Zupa z dyni na trzy sposoby

Zupa z dyni na trzy sposoby: przepisy, które musisz wypróbować

Dynia to królowa jesiennego stołu. Można ją marynować, smażyć, używać do farszów czy przyrządzać z niej placki. Ale największą popularność zyskuje obecnie zupa z dyni, gdyż aromatyczna i gęsta potrawa nadaje się idealnie na jesienne chłody. Wykorzystaj sezon na to pyszne warzywo i przygotuj aksamitny krem z dyni. Przepisy na zupę z dyni pozwalają przyrządzić tę potrawę osobom mało obeznanym z kuchnią, dlatego ograniczamy się w tym miejscu do najprostszych receptur, jeśli szukasz rozgrzewającego dania.

Dynia, czyli główny składnik zupy występuje w wielu gatunkach dostępnych na krajowych targowiskach i w marketach. Do tej potrawy nadaje się najbardziej popularna odmiana zwana dynią polską, ale przepisy mogą uwzględniać także inne gatunki, np. japońską hokkaido o lekko orzechowym posmaku.

Zupa dyniowa przepis

Jak zrobić zupę z dyni? Do przyrządzenia najprostszej zupy krem z dyni potrzebujesz ok. pół kilograma dyni obranej ze skórki oraz pozbawionej włókien i pestek, dużą cebulę, dwa ząbki czosnku, kilka ziemniaków, sól i pieprz, olej roślinny oraz litr bulionu warzywnego lub mięsnego.

Na wstępie miąższ dyni pokrój w niewielką kostkę. Ziemniaki obierz i pokrój także w małą kostkę. Obraną cebulę poszatkuj w drobną kostkę, wrzuć do garnka z odrobiną oleju i podsmaż. Do lekko zezłoconej cebuli dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Gdy składniki będą zarumienione, wsyp dynię, ziemniaki, dopraw szczyptą soli, łyżeczką kurkumy i łyżeczką startego korzenia imbiru.

Podsmażaj składniki przez chwilę, a następnie zalej gorącym bulionem i gotuj pod przykryciem do miękkości dyni i ziemniaków. Na koniec odstaw z ognia i odczekaj aż krem z dyni przestygnie. Gdy lekko ostygnie, zblenduj na gładką masę i ponownie ogrzej przed podaniem. Zupę można podawać z prażonymi migdałami, pestkami dyni, wiórkami kokosowymi, orzechami, groszkiem ptysiowym lub grzankami.

Zupa z dyni wegańska

Zupa z dyni hokkaido z mleczkiem kokosowym i imbirem jest prosta i szybka w przygotowaniu, a dodatkowo wyjątkowo aromatyczna, pożywna, idealna na każdą porę dnia i roku. Do tej rozgrzewającej potrawy potrzebujesz 1 kg dyni hokkaido, łyżkę oleju, dwa ząbki czosnku, łyżkę startego świeżego imbiru, małą papryczkę chili, 300 ml wody, 400 ml mleczka kokosowego, sól i pieprz do smaku oraz prażone pestki dyni.

Dynię pokrój na kawałki i usuń pestki. W garnku o grubym dnie rozgrzej olej, dodaj posiekany imbir, czosnek i chili, a następnie smaż do uwolnienia aromatu. Dodaj dynię i zalej wodą. Dopraw solą i pieprzem. Gotuj przez 20 minut aż dynia zmięknie, po czym zblenduj. Dodaj mleczko kokosowe, zamieszaj i gotuj przez trzy minuty.

Zupa z dyni z mlekiem kokosowym może być udekorowana prażonymi pestkami dyni. W tym celu obrane pestki dyni lekko upraż na suchej patelni, wsyp do miseczki i wymieszaj z oliwą extra vergine.

Zupa z dyni i imbiru

Większość kremowych zup z dyni przygotowuje się na wywarze mięsnym (zwykle drobiowym) lub warzywnym bulionie. Można wzbogacić bulion o inne warzywa. Jeśli do zupy z dyni dodasz ziemniaka, to po zmiksowaniu konsystencja zupy będzie bardziej kremowa. Możesz też dorzucić korzeń pietruszki, jeśli chcesz nadać potrawie bardziej korzennego smaku i aromatu. Istnieją przepisy, gdzie dynię miesza się z selerem, otrzymując krem dyniowo-selerowy.

Aby sporządzić zupę krem z dyni i imbiru w wersji podstawowej, potrzebujesz 800 g dyni, 250 g ziemniaków, 25 g masła, cebulę, dwa ząbki czosnku, łyżeczkę kurkumy w proszku,  łyżeczkę świeżego startego imbiru, pomidora, 1,5 szklanki bulionu oraz szklankę mleka.

Na wstępie dynię obierz ze skórki, usuń nasiona, a miąższ pokrój w kostkę. Obierz również ziemniaki i pokrój w kostkę. W garnku zeszklij na maśle pokrojoną w kostkę cebulę oraz obrany i pokrojony na plasterki czosnek, dodaj dynię i ziemniaki, dopraw solą, kurkumą i imbirem, po czym podsmaż całość co chwilę mieszając przez ok. cztery minuty.

Wlej gorący bulion, przykryj i doprowadź do wrzenia. Gotuj na małym ogniu przez ok. dziesięć minut. Świeżego pomidora sparz, obierz, pokrój na ćwiartki, usuń szypułki oraz nasiona z komór. Miąższ pokrój w kosteczkę i dodaj do zupy. Wymieszaj całość i gotuj przez siedem minut do miękkości warzyw. Zmiksuj zupę w blenderze z dodatkiem mleka.

Zupa z pieczonej dyni

Pieczona dynia to świetny pomysł na przekąskę, ale także na zupę dyniową. Dyni można upiec więcej, zmiksować i zamrozić, by zimą ugotować zupę z pieczonej dyni w kilka minut. Jest wiele przepisów na zupy z dyni, ale zdrowa zupa z dyni pieczonej zawsze smakuje najlepiej.

Do potrawy potrzebujesz małą dynię, dwa ziemniaki, cebulę, litr wywaru warzywnego, łyżkę oliwy, szczyptę gałki muszkatołowej, dwie główki czosnku, siedem liści świeżej bazylii, szklankę mleka, łyżkę śmietany, sól i pieprz do smaku oraz garść pestek dyni.

Piekarnik nagrzej do 200 st. C. Dynię pokrój na pół, usuń pestki, pokrój w paski bez obierania. Piecz 20-30 minut. W tym czasie obierz cebulę, pokrój w kostkę i zeszklij na niewielkiej ilości oliwy. Pod koniec dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Wywar zagotuj, dodaj do niego obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki oraz zeszkloną cebulę, po czym gotuj dziesięć minut.

Kiedy dynia przestygnie, oddziel skórkę, przełóż dynię do garnka z zupą i gotuj jeszcze chwilę. Pod koniec dopraw zupę gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Zupę zmiksuj na krem. Podawaj z łyżką śmietany, listkami bazylii i uprażonymi pestkami dyni.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego