Wielkanocne ciasta w wersji fit

Wielkanocne ciasta w wersji fit

Szybkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne, a wraz z nimi perspektywa świątecznego stołu suto zastawionego babkami, mazurkami, sernikami, torcikami i innymi pysznymi potrawami. Niestety, tradycyjne dania na Wielkanoc są zwykle wysokokaloryczne, zawierają duże ilości cukru oraz tłuszczu. Krótko mówiąc, są ciężkostrawne. Wiele osób stara się ograniczać spożycie cukru w codziennym żywieniu, a w czasie świąt nie chce łamać diety. Na jakie wypieki postawić, aby im pomóc, a jednocześnie nie rezygnować ze smaku potraw, które znamy od dzieciństwa?

Idealne ciasto na Wielkanoc nie istnieje. Zestaw potraw, który pojawia się od wielu lat na świątecznych stołach Polaków wynika z domowych tradycji i upodobań rodzinnych. Ciasta nie muszą być ciężkie i tuczące. W ten sposób możemy pomóc osobom, które są na diecie i starają się pilnować kalorii. Smaczne ciasta wielkanocne w wersji fit pozwolą nam uniknąć problemów gastrycznych w okresie poświątecznym.

Jakie ciasta upiec na Święta Wielkanocne?

Wielkanocne ciasta z dodatkiem bakalii, oblane lukrem, czekoladową polewą lub oprószone cukrem pudrem kuszą na świątecznych stołach. Najbardziej tradycyjnym polskim ciastem wielkanocnym jest babka. Jej nazwa nawiązuje do stroju, jaki dawniej nosiły kobiety, a więc obfitych spódnic rozkloszowanych ku dołowi. Babek jest wiele, a każda zawsze smakuje dobrze. W wielu polskich domach na gości czekają także serniki wiedeńskie i królewskie.

Na stołach wielkanocnych pojawiają się mazurki, które wyróżniają się wyjątkową strojnością. Niektóre wyglądają jak obrazy czy laurki. Zdrowe ciasta na Wielkanoc to także pascha. Tradycję przygotowywania paschy przenieśli mieszkańcy kresów wschodnich. To ciasto oparte na mleku, jajkach i twarogu z dodatkami, takimi jak orzechy czy suszone owoce, które symbolizują obfitość. Uznaniem łasuchów cieszą się niezmiennie torcik czekoladowy, karpatka czy metrowiec.

Jak zrobić wielkanocne FIT ciasto?

Aby świąteczne biesiady nie zakończyły się dramatem dla żołądka, dietetycy zalecają zastępowanie ciężkich składników dietetycznymi odpowiednikami. Przygotowując sernik, zamiast tłustego twarogu można użyć sera twarogowego półtłustego, a do masy serowej dodać o połowę mniej cukru lub zastąpić go ksylitolem, który ma 40 proc. mniej kalorii niż zwykły cukier. Dla urozmaicenia smaku użyj tylko aromatu waniliowego i startej skórki pomarańczy.

Jakie ciasto upiec na diecie? Jeśli chciałabyś podać dietetyczne babki na Wielkanoc, w przepisie zastąp zwykłą mąkę pszenną pełnoziarnistą, owsianą lub orkiszową. Ciekawą odmianą na tradycyjnym stole świątecznym może być dietetyczne FIT razowe ciasto z bakaliami na Wielkanoc. Zamiast masła użyj jogurtu naturalnego z nasionami chia, które go zagęszczą i nadadzą mu konsystencję przypominającą masło. Na jedną babkę potrzeba około 200 ml jogurtu i dwóch łyżek nasion chia. Wiele przepisów na owocowe fit ciasta na Wielkanoc wykorzystuje owoce suszone.

W sieci można znaleźć dziesiątki przepisów na wielkanocne ciasta dla cukrzyka. Aby obniżyć indeks glikemiczny ciasta, zamień owoce kandyzowane na suszone. Pamiętaj żeby sprawdzić na opakowaniu, czy suszony owoc nie ma dodatku cukru i czy nie jest konserwowany dwutlenkiem siarki. Zamiast cukru dodaj mus z suszonej śliwki kalifornijskiej, który będzie źródłem naturalnej słodyczy, a jednocześnie zwiększy ilość błonnika w cieście.

Dietetyczne mazurki

Jeżeli preferujecie ciasta wielkanocne w wersji fit, polecamy dietetyczny mazurek kajmakowy z kruchym spodem, który można przygotować z mąki razowej z dodatkiem naturalnego jogurtu (150 g mąki razowej, dwie łyżki jogurtu, ok. trzy łyżki masła, łyżeczka ksylitolu i szczypta soli). Do ok. 200 g twarogu dodajemy 3-4 łyżki jogurtu greckiego, 3-4 łyżki kakao, cztery łyżki mleka, łyżkę masła, banana i pół łyżeczki otartej skórki z cytryny. Wszystko dokładnie miksujemy. Po ostygnięciu upieczonego spodu przekładamy na wierzch masę i dekorujemy prażonymi płatkami migdałów lub orzechami. Taki fit mazurek z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom przy świątecznym stole.

Dietetyczna FIT pascha wielkanocna

Jednym z najpopularniejszych deserów wielkanocnych jest ciasto, którego się nie piecze. Jak zrobić paschę? Potrzebujemy do niej kilogram twarogu, pięć żółtek, 250 g masła, 200 g cukru pudru, ekstrakt waniliowy, 100 g rodzynków, 50 g skórki pomarańczowej oraz 50 g suszonych moreli, orzechów, fig, daktyli czy żurawiny.

Przygotowanie paschy rozpocznij od zmielenia sera. Najlepiej zrób to 2-3-krotnie, aby był bardzo drobny. Mikserem ubij masło z cukrem pudrem, a następnie dodaj do masy ekstrakt waniliowy. Powoli dodawaj po jednym żółtku, nie przestając ubijać masy, która powinna być puszysta i gładka. Wrzuć twaróg i dalej ubijaj, by masa stała się jednolita. Dodaj sparzone rodzynki, smażoną skórkę pomarańczową pokrojoną w kostkę, posiekane orzechy i morele. Całość delikatnie wymieszaj.

Do przygotowania paschy wystarczy sitko i gaza lub tetrowa pieluszka. Wyściel sitko gazą i postaw je na misce, do której ściekać będzie płyn. Przełóż masę serową i zawiń brzegi gazy na wierzchu. Przykryj całość talerzykiem i obciąż. Dzięki temu deser będzie miał ładny kształt. Tak przygotowaną paschę włóż do lodówki na całą noc. Następnego dnia wszyscy domownicy i goście z pewnością zachwycą się smakiem tego wielkanocnego specjału.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego