ramen

Ramen – przepis na tradycyjne japońskie danie

Restauracje i bary serwujące ramen mnożą się na świecie jak grzyby po deszczu. Co to jest ramen? To jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni japońskiej, które wywodzi się z chińskiej tradycji kulinarnej. Słowo pochodzi od chińskiego słowa „lamian” oznaczającego tradycyjny makaron przyrządzany z mąki pszennej, który dodawany był do różnych zup. Oprócz makaronu podstawą ramenu jest aromatyczny bulion wzbogacony o różne dodatki.

Nie wiadomo dokładnie kiedy ramen trafił do Japonii. Istnieją dwie teorie, które mogą wyjaśniać początki tej zupy w Kraju Kwitnącej Wyspy. Pierwsza wskazuje na mandżurskiego uczonego Shu Shunsui, który z Chin uciekł do Japonii i tam zaczął gotować chińską zupę. Według drugiej, na początku XX wieku chińscy kucharze otworzyli sklep w Tokio, gdzie sprzedawali makaron o nazwie „Shina Soba”, który stał się podstawą ramenu.

Ramen tradycyjny

Wydaje się, że pojawienie się ramenu w japońskiej kuchni związane jest z otwarciem na świat chińskich portów po wielu latach izolacji. Na przełomie XIX i XX wieku zupę sprzedawano w portach z wozów ulicznych. Z czasem potrawa na dobre przeniknęła do japońskiej kultury kulinarnej. Ramen zyskał popularność wraz z końcem II wojny światowej i początkiem masowej migracji Japończyków do USA i Europy.

Sycący bulion, który można przygotować dosłownie ze wszystkiego szybko podbił serca smakoszy na całym świecie. Kluczową rolę w ramenie odgrywa makaron. To on jest głównym składnikiem gęstej i pożywnej zupy, w której można znaleźć sporo dodatków. Zupa stała się japońskim fast foodem będąc pierwowzorem błyskawicznych potraw w kubeczkach, które zalewa się wrzątkiem.

W każdym domu czy restauracji ramen przyrządza się inaczej. Rodzaje bulionów, a nawet makaron różnią się także w zależności od regionu Japonii. W klasycznym ramenie poza makaronem znajdziesz glony wakame, moyashi (kiełki fasoli), chashu (plastry pieczonej wieprzowiny), glony nori, gruby szczypior, a także jajko ugotowane na twardo lub półtwardo (często z marynatą z sake, cukru, wina, wody oraz sosu sojowego) oraz plasterek naruto-maki (pasta rybna, która po przekrojeniu przypomina kształtem gwiazdkę z różową spiralą w środku).

Ramen przepis

W zupie mogą pojawić się również rzodkiew daikon, kukurydza lub owoce morza. Innym dodatkiem w wersji japońskiej są pędy bambusa, które w kuchni azjatyckiej zajmują bardzo ważne miejsce. Niektórzy kucharze podają ramen z pastą miso sporządzaną ze sfermentowanej soi, pulpetami z kurczaka oraz wodorostami.

Chociaż ramen każdy robi po swojemu, to można wyróżnić kilka najpopularniejszych odmian: klarowny i lekki bulion shio, wieprzowy, kremowy i tłusty tonkotsu ramen, intensywny, ciemny shoyu ramen, a także kremowy bulion na bazie pasty miso. Ten przepis jest spolszczoną wersją ramenu shio. Na naszym rynku na popularności zyskują panda ramen oraz yatta ramen.

Oryginalny makaron do ramenu wytwarzany jest z mąki pszennej, soli i wody z użyciem tradycyjnych maszyn. Przyrządzając potrawę w warunkach domowych, można go zastąpić makaronem jajecznym, gryczanym lub udonem – ugotowanym al dente. Przygotowanie ramenu wymaga cierpliwości. Najlepszy, esencjonalny bulion można uzyskać dopiero po kilku godzinach gotowania.

Ramen wege

Warto, aby w bulionie znalazło się jak najwięcej składników. Im więcej, tym lepiej! Można wykorzystać pieczone warzywa. Lekko spieczone i zwęglone łupiny marchewki, selera czy ziemniaków dodadzą zupie więcej aromatu i koloru. Jeśli do gotującego się bulionu dodasz grzybów, upieczonego pomidora, dynię, pokruszone orzeszki i świeże zioła smak potrawy będzie jeszcze bogatszy.

Osobom, które nie jedzą mięsa polecamy ramen wege. Do przyrządzenia potrawy potrzebne będą: dwa litry bulionu warzywnego, 150 g chińskiego makaronu mie (długie, cienkie nitki), 30 g grzybów mun, marchewka, kalarepa, łyżka pasty miso, łyżka sosu sojowego oraz łyżeczka wodorostów wakame. Smażone tofu otrzymasz ze 200 g wędzonego tofu, łyżki oleju sezamowego, łyżeczki sosu sojowego oraz łyżeczki soku z limonki.

Na wstępie grzyby mun zalej wrzątkiem i odstaw na 20 minut, po czym odcedź i pokrój w paski. Marchewkę pokrój w słupki, kalarepę w plasterki, a tofu w plastry. Na patelni rozgrzej olej sezamowy, dodaj sos sojowy i sok z limonki. Smaż plastry tofu z obu stron aż nabiorą złotego koloru. Zagotuj bulion, dodaj pastę miso, sos sojowy i wymieszaj.

Jak jeść pałeczkami

Gotując na małym ogniu, dodaj grzyby mun i wodorosty wakame. Po doprowadzeniu do wrzenia jeszcze zmniejsz ogień i gotuj 20 minut. Dodaj makaron mie i gotuj cztery minuty. Gorący ramen nałóż do miseczek. Na wierzchu ułóż tofu, słupki marchewki i plasterki kalarepy. Każdą porcję posyp szczypiorem i świeżą kolendrą.

Ramen podawaj gorący i jedz tradycyjnie po azjatycku. Aby jeść pałeczkami, przytrzymaj jedną pałeczkę w miejscu, opierając jej środek o palec serdeczny. Drugą umieść równolegle do nieruchomej i przytrzymaj ją kciukiem oraz palcem wskazującym. W czasie jedzenia dolna pałeczka powinna pozostać nieruchoma, gdyż ruch wykonywany jest wyłącznie przy pomocy górnej.

Podczas spożywania ramenu, wsadź pałeczki w makaron i unieś do ust. Delikatnie ssij makaron, jednocześnie kręcąc pałeczkami. Jeśli w zupie znajdują się dodatkowe składniki, np. mięso czy warzywa, możesz je złapać pałeczkami i dodawać do każdego kęsa.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego