Papryka faszerowana wegetariańska

Papryka faszerowana wegetariańska z kaszą i warzywami

Papryka faszerowana na obiad lub ciepłą kolację może zaskoczyć domowników. Potrawa znana w wielu smakach jest uważana za trudną w przygotowaniu, ale to tylko pozory. Wersje bezmięsne są banalnie proste do wykonania, a w dodatku można je spożywać bezkarnie, bo ich bazą są warzywa. Zatrzymamy się dziś przy papryce faszerowanej z kaszą w różnych odmianach. Fascynujące, że takie proste danie smakuje i wygląda tak wykwintnie!

Kolorowe i pełne pożywnego farszu papryki kuszą wyglądem i czarują smakiem. Za tego rodzaju niedzielny obiad podziękuje ci cała rodzina. Faszerowana papryka jest dobrym pomysłem na sycące i pyszne danie wegetariańskie, bo farsz możesz sporządzić z drobno pokrojonych warzyw i kaszy. Faszerować można także cukinie i bakłażany, które kształtem zachęcają do kulinarnych eksperymentów.

Papryka faszerowana z kaszą i warzywami

Do sporządzenia tego smacznego dania potrzebujemy puszkę czerwonej fasoli, kaszę pęczak, koncentrat pomidorowy, mozzarellę, kilka sztuk czerwonej papryki, pieczarki, por, oliwę, natkę pietruszki, pieprz czarny, sól, słodką paprykę mieloną oraz tymianek suszony.

Przyrządzanie potrawy rozpoczynamy od ugotowania pęczaku. Następnie odcedzamy kaszę na sicie i odstawiamy do przestudzenia. Papryki myjemy, kroimy wzdłuż na pół i pozbawiamy gniazd nasiennych. Jedną paprykę kroimy w kostkę. Pieczarki kroimy w plasterki. Białą część pora kroimy w półplasterki. Fasolę dokładnie odsączamy na sitku. Mozzarellę kroimy w plastry.

Na rozgrzanym na patelni oleju podsmażamy por, a gdy się zeszkli, dodajemy pieczarki. Smażymy aż odparuje z nich woda. Dodajemy koncentrat pomidorowy i smażymy chwilę. W dużej misce mieszamy ugotowaną kaszę, odsączoną fasolę i pieczarki z porem. Dodajemy paprykę pokrojoną w kostkę i posiekaną natkę pietruszki. Doprawiamy tymiankiem, mieloną papryką, solą i pieprzem, mieszamy.

Połówki papryk wypełniamy farszem i układamy w naczyniu żaroodpornym, które wypełniamy gorącą wodą do połowy wysokości. Papryki pieczemy około pół godziny w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 st. C. Pięć minut przed końcem pieczenia układamy na paprykach plastry mozzarelli.

Papryka faszerowana kaszą jaglaną i pieczarkami

Do tej prostej i pysznej potrawy wegetariańskiej niezbędne są: cztery czerwone papryki, kasza jaglana, pieczarki, cebula oraz olej roślinny, natka pietruszki, pieprz i sól do smaku. Paprykę płuczemy, odcinamy końcówki i usuwamy gniazda nasienne. Końcówek nie wyrzucamy, ponieważ będą jeszcze przydatne. Kaszę jaglaną gotujemy, a drobno pokrojone cebule rumienimy na oleju, po czym dodajemy starte na tarce pieczarki. Gdy puszczają wodę, dodajemy kaszę, posiekaną pietruszkę i przyprawiamy.

Mieszamy całość i wydrążone papryki napełniamy nadzieniem. Wstawiamy papryki do naczynia żaroodpornego, podlewamy niewielką ilością bulionu z kostki warzywnej i pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 190 st. C aż skórka zmarszczy się i zbrązowieje. Po wyjęciu papryk nakładamy na nie końcówki jak pokrywki.

Papryka nadziewana kaszą jaglaną

Powstająca z prosa kasza jaglana ma jeden z najwyższych indeksów glikchemicznych wśród kasz -71, a dla porównania kasza jęczmienna 25. Badania naukowe potwierdziły, że jagły mogą poważnie wpływać na obniżenie poziomu insuliny. Kasza jaglana ma udowodnione właściwości przeciwwirusowe oraz wzmacniające odporność, wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych, spożywana w dłuższej perspektywie ma pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację.

Nic dziwnego, że taka zdrowa kasza znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Przed gotowaniem powinniśmy kaszę przepłukać na sicie. Następnie zalewamy ją zimną wodą i od momentu zagotowania trzymamy na małym ogniu przez 15-20 minut. Kaszę jaglaną możemy z powodzeniem wykorzystywać jako składnik farszu do pieczonych warzyw z różnymi dodatkami. Przykładem jej szerokiego zastosowania w polskiej kuchni jest papryka zapiekana z kaszą jaglaną.

Papryka faszerowana kaszą gryczaną i fetą

Podobnie jak poprzednim przepisie, gotujemy kaszę jaglaną, myjemy papryki, kroimy wzdłuż na pół, usuwamy gniazda nasienne. Cebulę drobno siekamy, czosnek przeciskamy przez praskę, a pomidory obieramy ze skórki i kroimy na niewielką kostkę. Na patelni rozgrzewamy oliwę, szklimy cebulę, a następnie dodajemy czosnek, pomidory oraz dwie łyżki koncentratu pomidorowego. Doprawiamy pieprzem, solą i tymiankiem, smażymy kilka minut.

Na koniec zdejmujemy patelnię z płyty, dodajemy kaszę jaglaną i mieszamy. Dodajemy pokruszony ser feta i mieszamy go z farszem. Papryki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, wypełniamy je farszem, a następnie z wierzchu dodatkowo posypujemy pokruszoną fetą. Pieczemy około pół godziny w temperaturze 190 st. C.

Papryka nadziewana kaszą i pieczarkami

Do faszerowania papryki możemy także użyć kaszy jęczmiennej. Do potrawy potrzebujemy pół litra bulionu warzywnego, szklankę kaszy, cztery papryki czerwone, sześć pieczarek, średnią cebulę, trzy ząbki czosnku, pieprz i sól, po dwie łyżeczki ziół prowansalskich i mielonej słodkiej papryki oraz oliwę.

Po ugotowaniu kaszy kroimy cebulę w kostkę, a pieczarki w plasterki. Podsmażamy cebulę na oliwie aż się zeszkli. Dodajemy pieczarki i smażymy do odprowadzenia wody, po czym przyprawiamy. Dodajemy kaszę, mieszamy, a całość podlewamy gorącym bulionem i dusimy do wchłonięcia całej wody przez kaszę. Na koniec doprawiamy resztą przypraw i czosnkiem przeciśniętym przez praskę oraz mieszamy. Paprykom odcinamy końcówki, usuwamy gniazda nasienne i nadziewamy. Pieczemy około pół godziny w temperaturze 200 st. C.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego