Leczo to klasyka kuchni węgierskiej, prosta potrawa powstała na bazie papryki, mięsa, cebuli, czosnku i pomidorów. Znamy co najmniej kilkanaście przepisów utrzymanych w tej poetyce. Jest leczo z kiełbasą, kurczakiem, parówkami, boczkiem, chorizo. Ale leczo wege bez mięsa? To jakiś przełom kopernikański w kuchni? Nie całkiem. Okazuje się, że leczo smakuje równie dobrze, a może i lepiej, gdy przygotujemy je wyłącznie z warzyw. Czy chcecie, czy nie dania bezmięsne zyskują w Polsce coraz większą popularność. Nie wierzycie?
Tradycyjne leczo przyrządzane jest na smalcu i doprawione papryką w proszku. W Polsce gotowane jest najczęściej z dodatkiem kiełbasy lub – w uboższej wersji – parówek. Z mięsem stanowi pełny posiłek z dodatkiem pieczywa, ryżu czy ziemniaków. Mamy przepisy na smaczne i pożywne leczo wegetariańskie.
Spis treści
TogglePrzepis na leczo w wersji wege
Leczo dla wegetarian to danie jednogarnkowe – szybkie i proste. Pyszne, bo każde leczo bez mięsa może być rarytasem, jeśli zostanie dobrze przyrządzone. Aby takim było, musi być lśniące, gęste, błyszczące i pełne dymnego, głębokiego aromatu wędzonej papryki oraz długo smażonych warzyw, w tym cebuli. Dopiero kiedy warzywa staną się słodkie i delikatne, można dodać pomidory.
Wędzona papryka to podstawa. Jeśli jej nie macie, dajcie sobie spokój z robieniem leczo! Po drugie, musi być dobry olej, najlepiej słonecznikowy lub rzepakowy. Nie można żałować papryki, choć w Polsce o tej porze roku dostępna jest wyłącznie droga papryka importowana, co znacząco podwyższa koszt przyrządzenia potrawy. Dowolny przepis na leczo w wersji wege najtaniej więc spożytkować latem.
Leczo wegetariańskie z ciecierzycą
Na blogach kulinarnych spotykamy dziesiątki przepisów z wykorzystaniem ciecierzycy. Weźmy leczo wegetariańskie. Na cztery porcje potrzebujemy następujące składniki: cztery papryki (w różnych kolorach dla podniesienia estetyki), cukinię, czerwoną cebulę, puszkę ciecierzycy, puszkę pomidorów, 3-4 łyżki oleju słonecznikowego, ½ łyżeczki syropu z agawy, łyżeczkę papryki słodkiej, ½ łyżeczki papryki ostrej, ½ łyżeczki papryki wędzonej oraz sól i pieprz do smaku.
Na wstępie należy pokroić paprykę na duże, kwadratowe kawałki, cebulę posiekać w grubą kostkę, a puszkę ciecierzycy odsączyć z zalewy. Na dnie garnka z grubym dnem rozgrzewamy olej, dodajemy cebulę z ciecierzycą i krótko smażymy. Dodajemy przyprawy i smażymy kolejną minutę. Dodajemy papryki i smażymy przez dziesięć minut. W tym czasie kroimy cukinię na talarki, dodajemy do papryk, mieszamy, smażymy trzy minuty i wlewamy pomidory. Dusimy na dużym ogniu bez przykrycia przez 5-10 minut, po czym doprawiamy solą i pieprzem. Przyrządzenie potrawy nie powinno nam zając więcej niż pół godziny.
Leczo z cieciorką
Cieciorka jest głównym składnikiem wielu przepisów kuchni śródziemnomorskiej, bliskowschodniej i wschodniej. Służy do przyrządzania takich potraw, jak m.in. hummus czy falafel. Cieciorka jest dobrym źródłem węglowodanów i białka, przy czym jakość białka jest uważana za lepszą niż w przypadku innych roślin strączkowych. Od XVIII wieku pieczona ciecierzyca po zmieleniu była w Europie używana jako substytut… kawy.
W jednym z blogów kulinarnych znaleźliśmy przepis na leczo z cieciorką, pieczarkami, cukinią, papryką, cebulą, pomidorami z puszki, słodką i ostrą papryką, przyprawami, ale z dodatkiem pokrojonej w plasterki marchewki oraz kuminu. W tej wersji leczo z cieciorką jest niezwykle słodkie, sycące i zdrowe.
Leczo z cukinią wegetariańskie
Inny przepis na leczo w wersji wege przewiduje zastosowanie cukinii i pieczarek z dodatkiem ostrej papryczki, czosnku i ziół. Taka wersja z pewnością dorówna potrawie przygotowanej na bazie mięsa. Długo duszone na wolnym ogniu warzywa oddają daniu cały swój smak i aromat, a jednocześnie pozostają przyjemnie chrupiące. Na takie leczo trzeba się zdecydować szczególnie latem, gdy warzywa nie są przesadnie drogie, a następnie zamrozić lub zawekować na zimę.
Aby sporządzić wege leczo z cukinii, potrzebujemy dwie średnie cukinie, 30 dag pieczarek, dwie papryki, papryczkę chili, cebulę, dwa ząbki czosnku, puszkę pomidorów, szczyptę cukru, olej oraz przyprawy: sól, wędzoną paprykę, suszoną bazylię, liście laurowe, ziele angielskie, oregano i pieprz. Przygotowanie leczo z cukinii bez mięsa zajmie nam ok. godzinę.
Prawdziwe leczo wege
Zaczynamy od pokrojenia cebuli w piórka, którą wrzucamy na lekko rozgrzany olej, a następnie dusimy ok. 10 minut od czasu do czasu mieszając. Pieczarki myjemy, kroimy w plasterki. Do cebuli dodajemy posiekany czosnek, chwilę smażymy, dodajemy pieczarki, mieszamy. Na zredukowanym ogniu dusimy pieczarki do czasu aż odparuje z nich woda. Pod koniec doprawiamy solą, wędzoną papryką, suszoną bazylią i oregano. Dodajemy ziele angielskie i laurowe liście.
Papryki oczyszczamy z gniazd nasiennych i kroimy w paseczki. Dodajemy do pieczarek paprykę, chwilę smażymy, często mieszając. Podlewamy warzywa wodą (powinna przykryć warzywa), zmniejszamy moc kuchenki, dusimy 10 minut. Cukinię kroimy w ćwiartki, dorzucamy do rondla z warzywami, dusimy kolejne 20 minut. Dodajemy pomidory z puszki, chwilę gotujemy. Doprawiamy szczyptą cukru, pieprzem i w razie potrzeby solą.