Lubicie sałatkę szwedzką? To przystawka, który idealnie nadaje się do obiadu czy na wszelkiego rodzaju imprezy towarzyskie. Nazwa potrawy sugeruje jej skandynawskie pochodzenie, ale w gruncie rzeczy jest to polska specjalność. Z prostym przepisem dadzą sobie radę nawet osoby niedoświadczone w kuchni. Wystarczy kilka tanich składników i krótka pasteryzacja, aby móc cieszyć się pysznymi warzywami zimą.
Sałatka szwedzka to aromatyczna potrawa dobra na każdą okazję. Kojarzy się głównie z przystawką do obiadu, ale pasuje także do kolacji i mięs z grilla. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do kanapek czy składnik innych sałatek. Można ją podawać samą lub z dodatkiem chleba. Sałatka szwedzka to świetny zamiennik dla ogórków konserwowych lub papryki konserwowej. W dodatku jest to dobry pomysł, jak nie marnować produktów z lodówki.
Spis treści
ToggleKlasyczna sałatka szwedzka – z czego składa się przepis?
Aby przygotować klasyczną sałatkę szwedzką (12 porcji), potrzebujemy: 2,5 kg ogórków gruntowych, pół szklanki soli, 2,5 l wody, 1 kg marchewki, trzy szklanki octu, dwie szklanki cukru, pół łyżeczki gorczycy, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz czarny i pęczek świeżego kopru.
Na początku kroimy ogórki ze skórką oraz marchewkę na plasterki, rozpuszczamy sól, do tego roztworu dodajemy ogórki i odstawiamy całość na parę godzin pod przykryciem. Po upływie tego czasu na sitku odsączamy ogórki, po czym wkładamy je do przygotowanego słoika, dodając plasterki marchewki, przyprawy i gałązkę kopru.
Sałatka szwedzka przepisy
Składniki zalewy (ocet, cukier, trzy szklanki wody) mieszamy, doprowadzamy do wrzenia, a następnie wlewamy do słoików z warzywami. Każdy słoik dokładnie zakręcamy i pasteryzujemy przez dziesięć minut, umieszczając słoiki w garnku wypełnionym wodą do 3/4 wysokości słoików, aby nie stykały się ze sobą. Na dnie garnka umieszczamy bawełnianą ściereczkę.
Zaraz po pasteryzacji każdy słoik odwracamy do góry dnem. W ten sposób można sprawdzić, czy słoiki są szczelnie zakręcone. Po ok. dziesięciu minutach odwracamy słoiki i wynosimy do chłodnego pomieszczenia celem ostudzenia. Sałatkę szwedzką można otwierać już po kilku dniach od przygotowania.
Sałatka szwedzka – najlepsza opcja dla niespodziewanych gości
Dla każdej pani domu jest to idealny ratunek na wypadek wizyty niespodziewanych gości. Potrawy z grilla z taką przystawką będą smakować wszystkim uczestnikom przyjęcia w ogrodzie. Sałatka przyrządzona jest z naturalnych składników. W sklepach można kupić gotowe produkty, ale podobnie jak inne artykuły przetwarzane przemysłowo zawierają sporo chemicznych dodatków. Jeśli zaproponujemy gościom przysmak z własnej spiżarni, będą podwójnie zadowoleni.
Sałatka z ogórków szwedzka – jakie ogórki są najlepsze w tym daniu?
Klasyczna sałatka szwedzka powinna być przyrządzona z ogórków gruntowych. Przed krojeniem należy je dokładnie umyć pod zimną wodą i odciąć końcówki. Ogórki kroimy przy użyciu robota kuchennego ze specjalną nakładką, gilotyny do warzyw albo tarki z ostrzem do krojenia warzyw. Ogórki można pokroić bardzo cienko lub do 2 mm grubości.
Sałatka z ogórków szwedzka to doskonały sposób na wykorzystanie większych, niekształtnych ogórków. Do przepisu można użyć przerośnięte ogórki, mniejsze i krzywe. Najlepiej skorzystać z octu spirytusowego 10 proc., opcjonalnie droższego i zdrowszego octu jabłkowego. Jeśli zależy nam, by sałatka była słodsza, możemy dodać więcej cukru, ksylitolu czy erytrytolu. Sałatka szwedzka będzie mniej kwaśna i octowa, jeśli wybierzemy ocet 6-procentowy.
Sałatka szwedzka z papryką i inne wariacje przepisu
Smakoszom rekomendujemy przepis na sałatkę szwedzką z papryką. Na dziesięć porcji potrzebne są następujące składniki: 2 kg ogórków, dwie cebule, dwie marchewki, dwie papryki czerwone, sześć ząbków czosnku, pół szklanki cukru, pół szklanki octu spirytusowego, pół szklanki oleju słonecznikowego. sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, gorczyca.
Ogórki kroimy w cienkie paski, a cebulę w piórka. Marchew ścieramy na tarce o grubych oczkach. Z papryki usuwamy gniazda nasienne i kroimy ją w kostkę. Czosnek kroimy w cienkie plasterki. Warzywa wkładamy do miski, dodajemy łyżkę stołową soli, mieszamy i odstawiamy na ok. dwie godziny. Do garnka wlewamy 4 l wody oraz ocet, dodajemy cukier, kilka liści laurowych i ziarnek ziela angielskiego oraz pieprzu i łyżeczkę gorczycy. Składniki wymieszamy, gotujemy i pozostawiamy do wystudzenia.
Do warzyw dodajemy olej oraz przestudzoną zalewę. Składniki dokładnie mieszamy i układamy ciasno w wyparzonych słoikach, zakręcamy i pasteryzujemy 15 minut od zagotowania się wody. Następnie słoiki wyciągamy z wody i pozostawiamy do wystudzenia. Zaprawy przechowujemy w chłodnym, zaciemnionym miejscu.
Sałatka szwedzka przepis
Zdaniem wielu osób, sałatka szwedzka najlepsza to taka, która zawiera dużo warzyw. Do tej wersji potrzebujemy 4 kg ogórków, 0,5 kg marchewki, 0,5 kg cebuli, szklankę cukru, dwie główki czosnku, 250 ml octu, 250 ml oleju oraz trzy łyżeczki soli i dwie pieprzu. Ogórki starannie myjemy i kroimy w cienkie plastry, a cebulę w pióra. Marchewkę ścieramy na tarce o grubych oczkach. Wszystko umieszczamy w misce, dodajemy czosnek, cukier, olej, ocet, sól i pieprz. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na dwie godziny.
W tym czasie myjemy i wyparzamy słoiki, przekładamy do nich sałatkę i mocno ugniatamy, aby weszło jak najwięcej. Na wierzch wlewamy trochę zalewy i zakręcamy słoiki. Na dnie dużego garnka kładziemy ściereczkę i ustawiamy słoiki. Wlewamy wodę i doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy 15 minut. Jeszcze ciepłe wyjmujemy z garnka, ustawiamy do góry dnem i czekamy aż wystygną.