Spis treści
TogglePrzecier pomidorowy na zupę nie robiłam bez celu, cel był: zrobić zupę pomidorową, taką jak robiła moja babcia, nie inną. Wcześniej wypytałam mamę, jak babcia ją robiła i tak powstała zupa pomidorowa z lanymi kluseczkami.
Zupa pomidorowa mojej babci zawsze była zabielana śmietaną i mąką, czasem robiła ją z makaronem, ale zazwyczaj była to zupa pomidorowa z lanym ciastem czy też lanymi kluseczkami (nazwy dwie, ale to to samo). Ja wolałam wersję z makaronem, mama z lanym ciastem, wygrywała mama… niestety ;) Babcia nie robiła zupy pomidorowej z ryżem, albo ja po prostu tego nie pamiętam. W głowie utkwiła mi zupa pomidorowa z lanymi kluseczkami.
To nie jest tak, że ja nie lubię lanego ciasta. Lubię i to bardzo, ale w zupie mlecznej. Rosół i zupę pomidorową preferuję z domowym makaronem (tu możesz zobaczyć jak zrobić domowy makaron, co prawda nie do zupy, ale zasada podobna).
Ja robiłam zupę pomidorową od podstaw, przygotowując najpierw rosół /bulion, a dopiero potem dodając domowy przecier pomidorowy. Jednak jest szybsza wersja. Przygotuj sobie co jakiś czas większą ilość rosołu/bulionu i go zamroź w mniejszych pojemniczkach. Zrób go bardziej aromatyczny, aby potem móc go rozcieńczyć wodą i zrobić większą porcję. Tu zobaczysz jak ja robię bulion na zupę.
Jak zrobić domowy przecier na zupę pomidorową możecie zobaczyć na tym filmiku:
Zupa pomidorowa z lanymi kluseczkami
- 1 porcja rosołowa – w wersji wegetariańskiej pomijamy
- włoszczyzna (2 średnie marchewki, korzeń pietruszki, kawałek selera, cebula, biała część pora)
- kilka gałązek lubczyku
- kilka kulek ziela angielskiego
- 2 listki laurowe
- kilka kulek czarnego pieprzu
- przecier z 1 kg pomidorów
- 2 litry wody
- 100-200 ml kwaśnej śmietany 18% (w zależności od tego jak zabieloną zupę chcemy)
- 1-2 łyżki mąki pszennej (1 łyżka na 100 ml śmietany)
- sól i pieprz do smaku
- natka pietruszki, bazylia do ozdoby
Lane kluseczki
- 1 jajko
- mąka
Do garnka wkładamy umytą porcję rosołową i zalewamy wodą. Doprowadzamy do wrzenia i zbieramy ewentualne szumowiny. Dodajemy umyte i obrane warzywa: marchew, korzeń pietruszki, sel, por, cebulę, lubczyk oraz przyprawy: ziele angielski, listki laurowe, pieprz. Gotujemy wszystko 1,5-2 godziny – aż mięso i warzywa będą miękkie. Wyjmujemy je z garnka, a rosół przecedzamy. Dolewamy przecier pomidorowy (zobacz jak zrobić domowy przecier pomidorowy na zupę) i mieszamy gotując na małym ogniu.
Teraz zabielamy zupę. W kubeczku mieszamy śmietanę z mąką. Dodajemy 2-3 łyżki gorącej zupy, mieszamy i wlewamy do zupy. Ponownie zagotowujemy.
Przygotowanie lanych kluseczek: w kubeczku wymieszaj jajko z mąką – mąki tyle aby uzyskać konsystencję bardzo gęstej śmietany. Jeśli dasz za dużo mąki rozcieńcz ciasto mlekiem. Ciasto wlewaj powoli do gotującej się zupy, najlepiej po widelcu, by zrobić małe kluseczki. Zagotuj i chwilę pogotuj aż kluseczki stwardnieją. Zdejmij z ognia. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Podawaj posypane natką pietruszki lub udekorowane bazylią.
2 Responses
Jestem hiszpańskim i napisać wpis na blogu o zupy pomidorowej.
Zapomniałam wykonywaniem zdjęć ostatni raz gotowane i wykorzystane do zilustrowania twoje.
Mam nadzieję, wybacz mi.
I umieścić adres bloga, żeby wiedzieć, gdzie to jest.
Pozdrawiam i przeprosiny.
https://anotardespuesdeleer.blogspot.com.es/2016/03/zupa-pomidorowa-sopa-de-tomate-polaca.html
Ok :) thanks for information about it :)