chipsy z cukinii

Chipsy z cukinii

Po chipsach z buraków, przyszła pora na kolejny eksperyment ze zdrowymi chipsami z warzyw. Tym razem padło na chipsy z cukinii , bo bardzo lubię to warzywo i często gości w mojej kuchni.

chipsy z cukinii

Zabierając się do ich robienia wiedziałam, że to nie pójdzie tak łatwo jak z chipsami z buraków. Cukinia zawiera dużo wody i jest delikatniejsza. Przekopałam sieć w poszukiwaniu porad i przepisów, ale pierwszą partię spaliłam :)
Ustawiłam piekarnik na 100 stopni Celsjusza z włączonym termo obiegiem, ale po godzinie stwierdziłam, że nie chce mi się czekać i zwiększyłam temperaturę do 140 st. C. Tym o to sposobem cienkie plasterki cukinii zrumieniły się za bardzo, a niektóre wręcz spaliły.

Dlatego do chipsów z cukinii trzeba mieć cierpliwość i pozwolić im powoli dochodzić w piekarniku, nie poganiając ich zwiększoną temperaturą.

chipsy z cukinii

 


Koniecznie spróbuj także inne chipsy warzywne


 

Chipsy z cukinii
Author: Agata Kurczak Chmielewska
Ingredients
  • cukinia
  • sól ziołowa,
  • ulubione przyprawy
  • oliwa
Instructions
  1. Cukinie umyć, osuszyć i pokroić w cienkie plasterki. Ja część pokroiłam w plasterki o grubości mniej więcej 2 mm, a część o grubości ok. 4-5 mm. Te pierwsze szybko spaliłam, te grubsze z kolei wymagają dłuższego pobytu w piekarniku.
  2. Plasterki cukinii posmarować oliwą i oprószyć solą/ulubionymi ziołami. Ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
  3. Piekarnik nagrzać do temperatury 100 stopni Celsjusza z funkcją termoobiegu. Wstawić blachę i piec plasterki cukinii ok. 1,5h – po ok. 40 minutach obrócić plasterki, a co jakiś czas spryskiwać je wodą. Należy zaglądać do nich co jakiś czas, bo łatwo je spalić, a czas pieczenia zależy od grubości plasterków. Niektóre będą zrumienione i chrupiące szybciej, wtedy można je wyciągnąć wcześniej.

 

pobierz ebook najlepsze przepisy z bloga

 

Inne przepisy z cukinią

chipsy z cukinii

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego

12 odpowiedzi

Dodaj komentarz