Lubisz żurek? Zapewne wiesz, że żeby zrobić smaczny żurek warto wcześniej zrobić dobry zakwas. Dziś zatem przepis na bezglutenowy zakwas na żurek – tak! właśnie zakwas bezglutenowy, bo na diecie bezglutenowej też można jeść żurek :)
Zakwas na żurek można kupić w większości sklepów spożywczych, trudniej już jednak kupić bezglutenowy zakwas na żurek, a że zbliżają się święta Wielkanocne to pora pomyśleć o przepisie na żurek. Nim jednak o tym pomyślisz (niedługo opublikuję przepis na bezglutenowy żurek na Wielkanoc) zabierz się za zrobienie domowego zakwasu bezglutenowego.
Swój bezglutenowy zakwas na żurek robię z mąki gryczanej – ta mąka najbardziej mi tutaj pasuje. Ważne jest aby kupując mąkę gryczaną sprawdzić czy faktycznie jest ona bezglutenowa, w sklepach dostępna jest mąka gryczana, która może zawierać lub zawiera gluten, zatem uważaj na ten szczegół napisany drobnym drukiem.
Robiąc zakwas na żurek dodaj do niego sok z kiszonej kapusty lub jeszcze lepiej sok z kiszonych ogórków – przynajmniej mi bardziej smakuje ta wersja. Ponieważ ja lubię aromat czosnku, zwłaszcza w żurku to nie oszczędzam na czosnku dodanym do przygotowywanego zakwasu. Jeśli wolisz mniej czosnkowe aromaty dodaj mniej czosnku – potem ewentualnie możesz jeszcze doprawić przecież żurek.
Zobacz przepis na bezglutenowy żurek >>
Jeśli po przygotowaniu zakwasu i zrobieniu żurku uznasz, że żurek jest za mało kwaśny, dodaj do niego jeszcze trochę soku z kiszonych ogórków – ale nie przesadź, po troszku dodawaj i smakuj ;)
Jak zrobić bezglutenowy zakwas na żurek – wskazówki:
- dobrze wyparz słoik, w którym zakwas będzie dojrzewał,
- do przykrycia słoika użyj czystą, bawełnianą ściereczkę,
- zamiast soku z kiszonych ogórków, jak jest w moim przepisie możesz użyć sok z kiszonej kapusty,
- jeśli nie masz suszonego cząbru możesz ten składnik pominąć,
- słoik z dojrzewającym zakwasem trzymaj w ciepłym miejscu,
- codziennie, przez ok. 5 dni od wymieszania składników na bezglutenowy zakwas na żurek mieszaj go drewnianą, czystą łyżką,
- zakwas możesz trzymać w lodówce przez 1,5-2 tygodniu, ale pamiętaj by go dobrze zakręcić czystą i wyparzoną zakrętką
- na ok. 2,5 litra zupy
- 6 łyżek mąki gryczanej
- 5 ząbków czosnku
- 8 ziarenek ziela angielskiego
- 1 litr ciepłej wody
- 4 listki laurowe
- 2 łyżki soku z kiszonych ogórków
- 2 łyżeczki suszonego majeranku
- 1 łyżeczka suszonego cząbru
- Mąkę i przyprawy wsyp do dobrze wyparzonego słoika.
- Obrane ząbki czosnku drobno posiekaj lub przeciśnij przez praskę, a następnie wrzuć do słoika. Wlej wodę i dobrze wymieszaj drewnianą łyżką.
- Przykryj bawełnianą ściereczką, zwiąż gumką recepturką i odstaw w ciepłe miejsce.
- Przez minimum 5 dni raz dziennie mieszaj zakwas drewnianą, czystą łyżką.
- Zakwas jest gotowy do użycia, gdy kwaśno pachnie, czyli po ok. 5 dniach.
- Szczelnie zakręcony może stać w lodówce 1,5-2 tygodnie.
Zobacz przepis na bezglutenowy żurek >>
Jeśli spodobał Ci się ten przepis to podziel się nim ze swoimi znajomymi – np. na Facebooku. Ponadto zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter – nie przegapisz żadnego przepisu na pyszne dania!
Jedna odpowiedź
Wielokrotnie robiłam żurek z tego zakwasu. Moja mama nawet nie rozpoznała,że żurek nie jest z mąki żytniej. Dziękuję za super przepis ????