Spis treści
ToggleZeszyt z przepisami mojej babci to prawdziwy skarb. Wszystkie przepisy są sprawdzone i pyszne! W zeszycie tym jest przepis na domowe ogórki w occie, a że teraz pora na robienie ogórków w słoikach na zimę to i dziś przepis na domowe ogórki konserwowe.
W zeszłym roku po raz pierwszy zrobiłam ogórki małosolne i ogórki kiszone. Okazały się obłędne, takie same jak robiła moja babcia, a potem mama. Ogórki wyszły takie jak pamiętam z dzieciństwa, chrupiące i pyszne. W tym roku postanowiłam skorzystać ponownie z przepisu babci i zrobić domowe ogórki w occie czyli ogórki konserwowe.
Zadzwoniłam więc do mamy by wyciągnęła zeszyt z przepisami babci (serio ten zeszyt to skarb) i znalazła przepis na ogórki w occie babci mej. Znalazła, ale na ogórki po warszawsku! Szybki wgląd w przepis i obie stwierdziłyśmy, że to przepis na ogórki w occie, ale po prostu pod inną nazwą. Jakie to ma znaczenia czy to ogórki po warszawsku, ogórki konserwowe czy ogórki w occie? Może jakieś tam różnice w przepisach są, ale to był ten przepis! A że po warszawsku to tym lepiej, w końcu kocham Warszawę i robiłam te ogórki z większym zapałem. W przepisie babci nie było nic o marchewce, a dla mnie ogórki konserwowe zawsze mają marchewkę, więc dorzuciłam po kilka plasterków do każdego słoika.
Co prawda od ogórków w zalewie octowej wolę ogórki kiszone lub ogórki małosolne, ale kilka słoiczków ogórków konserwowych na zimę warto zrobić. Zawsze się przydadzą jako zagryzka do domówek, które uwielbiam.
Jak przygotować słoiki do ogórków konserwowych
1. Dokładnie umyj słoiki i zakrętki płynem do naczyń.
2. Przelej słoiki i zakrętki wrzątkiem.
3. Osusz słoiki i zakrętki w piekarniku nagrzanym do 100-120 stopni – ok. 15 minut – pilnuj by guma z zakrętek się nie spaliła.
Ta procedura daje mi zawsze pewność, że ogórki są sterylnie czyste i przetwory mi nie spleśnieją.
Czy pasteryzować ogórki w słoikach?
Są dwie szkoły. Jedna szkoła nakazuje pasteryzowanie słoików z ogórkami. Druga wręcz przeciwnie, zakazuje tego. Ja jestem zwolennikiem drugiej metody, bo jak mówiła mi mama, pasteryzacja sprawia, że ogórki są miękkie, a ja lubię chrupiące ogórki! Co prawda pierwszej metody nigdy nie sprawdzałam, bo szkoda mi ogórków, skoro metoda bez pasteryzacji słoików sprawdza się doskonale.
Warto tylko po zalaniu ogórków gorącą zalewą i zakręceniu ich, odwrócić słoiki do zakrętką do dołu.
Zobacz także inne przepisy na domowe ogórki w słoikach mojej babci (a teraz moje ;) ):
- 1 kg małych ogórków
- 2 litry gorącej wody
- 1 łyżka soli kuchennej
- 1 szklanka octu 10%
- 2 łyżki cukru
- 1 marchewka
- 8 dużych ząbków czosnku
- 8 listków laurowych
- 8 ziarenek ziela angielskiego
- ok. 24 kulki pieprzu (kolorowego lub czarnego)
- duży kawałek korzenia chrzanu
- 1-2 liście chrzanu
- kilka łodyg kopru z baldachami
- Przygotuj zalewę octową zagotowując w garnku wodę i ocet. Dodaj cukier i sól i gotuj do ich rozpuszczenia.
- Ogórki dokładnie umyj.
- Słoiki i zakrętki wyparz i wysusz ( we wpisie instrukcja jak przygotować słoiki).
- W słoiku ułóż ogórki, wciśnij przekrojone na pół ząbki czosnku (1 ząbek na słoik), kawałek chrzanu, koper, kawałek liścia chrzanu, po kilka plasterków marchewki na słoik. Do każdego słoika daj po 1 ziarenku ziela angielskiego, 1 listek laurowy, 2-3 kuleczki pieprzu.
- Całość zalej gorącą zalewą octową – ma dokładnie przykryć ogórki.
- Dobrze zakręć słoiki i odwróć je do góry dnem.
- Słoiki odstaw na minimum 2-3 tygodnie.
Zapisz się do mojego newslettera i otrzymuj najlepsze przepisy na swoją skrzynkę e-mail!
Skorzystaj także z przepisu na:
- ogórki małosolne – prosty i sprawdzony przepis
- ogórki kiszone z chrzanem