Sernik to jeden z najpopularniejszych deserów w naszym kraju. Podajemy go w święta, gdy na plotki wpadnie przyjaciółka lub po prostu do popołudniowej kawy. O sukcesie sernika decydują prostota przygotowania, niedrogie składniki oraz lekkość i aksamitność smaku. Dzięki temu o sernikach babci krążą legendy. Dziś przedstawiamy przepis na sernik z serkiem mascarpone w kilku pysznych wersjach. Jest gwarancja, że zniknie z talerzy w tempie błyskawicznym!
Podstawą tradycyjnego sernika, którego smak zna każdy z dzieciństwa, jest twaróg. Deser można przygotowywać na różne sposoby – z bakaliami, ze spodem lub bez, z owocami bądź polewą z czekolady. Alternatywą dla receptury naszej babci jest sernik z mascarpone. Cudnie wygląda, ale jeszcze lepiej smakuje.
Spis treści
ToggleSernik na zimno z mascarpone – najprostszy przepis na świecie
Wyjątkowo prosty w przygotowaniu sernik na zimno z mascarpone rekomendujemy nawet początkującym kucharzom i wybrednym łasuchom. Aby go przygotować, potrzebujesz: 100 g herbatników kakaowych, 50 g masła i 40 g orzeszków ziemnych (na spód), 550 g serka mascarpone, 400 g śmietany 30 proc., 100 g cukru pudru, trzy łyżeczki żelatyny (masa sernikowa) oraz puszkę masy kajmakowej, sześć łyżek mleka oraz dwie łyżki masła (polewa). Taki sernik na zimno z mascarpone i śmietana z pewnością przypadnie do gustu rodzinie i znajomym.
Przyrządzanie potrawy rozpoczynamy od roztopienia masła w rondlu. Następnie herbatniki rozgniatamy w blenderze na proszek. W tym samym blenderze drobno siekamy orzeszki, po czym mieszamy je z herbatnikami i masłem. Formę do pieczenia wykładamy papierem, na który wykładamy spód z masy herbatnikowej. Wkładamy całość do lodówki, a żelatynę zalewamy wodą i odstawiamy do napęcznienia.
Schłodzoną śmietanę i mascarpone ubijamy w blenderze do sztywności. Pod koniec dodajemy cukier i chwile miksujemy całość. Żelatynę lekko podgrzewamy w wodzie, dodajemy do masy i miksujemy. Na schłodzony spód wykładamy masę śmietanową i umieszczamy w lodówce na co najmniej 12 godzin. Aby przygotować polewę, masę kajmakową podgrzewamy z mlekiem, dodajemy masło i dokładnie mieszamy. Gdy sernik zetnie się w lodówce, nakładamy polewą kajmakową.
Dla wielbicieli słodkości – sernik z białą czekoladą i mascarpone
Dla smakoszy przepis na sernik z białą czekoladą i mascarpone, do którego potrzebujesz dwie tabliczki białej czekolady, 300 g twarogu mielonego, 250 g mascarpone, pół szklanki śmietany kremówki 36 proc., dwa jajka, laskę wanilii, cztery łyżki cukru pudru, trzy łyżki mąki ziemniaczanej, łyżkę budyniu, 250 g żurawiny, 150 g herbatników, 70 g masła oraz trzy łyżeczki ciemnego kakao.
W blenderze mielimy herbatniki do konsystencji piasku, wsypując w trakcie mielenia kakao. Dodajemy roztopione masło, wciąż blendując. W ten sposób otrzymujemy mokry spód, który umieszczamy na tortownicy wyłożonej folią. Spód dokładnie uklepujemy i odkładamy do lodówki celem schłodzenia.
W garnku podgrzewamy kremówkę, dodajemy połamaną czekoladę, podgrzewamy do całkowitego rozpuszczenia i odstawiamy do lekkiego przestygnięcia. W tym czasie w misce mieszamy twaróg, mascarpone, jajka, ziarna wanilii, cukier puder i budyń oraz mąkę ziemniaczaną. Do masy serowej wlewamy ciepłą czekoladę, dodajemy połowę żurawiny i wylewamy na schłodzony spód herbatnikowy. Wierzch dekorujemy pozostałą żurawiną.
Dla fanów wypiekania, czyli sernik z mascarpone pieczony
Teraz na dno piekarnika rozgrzanego do 170 st. C wstawiamy brytfannę z wodą i w niej pieczemy sernik przez 20 minut. Serniki pieczone w kąpieli wodnej nie rosną zbyt mocno, nie opadają oraz nie pękają podczas pieczenia lub studzenia. Następnie zmniejszamy temperaturę do 140 st. C i pieczemy przez 45 minut. Upieczony sernik schładzamy, a następnie wkładamy na całą noc do lodówki.
Przedstawiamy przepis na wspaniały sernik z dodatkiem mascarpone bez zmiany temperatury podczas pieczenia. Zgodnie z tą recepturą, sernik z serkiem mascarpone umieszczamy na środkowej półce piekarnika nagrzanego do 160 st. C w opcji góra/dół na 1,5 godz. Dzięki niezmiennej temperaturze pieczenia ciasto wyrasta stopniowo i równo. Piekarnika nie należy otwierać przez cały czas pieczenia. Najlepiej pozostawić ciasto w piekarniku do ostygnięcia. Następnie można go udekorować kremem oraz owocami sezonowymi i wstawić do ostudzenia do lodówki.
Opcja dla wybrednych, czyli przepis na wspaniały sernik z dodatkiem mascarpone
Na koniec przepis na sernik z mascarpone pieczony, który może być niespodzianką nawet dla osób doświadczonych cukierników. Potrzebujemy do tego 120 g herbatników, 80 g migdałów, 50 g masła (spód), 500 g serka mascarpone, 350 g białej czekolady, 150 ml śmietany kremówki 36 proc., cztery jajka i dwie łyżki mąki pszennej (masa serowa) oraz owoce sezonowe i opcjonalnie gotowy krem orzechowo-czekoladowy w słoiku.
Rozpoczynamy od upieczenia migdałów na suchej patelni aż zaczną przyjemnie pachnieć. Herbatniki i wystudzone migdały wrzucamy do malaksera, dodajemy roztopione masło i miksujemy na mokry proszek. Następnie umieszczamy masę na tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Dokładnie wklepujemy ciasto i pieczemy spód przez dziesięć minut w temperaturze około 180 st. C.
Śmietanę delikatnie podgrzewamy na małym ogniu, po czym wrzucamy połamaną czekoladę. Mieszamy aż czekolada się rozpuści i połączy ze śmietaną na gładką masę. W misie miksera umieszczamy mascarpone, jajka, mąkę i miksujemy na gładką masę. Wlewamy letnią masę z czekoladą i miksujemy do połączenia.
Masę serową wylewamy na podpieczony spód i pieczemy 60-75 minut w temperaturze 150 st. C aż środek będzie ścięty i sprężysty. Studzimy w piekarniku z lekko uchylonymi drzwiczkami, a następnie schładzamy w lodówce przez noc. Przed podaniem możemy posmarować wierzch sernika kremem ze słoika i posypać owocami sezonowymi.