Zupa miso

Zupa miso – dlaczego warto ją jeść?

Zupa na śniadanie? W Japonii jak najbardziej! Miso to jedna z najpopularniejszych potraw kuchni azjatyckiej, w szczególności japońskiej. Spożywana jest o każdej porze dnia, w tym na śniadanie. Podstawą zupy są dwa składniki: pasta ze sfermentowanej soi oraz bulion rybny, które uzupełniają dowolne dodatki. W Japonii każdy region czy nawet rodzina mają swój ulubiony przepis. Receptury różnią się także ze względu na porę roku, ale zawsze warto się częstować!

Zupa miso stanowi istotny element kultury i kuchni japońskiej, a jej bogata historia oraz różnorodność smaków sprawiają, że jest popularna zarówno w Japonii, jak i za granicą.

Najczęściej serwowana jest w małych miseczkach, czasem podaje się do niej łyżkę. Japończycy piją zupę bezpośrednio z miseczki, a dodatki zjadają przy pomocy pałeczek. W Azji przyrządza się również wersję wegetariańską.

Zupa miso co to takiego

Miso, jedno z najpopularniejszych dań współczesnej Japonii pochodzi z Chin. Jej źródłem był chiński fermentowany sos zwany „hishio”. Japończycy przyjęli tę technologię fermentacji w okresie Naryoku (794-1185), a następnie rozwijali ją, tworząc własne wersje, w tym miso. Zupa to połączenie wyrazistych składników z łagodnymi. Lekkie pływają po powierzchni, a cięższe opadają na dno. Fermentacja nadaje jej charakterystyczny smak i aromat.

Zupa miso w języku japoński nazywana jest misoshiru. Istnieje wiele różnych rodzajów miso z unikalnym smakiem i konsystencją. Zupa może być słodka, słona, pikantna lub gorzka. Podawana jest zarówno w eleganckich restauracjach, na ulicznych straganach, jak w warunkach domowych. W niektórych regionach Japonii obchodzi się święto zwane Miso Kō, które upamiętnia tradycję produkcji miso. Podczas święta ludzie gromadzą się, aby wspólnie przygotować i degustować różne rodzaje zupy.

Co zawiera zupa miso

Podstawą miso są dwa składniki, które budują smak umami: pasta miso ze sfermentowanych ziaren soi oraz ryżu, jęczmienia, soli i drożdży, a także bulion rybny dashi. Reszta to budujące teksturę i smak dodatki. Mogą to być krewetki, ryby, tofu, azjatyckie grzyby, wodorosty wakame, biała rzepa albo ziemniaki. Każdy region, a nawet rodzina ma swój specyficzny smak.

Tradycja nakazuje, aby dodać do zupy sezonowe warzywa (zarówno w postaci surowej, jak i fermentowane czy kiszone) i owoce oraz sezam do dekoracji. Zwykle zupa miso podawana jest z kleistym ryżem lub makaronem, co zapewnia smakoszom uczucie sytości na wiele godzin. Smak wywaru zależy głównie od pasty miso, która wyróżnia się delikatnym i lekko słonym posmakiem.

Właściwości zupy miso

Zupa miso uznawana jest za jedną z najzdrowszych zup świata. To bomba antyoksydantów gwarantująca dobre samopoczucie i młody wygląd (wodorosty). Jest lekkostrawna, niskokaloryczna, dodaje energii i rozgrzewa. W zależności od tego, jakie składniki wykorzystano do jej przygotowania, znajduje się w niej bogactwo witamin i mikroelementów, a w tym wapń, żelazo, potas, magnez, witaminy z grupy B, witamina C i witamina D. Jest również cennym źródłem aminokwasów i kwasów fenolowych.

Miso zawiera niewiele węglowodanów przy jednoczesnej wysokiej zawartości błonnika i łatwo przyswajalnego białka. Dlatego Japończycy polecają ją osobom będącym na diecie odchudzającej. Za regulację procesów trawiennych odpowiadają mikroorganizmy koji (grzyby), które działają podobnie do bakterii zawartych w jogurtach naturalnych.

Mikroorganizmy wykorzystywane w procesie fermentacji mogą pomóc w metabolizmie białek, węglowodanów oraz tłuszczów oraz wspierają mikroflorę jelitową, dzięki czemu osoby, które wpisały tę potrawę do swojej codziennej diety nie mają zwykle problemów trawiennych. Badania naukowe wykazały, że regularne jedzenie zupy miso zmniejsza ryzyko udaru mózgu.

Bakterie użyte w procesie fermentacji mają zdolność do wytwarzania witaminy K, która jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowej gęstości i struktury kości. Dzięki temu miso pomaga zapobiegać osteoporozie. Mówi się, że to właśnie za sprawą tej potrawy w Japonii żyje najwięcej stulatków, a nawet osób, które znacznie ten wiek przekraczają. Tradycyjna misoshiru pomaga w ochronie przed nowotworami (grzyby shitake). Zupa na bazie pasty miso polecana jest w Japonii do domowego leczenia skutków nadużycia tytoniu i alkoholu.

Zupa miso przepis

Aby sporządzić zupę miso w warunkach domowych, potrzebujesz 1 l bulionu dashi (instant) lub warzywnego, 300 g brokuła, 100 g grzybów shiitake, 125 g kapusty pak choi, 250 g marchwi, 40 g łagodnej pasty miso oraz 125 tofu. Na wstępie obieramy marchew i kroimy ją w plasterki o grubości ok. pół centymetra. Brokuły dzielimy na małe różyczki. Kapustę pak choi oczyszczamy, białe łodygi i zielone liście kroimy oddzielnie w poprzek w szerokie paski. Grzyby oczyszczamy i kroimy w plasterki. Tofu osączamy i kroimy w plasterki, a następnie w romby.

Doprowadzamy bulion do wrzenia, a następnie przez pięć minut gotujemy w nim pod przykryciem marchew, brokuły i łodygi pak choi. Dodajemy grzyby i zielone liście pak choi, po czym gotujemy przez kolejne dwie minuty. Odlewamy łyżkę wazową bulionu, rozpuszczamy w niej 40 g pasty miso i wraz z tofu dodajemy do zupy, doprawiając większą ilością pasty według uznania.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego