Ta azjatycka zupa to synonim bogactwa smaków. Każdego postawi na nogi! Jej tajemnica polega na umiejętności sporządzenia aromatycznego, gorącego bulionu z mnóstwem chrupiących warzyw i tofu. Na świecie jak grzyby po deszczu pojawiają się miejsca, gdzie jako spécialité de la maison podaje się ramen. Zupę przygotujesz także w domu i będzie tym smaczniejsza, im więcej zgromadzisz składników. Jak zrobić ramen wegetariański? My podpowiadamy sprawdzone przepisy, a ty gotujesz! Odpowiada ci ta rola?
Ramen pochodzi z Chin, ale obecnie jest jedną z najpopularniejszych potraw kuchni japońskiej. W XIX wieku przepis na zupę został przywieziony do Japonii, gdzie podaje się ją na ulicach jako fast food. W sklepie możesz ją kupić w pudełku do zalania wrzątkiem. Świat zna co najmniej kilkadziesiąt odmian japońskiej zupy i wciąż pojawiają się nowe, dostępne w restauracjach i na ulicach Tokio, Nowego Jorku, Londynu czy Warszawy. Jednym z pomysłów jest wegański ramen.
Spis treści
ToggleWegetariański ramen
Żeby zjeść ramen, nie trzeba wyjeżdżać na koniec świata. Tę pożywną japońską zupę przygotujemy także we własnej kuchni. Potrawa będzie tym lepsza, im więcej egzotycznych składników uda nam się zgromadzić. Dlatego polecamy wizytę w delikatesach z orientalnymi artykułami spożywczymi lub miejscowy bazar. W takim miejscu zawsze możemy znaleźć coś wyjątkowego! Smakosze twierdzą, że idealny wegański ramen to potrawa wyjątkowa, która wprowadza w błogostan. O tym smaku trudno zapomnieć!
Jedzenie ramenu nie należy do prostych czynności znanych w polskiej obyczajowości od dzieciństwa. Pożywny bulion podawany w głębokich miseczkach wyróżnia się wkładką w postaci długiego makaronu oraz chrupkich warzyw w kawałkach, które wkładamy do ust przy pomocy pałeczek. Wywar, który zostaje w misce po spożyciu wkładki jemy specjalną profilowaną łyżką lub po prostu wypijamy.
Uwaga! Nie powinniśmy czekać aż ramen wystygnie. Należy go spożywać zaraz po podaniu. Chłodna zupa traci walory smakowe, a makaron jest wtedy za miękki. Przy jedzeniu wskazane jest… siorbanie. Im jest głośniejsze, tym głębsze wrażenie zadowolenia z posiłku i nie ukrywany podziw dla kunsztu kucharza. Znawcy przedmioty przekonują, że siorbanie chroni także przed poparzeniem ust gorącą potrawą.
Zupa ramen wege
Podstawa ramenu i innych japońskich potraw jest miso, gęsta pasta, którą przyrządza się ze sfermentowanej soi z dodatkiem jęczmienia lub ryżu oraz drożdży koji. W kuchni japońskiej wyróżnia się kilka odmian miso, w zależności od składu i długości procesu fermentacji (hatho, akamiso, shiromiso, shinshu). Zupa miso w Japonii z dodatkiem tofu spożywana jest nawet na śniadanie jako danie wegańskie. Dla smakoszy vege spicy miso ramen z łyżeczką chili, imbirem i czosnkiem.
Przepis na wege ramen
Wege ramen przygotowany jest na bazie bulionu warzywnego z udziałem wielu egzotycznych składników. Są w nim m.in. grzyby mun (boczniaki), chiński makaron mie, pasta miso, wodorosty wakame oraz chrupiąca marchewka i kalarepka, plastry smażonego tofu, grubo siekany szczypior, świeża kolendra i czarny sezam. Składniki są dostępne w sklepach lub na stoiskach z produktami kuchni świata. Dla smakoszy wege ramen z grzybami shiitake, które namaczamy w ciepłej wodzie, a następnie kroimy w plastry. Przyrządzanie potrawy nie jest trudne, zajmie ci ok. 40 minut.
Jak zrobić ramen wegetariański?
Aby sporządzić japoński smakołyk w wersji wegetariańskiej, czyli ramen bez mięsa, potrzebujemy: po dwie marchewka i pietruszki (oraz natkę), pół selera, dwie, trzy łodygi selera naciowego, dwie cebule, trzy ząbki czosnku, pięć suszonych grzybów mun (shiitake, boczniaki), dwa płaty glonu nori, porcję makaronu ryżowego, białą część pora, pół główki kapusty pak choi (lub kapusty pekińskiej), dwa jajka, pół puszki kukurydzy, kiełki, kawałek imbiru, liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego i goździków, płatki chilli, po dwie łyżki jasnej pasty miso, oleju sezamowego oraz jasnego sosu sojowego.
Przyrządzanie ramen bez mięsa rozpoczynamy od umycia i obrania włoszczyzny, cebuli i czosnku na bulion, które umieszczamy w garnku, zalewamy 1,5 l wody i gotujemy na wolnym ogniu przez około godzinę. W połowie gotowania dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, imbir, goździki, płatki chilli i grzyby, a na koniec płaty kapusty pak choi (pekińskiej), pastę miso oraz sos sojowy i olej sezamowy.
Kapustę blanszujemy, po czym całość doprowadzamy do wrzenia i przecedzamy. Po zagotowaniu odkładamy kapustę, marchewkę oraz grzyby na bok. Marchewkę kroimy w cienkie słupki, grzyby w plastry, pora w półksiężyce, a płaty nori dzielimy na mniejsze kawałki. Gotujemy makaron oraz jajka na półmiękko. Układamy w miskach wszystkie odłożone składniki, dodajemy kukurydzę i kiełki, po czym zalewamy je gorącym bulionem. Tak przygotowanej zupy ramen wystarczy dla pięciu osób.
Ramen wegetariański z tofu
Popularnym daniem kuchni azjatyckiej jest ramen wegetariański z tofu. Może być z grzybami shiitake, boczniakami, jajkiem, wodorostami wakame, kapustą bok choy i brokułami. Tofu smażymy na oleju po dwie, trzy minuty z każdej strony i przekładamy na talerz razem z pozostałymi składnikami wyjętymi z bulionu Kostki tofu harmonizują z ziarnami sezamu i pozostałymi składnikami ramenu.