Zima zbliża się wielkimi krokami (czuć to po temperaturze), a pomidory zimą nie smakują już tak samo. Dlatego warto zrobić domowy przecier pomidorowy na zupę i zamknąć go w słoikach.
Pokaże Wam (na filmie) i opiszę jak zrobić smaczny domowy przecier pomidorowy na zupę by móc cieszyć się pyszną pomidorówką w porze zimowej, gdy rozgrzewająca zupa do zbawienie. Sposobów na domowy przecier pomidorowy jest mnóstwo. Jedni sparzają pomidory przed smażeniem, inny dodatkową usuwają miąższ i pestki, jeszcze inni miksują pomidory za pomocą blendera, a inni przecierają je przez sito.
Ja pokażę Wam jak robiła moja babcia, która nie miała specjalnych sprzętów usprawniających pracę, robiłam dziesiątki słoików z przecierem pomidorowym na zimę i nie raz ratowała nas takim przecierem, gdy potrzebny był potas niedzielnego poranka ;)
Jak zrobić domowy przecier pomidorowy
Potrzebne do tego będą jak się domyślacie pomidory.
Jakie pomidory są najlepsze na przecier?
Najlepsze będą pomidory podłużne Limo lub pomidory malinowe lub pomidory bawole serca. Ja użyłam pomidorów Limo, bo teraz są bardzo tanie.
Co oprócz pomidorów do domowego przecieru pomidorowego?
Do przecieru możesz dodać sól, pieprze, bazylię lub inne zioła. Ja z tych dodatków zrezygnowałam. Zrobiłam przecier pomidorowy z samych pomidorów.
Niektórzy dodają do takich pomidorów także cukier, ale dla mnie to psucie smaku pomidorów.
Co po zamknięciu pomidorów w słoikach?
Warto je chwilę popasteryzować. Ja to robię tak jak z dżemami – pasteryzuję na sucho, czyli zakręcone słoiki z pomidorami wkładam do piekarnika nagrzanego do 120-140 stopni Celsjusza i trzymam je tam 15-20 minut. Potem wyłączam piekarnik i pozwalam ostygnąć słoikom w piekarniku- przy uchylonych drzwiczkach.
Cały proces robienia domowego przecieru pomidorowego możecie zobaczyć na filmiku (nie ma na nim etapu pasteryzacji):
Ja robiłam z małej porcji, gdyż tylko z kilograma pomidorów, musiałam sprawdzić czy mi wyjdą, bo przepis podano mi prze telefon ;)
Domowy przecier pomidorowy na zupę
2 słoiki po 300 ml
- 1 kg podłużnych pomidorów
- ewentualnie: odrobina masła, sól, pieprze, suszona bazylia- ja pominęłam
Pomidory umyj, osusz i pokrój w cząstki. Włóż je do garnka o grubym dnie i smaż na małym ogniu co jakiś czas mieszając. Pomidory możesz przesmażać na odrobinie masła, ja smażyłam bez masła – często piję taki przecier, z masłem tego nie widzę ;)
Pomidory smaż aż skórka od nich odejdzie a pomidory rozpadną się i zrobi się z nich papka.
Zajmuje to ok. 20 minut.
Pomidory odstaw do lekkiego przestygnięcia, a następnie przetrzyj je przez sito z drobnymi oczkami. Na sito nakładaj małe porcje, a to co zostanie nieprzetarte (skórki i ziarenka) wywalaj.
Po przetarciu wszystkiego otrzymasz płynny przecier, który doprowadź do wrzenia na małym ogniu. Przecier możesz jeszcze zagęścić podgrzewając go dłużej- odparują płyny. To jest też czas na doprawienie pomidorów solą, pieprzem czy ziołami. Ja tego nie robiłam.
Gorące pomidory przelej do wyparzony i wyprażonych słoików. Słoiki zakręć dobrze i dla bezpieczeństwa pasteryzuj je np. na sucho, w piekarniku nagrzanym do 120-14 st. C. przez ok. 20 minut.
4 Responses
Też takie pyszne domowe przetwory robię…idealne jako baza do potraw!
Zapraszam do siebie! http://www.make-life-green.blogspot.com
Przecier pomidorowy jest niezastąpiony w kuchni, polecam przecier Pomidori z firmy Gomar otrzymany jest on ze świeżych, dojrzałych w słońcu pomidorów. Można go stosować do zup, sosów, do makaronu, ryżu, pizzy i do….., polecam.
Moja mama tak robi w identycznie. Tylko pomija pasteryzacje. Jako baza do zup, sosów czy nawet po prostu do picia, jest idealny.
dokładnie :)