Dania z Tajlandii

Dania z Tajlandii które musisz spróbować!

Tajlandia jest jednym z najbardziej ekscytujących krajów na świecie do odwiedzenia. Na atrakcyjność tego miejsca na ziemi składa się m.in. kuchnia Tajlandii z niesamowitą ilością potraw. Obejmuje ona dania z czterech odrębnych regionów: centralnego, północnego, północno-wschodniego i południa, a czynnikiem je łączącym jest sposób, w jaki każdy używa pikantnych, kwaśnych, słodkich i słonych przypraw, aby stworzyć żywe i zrównoważone smaki.

Kluczowymi składnikami kuchni tajskiej są wszechobecne chili, którym zwiększa się pikantność prawie każdej potrawy. Sok z limonki i tamaryndowca zapewniają kwaśny smak, a słodycz często pochodzi z cukru palmowego. Słony smak uzyskuje się za pomocą sosu rybnego, pasty z krewetek lub sfermentowanej ryby.

Potrawy z Tajlandii

Prawdopodobnie najbardziej zbliżona do tego, co turyści postrzegają jako „tajskie” jest kuchnia z centralnego regionu Tajlandii. Jej specjalnością są takie potrawy, jak phat thai i pasty curry zawierające chili, czosnek, galangal, trawę cytrynową i pastę z krewetek. Region jest ojczyzną ryżu jaśminowego, który jest wykorzystywany do gotowania na całym świecie. W miejscowej restauracji warto zamówić kaeng khiao wan (zielone curry), tom yam kung (gorąca i kwaśna zupa z krewetek) czy som tam.

Isan na północnym wschodzie Tajlandii słynie z grillowanych mięs, lepkiego ryżu, mocnych sfermentowanych sałatek, świeżych warzyw i ziół. Jest to najłatwiejsza dla cudzoziemców kuchnia regionalna tego kraju, dlatego jest centralnym elementem turystyki gastronomicznej Królestwa Tajlandii. Do najbardziej znanych dań należą kai yang (kurczak z grilla), som tam, lap (ostre mięso zwierzęce lub rybne), sałatki o smaku limonki i mięty, grillowana karkówka i bardzo pikantna kiełbasa. Ulubioną przekąską miejscowych rolników są jadalne owady.

Na północy króluje kuchnia Lanna. Turyści odwiedzający Chiang Mai cenią khao soi (makaron z curry), gdzie pod ułożonym na wierzchu chrupiącym makaronem spoczy

wa soczyste mięso z nogi kurczaka. Innymi smakami regionu są kaeng hung le (przyprawione curry), khanom chin nam ngiao (pikantny makaron ryżowy), kaeng khanun on i kaeng hoa (smażone curry). Wiosną możesz spróbować kaeng pak wan kai mot daeng (zupa warzywna z jajami mrówek).

W południowej kuchni tajskiej spotyka się smaki znane z pogranicza Malezji i Indonezji. W tym regionie stosuje się liczne owoce morza oraz wodę cytrynową z liści limonki kaffir dla smaku. Podstawowe potrawy to kaeng tai pla (sfermentowane curry rybne), kaeng som pla (gorąca i kwaśna zupa rybna) i kua kling (smażone na sucho mięso curry) czy massaman (duszone curry z mięsa i ziemniaków).

Sałatka som tam

Wspomniana wyżej sałatka som tam wywodzi się najprawdopodobniej z Laosu. W jej skład wchodzi głównie papaja oraz limonka, czosnek, sok tamaryndowy, chili, pomidorki koktajlowe, prażone orzeszki ziemne i fasolka wężowa. Sałatka jest przyprawiona cukrem palmowym i sosem rybnym. Składniki są krojone w kostkę lub słupki bądź ścierane na tarce. Do wzmocnienia smaku wykorzystuje się krewetki w solance.

Wszystkie składniki są siekane, mieszane i polewane sosem powstającym z połączenia cukru palmowego, sosu rybnego, soku z limonki, rozgniecionego czosnku i chili oraz soku tamaryndowego. W niektórych wersjach do sałatki dodawane są także krewetki, czosnek, kraby oraz bakłażan.

Zupa tom yum

Tom yum to zupa pikantno-kwaśna zwykle podawana na gorąco. Swoją nazwę zawdzięcza słowom „tom” (oznacza wrzenie) oraz „yum” (mieszanie). Przepis na tom yum zawiera zwykle mięsne dodatki: krewetki (tom yum kung), kurczaka (tom yum gai), rybę (tom yum pla), mieszankę owoców morza (tom yum thale) lub wieprzowinę (tom yum kha mu). Zazwyczaj do zupy dodaje się trawę cytrynową, liście limonki, kolendrę, galangal, sok z limonki, sos rybny i pokrojone lub pokruszone czerwone chili.

Makaron pad thai

Pad thai to jedna z najbardziej znanych potraw tajskich, choć tak naprawdę pochodzi z Chin. Jest szybka w przygotowaniu, pełna smaku i aromatu. Podczas przyrządzania dania ważne jest, aby nie przegotować makaronu. Wystarczy, że namoczysz go w ciepłej wodzie i lekko twardy dodasz do woka. Dzięki temu makaron nabierze smaku od innych aromatycznych składników oraz pozostanie sprężysty i elastyczny.

Pad thai to smażony makaron, który przyrządza się w woku z dodatkiem jajek, krewetek, kurczaka, czosnku, kiełków fasoli mung, sosu sojowego oraz sosu powstałego z pasty tamaryndowej, soku z limonki, cukru i sosu rybnego. Całość doprawiona jest pokruszonymi orzeszkami ziemnymi.

Pad krapao

Dużą popularnością w kuchni tajskiej cieszy się pad kra pao, czyli święta bazylia, którą uprawia się głównie w pobliżu świątyń. Jeśli nie masz pod ręką świętej bazylii, możesz ją łatwo zastąpić tajską bazylią, która jest łatwiej dostępna. Jest to rodzaj zioła, które ma różne zastosowania w kuchni i tradycyjnej medycynie.

Ma działanie uspokajające i jest wykorzystywana w medycynie ajurwedyjskiej w celu wzmocnienia układu odpornościowego i poprawy witalności. W medycynie naturalnej jest stosowana przy przeziębieniach, grypie lub astmie. Mówi się, że ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwutleniające.

Tajski deser kao niew mamuang

Jednym z najbardziej popularnych deserów w Tajlandii jest kao niew mamuang – ryż z mlekiem kokosowym słodzonym cukrem palmowym, z mango, polany sosem kokosowym i posypany wiórkami kokosowymi. Do sporządzenia potrawy używa się kleistego ryżu, który przypomina ryż do sushi (Thai sticky rice lub Thai glutinous rice). Nie gotuje się go w wodzie, lecz na parze, a w Tajlandii tradycyjnie w specjalnych stożkowatych naczyniach, które stawiane są nad ogniem.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego