krem brulee z truskawkami

Creme brulee z truskawkami – pyszny deser na zimowe wieczory

Kto jak kto, ale Francuzi najlepiej znają się na kuchni. Potrawy z rodowodem francuskim zaskakują smakiem i aromatem. „Trudno rządzić krajem, który ma 365 gatunków sera” – narzekał ponoć prezydent Charles de Gaulle. Palma pierwszeństwa należy się Francuzom także w dziedzinie deserów. Weźmy krem brulee. To deser coraz modniejszy w Polsce, ale wciąż nieznany. Oto przepisy znad Sekwany. Zdziwicie się, jak łatwo je przygotować!

Creme brulee to przepyszny i aromatyczny deser, którego nazwa pochodzi z języka francuskiego (w wolnym tłumaczeniu oznacza przypaloną śmietankę). Pierwsze wzmianki o deserze pochodzą z książki kucharskiej François Massialota z 1691 roku. Na liście składników znajdują się śmietanka, żółtka i cukier. Znakami rozpoznawczymi kremu brulee są skorupka ze skarmelizowanego cukru oraz wyczuwalna waniliowa nuta.

Krem brulee przepis

Są dwie metody przygotowania kremu brulee: na gorąco (śmietankę podgrzewa się z wanilią, żółtka ubija z cukrem, a następnie łączy i podgrzewa aż krem zgęstnieje) lub na zimno (żółtka ubija się z cukrem, a następnie miesza ze śmietanką i wanilią, krem rozlewa się do foremek i piecze w kąpieli wodnej).

Okres świąteczno-noworoczny to doskonała okazja na przygotowanie tego waniliowego deseru o aksamitnej konsystencji i z chrupkim, skarmelizowanym cukrem. Może to być nawet szybki deser. Wystarczy go przygotować wcześniej i bezpośrednio przed podaniem opalić z wierzchu palnikiem lub w piekarniku. Creme brulee podaje się lekko ciepły lub schłodzony.

Creme brulee przepis

Do sporządzenia najprostszej wersji kremu brulee potrzeba sześciu żółtek, 500 ml śmietanki 30 proc., 80 g cukru, laski wanilii (lub pasty waniliowej) oraz sześciu łyżeczek brązowego cukru. Na wstępie zagotuj śmietankę z cukrem, laską wanilii i wydrążonymi z niej ziarenkami, po czym odstaw do przestudzenia. Przestudzoną śmietankę przelej przez sito, żeby usunąć laskę wanilii. Żółtka wymieszaj rózgą. Cienkim strumieniem dolewaj do nich śmietankę, ciągle mieszając. Ważne, aby nie napowietrzyć masy. Powinna być ona gładka, bez pęcherzyków powietrza.

Odstaw wymieszaną masę na kilka godzin, żeby uwolnić aromat wanilii. Napełnij nią kokilki lub foremki do zapiekania, wstaw na godzinę do piekarnika nagrzanego do 110 st. C. Gdy masa jest ścięta, wyłącz piekarnik i zostaw w nim kokilki aż do przestudzenia. Wystudzony deser wstaw do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na noc lub nawet na kolejny dzień. Po schłodzeniu w lodówce równo posyp wierzch każdego kremu łyżeczką brązowego cukru i opal go palnikiem cukierniczym.

Do karmelizacji cukru najlepiej użyć specjalnego palnika do creme brulee. Można go kupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Możemy także spróbować karmelizować cukier pod mocno rozgrzanym grillem w piekarniku. Cukier zarumieni się już po kilkunastu sekundach. Następnie deser należy ponownie schłodzić.

Crème brulee z owocami

W internecie spotkać można mnóstwo przepisów na creme brulee. W wielu z nich wykorzystywane są różne owoce, np. jeżyny, maliny, borówki czy truskawki. Owoce, choć nazywane sezonowymi, są przez cały rok dostępne w handlu, ewentualnie można skorzystać z mrożonych.

Jak zrobić creme brulee z truskawkami? Aby przyrządzić ten pyszny francuski deser z truskawkami, potrzebujemy 500 ml śmietanki kremówki 36 proc., sześć żółtek, 1/3 szklanki cukru, laskę wanilii oraz pięć łyżek cukru do karmelizacji, świeże truskawki lub maliny do dekoracji plus listki mięty. Powyższe proporcje wystarczą do przygotowania pięciu porcji.

Zaczynamy od zagotowania na małym ogniu śmietanki z dodatkiem cukru i ziarenek wyjętych z laski wanilii. Gdy śmietanka zacznie się gotować na brzegach, odstawiamy z ognia i studzimy. Żółtka ubijamy mikserem przez około pół minuty, cienkim strumieniem dolewamy ciepłą śmietanę, cały czas miksując na małych obrotach miksera (bez ubijania), aby krem był gładki i błyszczący.

Kokilki lub foremki do zapiekania napełniamy masą, wlewając ją przez sitko, po czym stawiamy na blaszce do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez 50 minut w temperaturze 100 st. C. Gdy krem jest ścięty, wyjmujemy blaszkę, studzimy, a następnie chłodzimy w lodówce. Po schłodzeniu wierzch deseru posypujemy warstwą cukru i opalamy palnikiem. Cukier najpierw się rozpuści, a później zrumieni i utworzy charakterystyczną skorupkę, którą dekorujemy owocami i miętą.

Sernik creme brulee

Idealną propozycją na Sylwestra i Nowy Rok jest sernik creme brulee, do którego potrzebujemy 750 g twarogu (tłustego lub półtłustego), 250 g mielonego serka mascarpone, 400 g skondensowanego mleka słodzonego, dwie łyżki cukru do wypieków, łyżeczkę pasty z wanilii lub ekstraktu z wanilii, cztery jajka, łyżkę mąki pszennej oraz 1,5 łyżki skrobi ziemniaczanej.

W misie miksera umieszczamy składniki na masę serową i miksujemy do połączenia składników. Formę o średnicy 24 cm wykładamy papierem do pieczenia i dwukrotnie owijamy z zewnątrz folią aluminiową. Do formy przelewamy masę serową i pieczemy około godziny w 150 st. C w kąpieli wodnej. W tym celu formę z sernikiem wkładamy do większej formy lub naczynia żaroodpornego, do którego nalewamy wrzącej wody do połowy wysokości formy z masą serową. Dzięki parze wodnej sernik piecze się w równym stopniu w każdym miejscu, nawet na środku.

Po wyjęciu sernika z piekarnika łyżką wazową wylewamy na ciasto mieszankę kremu brulee przyrządzoną według podanego wyżej przepisu. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy bez kąpieli wodnej 45-60 minut. Sernik wyjmujemy z piekarnika i studzimy w temperaturze pokojowej, a następnie wstawiamy do lodówki na co najmniej 12 godzin. Powierzchnię posypujemy cukrem, a następnie karmelizujemy przy pomocy palnika.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego