata wykryto u mnie dwa lata temu celiakie i musiałem z dnia na dzień odstawić pieczywo co dla mnie było nie lada wyczynem, ale jak mus to mus i zacząłem jeść pieczywo ze sklepów który miał smak jak by wióry, ale nic na to nie mogłem poradzić, zacząłem go opiekać i jakoś dało radę go jeść, ale to jeszcze nie to co by mogło mnie zadowolić, aż do dzisiejszego dnia , wszedłem w gogle na twoją stronę,, Chleb bezglutenowy”, i postanowiłem upiec chleb według twojego przepisu, choć byłem sceptycznie nastawiony na to, ale cóż uda się… Czytaj więcej »
dziekuję za miłe słowa i cieszę się, że smakuje!
czym mogę zastąpić mąkę kukurydzianą (mam nietolerancję kukurydzy) nada się amarantusowa bądź z ciecierzycy?
ciężko mi jest odpowiedzieć bo nie próbowałam z inną mąką. musisz sama przetestować
Próbował ktoś z mąką jaglaną?
Genialny przepis, ja zamiast pestek z dyni użyłam słonecznika i orkiszu, a z góry posypałam sezamem.
i takie eksperymenty lubię :)
zamiast drożdży dałam sodę i zamiast cukru miód. wyszedł zakalec jak nie wiem. ale w sumie nie wiem dlaczego. :(
ja wiem dlaczego, bo zamiast drożdży dałaś sodę a zamiast cukru miód ;)
sodą mozesz zastępować proszek do pieczenia a nie drożdże ;)
jak się walczy z grzybami w organizmie to nie można stosować drożdży ani cukru. zresztą większość ludzi ma przerost candidy nawet o tym nie wiedząc (zmora naszych czasów). czekam więc na przepis na bezglutenowy chlebek bez drożdży i cukru. ;)
oj to współczuje
Skoro walczysz z grzybami to może odpuść sobie pieczenie chleba, proste. Zamiast cukru możesz dać ksylitol, miód utwardza wypieki. Drożdży nie zastąpisz sodą, a jedynie bezglutenowym zakwasem – poszukaj przepisu specjalnie dostosowanego, bo takie zmienianie 1:1 nie zawsze popłaca :)
Żeby chleb był długo świezy, dodaje szklanke ugotowanej kaszy gryczanej. Polecam! Chlebek ma też wtedy super zapach.
super wskazówka! a zmniejszasz wówczas ilość mąki?
a ja nie wiem co robię źle piekę ten chleb już 7 razy i tylko raz mi wyszedł i był EXTRA PYCHA a zazwyczaj wyrośnie bardzo ładnie a w piecyku upadnie i zakalec całkowity :( dziś znowu ciasto zrobiło sie jakies ciężkie i nie wyrósł i oprócz skórki nic nie jest smaczne. :( czy ja jestem az ta anty talent kulinarny. przeciez przepis jest banalnie prosty wiec co jest nie tak???
robisz wszystko zgodnie z przepisem? może temperatura ci w piecyku skacze?
Jesli chlebek opada w piekarniku to przyczyna moze byc albo zbyt duzo wody, albo mozliwe , ze woda byla za ciepla,
Jako że nie miałam pod ręką ryżowej i kukurydzianej, pozwoliłam sobie poeksperymentować :) Zamiast nich 100g tapioki i reszta mieszanki mąki cieciorkowej i z fasolki urid. Siemię lniane dodałam złote, drożdże świeże (zaczyn przygotowałam zgodnie z radą Pana Roberta), cukier w postaci tagatozy. Niestety foremkę wybrałam o zbyt dużej powierzchni podstawy, więc wyszedł raczej gruby placek niż bochenek, ale NIEBO W GĘBIE i w dodatku z magicznie chrupiącą skórką :) Nawet mąż stwierdził, że przy takim smaku nie brakowałoby mu białego chleba :)
bardzo się cieszę że smakował :)
PS. cieciorka jest trująca, to mąka z ciecierzycy ;)
wyjdzie chlebek, jak upiekę go w automacie? piekł już ktoś? :-))
Piekl. Wyszedl bardzo pyszny podobny do ciezkiego zytniego. Program normalny
Z czystym sumieniem polecam przepis wraz z radami Robarta Kszysza. Nareszcie udało mi się upiec bezglutenowe pieczywo, które ładnie wyrosło. :)
Drozdze wyrosly w kubeczku (woda,cukier,drozdze,lyzka maki). Po dodaniu do pozostalych skladnikow zrobil sie piach (600 ml wody dalam, moze nawet ciut wiecej). Ani drgnal. Zastanawiam sie, czy w ogole piec… co moze byc nie tak??? Micha miala cieplo a ciasto nie ruszylo :(((
ale użyłaś drożdży swiezych czy instant?
Upiekłam chlebek wg przepisu. Wyszedł jak na wystawę, ładnie wyrósł, ma chrupiącą skórkę. Jeszcze stygnie, a już zniknął spory kawałek. Dobrze, że mąż poszedł na trening, bo na śniadanie nic by nie zostało :)
bardzo się ciesze!
mega chlebek!! wlasnie wcinam :) wreszcie znalazlam chleb bezglutenowy, ktory jest na prawde pyszny :) odzyskalam wiare w to, ze moge zyc bez glutenu cale zycie :) dziekuje z calego serca :)
cieszę się!
Możesz podać Przepis na menedżera jestem babcia a wychowuje sama WNUSIA byłabym wdzięczna wiesz jak to babcia problemy