Szakszuka wegetariańska

Szakszuka wegetariańska na kilka sposobów

Próbowaliście już szakszuki? Jeśli nie, to polecamy. To pochodzące z Afryki Północnej pożywne danie nadaje się na śniadanie, obiad i kolację. Jajkami z pomidorami w towarzystwie wonnych przypraw zajadać się mogą nawet osoby na diecie i wegetarianie. Ilość i rodzaj składników zależy od indywidualnych upodobań, więc dogadzajcie swojemu podniebieniu do woli. Jeśli znacie już szakszukę, nie zaszkodzi kolejna porcja. Zapraszamy!

Szakszuka – dosłownie oznacza wielki bałagan. Potrawa prawdopodobnie pochodzi z Tunezji lub Jemenu. Składa się z duszonych pomidorów, cebuli i papryki, w których na patelni gotuje się jajka. Można dodać np. paprykę, oliwki, bakłażana, ziemniaki, szpinak, pieczarki, fetę lub mozzarellę, a nawet kiełbaskę chorizo. Danie jest przyprawione kuminem i podawane ze świeżą kolendrą. Wygląda tak, jak smakuje, czyli wybornie.

Szakszuka tradycyjna

Według podań, szakszuka na początku była daniem mięsnym, później dodano do niej pomidory i paprykę. Żydzi z Afryki Północnej wymienili mięso na jaja i z czasem potrawę jako swoją przyswajały kolejne narody, dodając do tradycyjnej receptury swoje dodatki. Potrawa w wersji podstawowej sporządzana jest z duszonych pomidorów, cebuli, czerwonej papryki, czosnku oraz jaj z mielonym kuminem.

Aby przyrządzić tradycyjną szakszukę, rozgrzej na patelni oliwę. Dodaj paprykę, pastę harissa, kumin, czosnek i smaż, mieszając od czasu do czasu aż papryka zmięknie. Dodaj pokrojone w kostkę świeże pomidory, choć może to być także szakszuka z pomidorami z puszki. Dopraw solą i pieprzem. Może przyda się szczypta cukru, jeśli wiosenne pomidory nie są słodkie. Uzyskany sos gotuj przez ok. 10-15 minut aż zgęstnieje. Na koniec zrób trzy niewielkie dołki w sosie i wbij do nich jajka. Gotuj na patelni pod przykryciem aż białka się zetną. Gotową potrawę posyp posiekaną kolendrą.

Szakszuka ze szpinakiem

Taka szakszuka w wersji fit nie zaszkodzi nawet wegetarianom lub weganom. W ślad za pomidorami można dodać kilka drylowanych i siekanych oliwek lub garść listków wiosennego szpinaku. Ekskluzywnego charakteru nabiera szakszuka z fetą, pod warunkiem, że będzie to oryginalny ser bawoli z Grecji, a nie podróbka z polskiej mleczarni na bazie krowiego mleka.

Szakszuka z papryką

To potrawa w wersji tradycyjnej, ale współcześnie wzbogacona smakowo i kolorystycznie. Jeśli macie ochotę na szybkie, pożywne śniadanie, którego wygląd ożywi stół, przygotujcie cztery jajka, dwie średnie cebule, pomidory w puszce, pół szklanki oliwy oraz małe papryki – żółtą i zieloną.

Na wstępie obierz cebulę z łupin i posiekaj w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej oliwę i zeszklij cebulę, po czym wlej pomidory z puszki i duś przez pięć minut. Oczyść paprykę z gniazd nasiennych i pokrój w paski. Dodaj na patelnię, a na następnie dopraw solą i pieprzem. Zrób dołki w masie pomidorowej, gdzie wbij jajka i dopraw solą. Smaż pod przykryciem przez pięć minut, a na koniec posyp posiekaną kolendrą.

Szakszuka z pieczarkami

A teraz szakszuka, która wyłamuje się bliskowschodnim czy północnoafrykańskim stereotypom smakowym, czyli szakszuka po polsku – bez papryki! Weź dwa jaja, pięć pieczarek, pomidora średniej wielkości, pół opakowania sera feta, oliwę z oliwek, natkę pietruszki oraz sól i pieprz do smaku. Pieczarki pokrój w plasterki. Podsmaż je na oliwie, dopraw solą i pieprzem, a później duś do odparowania wody. Dodaj pokrojonego pomidora i całość wymieszaj. Zrób dwa dołki, do których wbij surowe jajka. Na małym ogniu gotuj przez kilka minut pod przykryciem do ścięcia się białek. Posyp pokruszoną fetą oraz natką pietruszki i podaj do stołu!

Szakszuka z ciecierzycą

Wiadomo, że ciecierzyca to warzywo popularne w krajach Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie, skąd pochodzi szakszuka. W kuchni arabskiej ciecierzycę wykorzystuje się do przyrządzenia falafeli oraz humusu, czyli pasty do smarowania pieczywa. Podobno w Egipcie nasiona ciecierzycy traktowane są tradycyjnie jako afrodyzjak, gdyż działają silnie pobudzająco. Nie wiemy czy to działa, ale szakszuka z takim dodatkiem może nam zrobić cały dzień!

Do przygotowania dwóch porcji potrzebujemy dwa jajka, puszkę ciecierzycy, pół czerwonej papryki, puszkę krojonych pomidorów, średnią cebulę, dwa ząbki czosnku, oliwę, sól, pieprz, kumin, ostrą i słodką paprykę mieloną oraz świeżą kolendrę. Paprykę i cebulę pokrój w drobną kostkę, a czosnek drobno posiekaj. Na dużej patelni rozgrzej oliwę, dodaj cebulę i smaż aż zmięknie. Dodaj czosnek i paprykę, smaż kilka kolejnych minut.

Następnie dodaj pomidory z puszki wraz zalewą oraz odsączoną ciecierzycę, dopraw solą, pieprzem, kuminem, papryką i cukrem. Całość mieszaj i gotuj aż sos zgęstnieje. Na koniec do sosu wbij jajka. Patelnię przykryj pokrywką i gotuj aż białka się zetną, a przed podaniem potrawy na stół posyp ją kolendrą.

Szakszuka z fasolą

Potrawę przygotowujemy tak, jak w wersji tradycyjnej. Następnie fasolę z puszki przepłukujemy na sitku pod bieżącą wodą, żeby się pozbyć nadmiaru soli i cukru z zalewy. Teraz wrzucamy fasolę na rozgrzaną suchą patelnię i prażymy cały czas mieszając aż po kilku minutach zacznie pękać. Prażoną fasolą posypujemy gotową szakszukę. Niezwykle pożywna jest szakszuka z tofu i awokado dla wegetarian. Na zakończenie radzimy sprawdzić, jak smakuje szakszuka z jarmużem, bardziej kolorowa niż tradycyjna i bogatsza w składniki odżywcze.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego