Mamy w Polsce duże tradycje kiszenia warzyw i doświadczenie robienia własnych kiszonek. Dlatego trudno się dziwić, że w ostatnim czasie kapusta kimchi weszła na stałe do menu restauracji i barów oferujących potrawy kuchni azjatyckiej. Kimchi to pikantne sfermentowane warzywa, przy czym najczęściej kisi się kapustę pekińską. Tak przygotowane jarzyny są podstawą wielu potraw, w tym zupy kimchi, czyli kimchi jjigae. Jesteście ciekawi jak przygotować kimchi w domu i jak to smakuje?
Kuchnia koreańska to jedna z najbardziej charakterystycznych kuchni Azji, która w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Charakteryzuje się bogatym smakiem, intensywnymi aromatami i złożonymi składnikami. Do najpopularniejszych potraw kuchni koreańskiej należą bulgogi, czyli grillowane mięso, bibimbap, czyli ryż z warzywami i mięsem, a także kimchi, czyli kiszona kapusta.
Spis treści
ToggleKuchnia koreańska
W kuchni koreańskiej dominują smaki słodko-kwaśne, ostre i pikantne. Podstawowe dania przygotowuje się z ziaren ryżu, kleiku i makaronu. Tradycyjne potrawy koreańskie są zdrowe i pełne składników odżywczych, takich jak warzywa fermentowane, ryby i mięso. Przepisy koreańskie są często skomplikowane, ale z pewnością warto poświęcić czas, aby poznać ich tajniki.
W kuchni koreańskiej ryż jest zwykle podawany z wieloma przystawkami, takimi jak warzywa, zupy, potrawki, mięso i ryby. Niedzielny rodzinny obiad może więc czasem przypominać biesiadę. Typowe przystawki w restauracji nigdy nie mają końca i nie są osobno doliczane do rachunku.
Co to jest kimchi
Kimchi to symbol kuchni koreańskiej, która słynie z różnorodności i wszechstronnego wykorzystania warzyw, które podaje się do dania głównego. Jednym z nich jest Kimchi. Nie tylko świetnie smakuje i wyostrza smak potraw. Jest też cenione za niskokaloryczność oraz zawartość witamin B, C i A oraz żelaza i wapnia. Potrawa jest uważana za narodowe danie Korei.
Szacuje się, że w koreańskiej kuchni istnieje od ponad 2 tys. lat. Kimchi to pikantne sfermentowane warzywa, najczęściej kapusta pekińską lub bok choy. Regionalnych odmian tego dania jest bardzo wiele. Popularne są mieszanki kapusty pekińskiej z rzodkwią japońską daikon lub zielonym ogórkiem. Mocno pikantnego posmaku tradycyjnie dodają kimchi płatki ostrej papryki odmiany gochugaru, które występują w formie suszonej lub świeżej pasty. Przyprawia się ją czosnkiem, imbirem, cebulą dymką oraz sosem sojowym i rybnym.
Kimchi przepis
Kapustę można jeść na surowo jako przystawkę lub dodatek do dania, np. mięsnego lub z tofu, ale stanowi też świetny składnik dań na ciepło. Przygotujesz z nich zupę z kimchi, ryż smażony z kimchi czy tradycyjne pierożki z kimchi, a nawet kimchi ramen. Wyrazisty kwaśno-pikantny smak sfermentowanej kapusty doceniają smakosze na całym świecie, gdyż wpasował się w gusta osób otwartych na kulinarne nowości.
Jak zrobić kimchi? Aby w prosty sposób sporządzić w domu kimchi, potrzebujesz 2 kg kapusty pekińskiej, 180 g soli, 4 l wody, 150 g sosu sojowego, 400 g rzodkwi japońskiej daikon, 50 g dymki, 5 g ostrej czerwonej papryki, 15 g słodkiej papryki, 30 g cukru, 60 g startego imbiru oraz 15 ząbków startego czosnku. Pamiętaj jednak, że kimchi przepis oryginalny przewiduje użycie papryki gochugaru.
Na wstępie pokrój kapustę w kostkę i włóż do miski. Wodę wymieszaj z solą, zalej pokrojoną kapustę i zostaw pod obciążeniem na 24 godziny w temperaturze pokojowej. Następnie kapustę opłucz zimną wodą, odsącz, wyciśnij i przełóż do suchego naczynia. Pozostałe składniki wymieszaj i połącz z kapustą. Przełóż do słoików, ugniatając łyżką, aby kapusta była pod płynem, zamknij i zostaw w ciemnym miejscu na minimum dobę. Podawaj na zimno.
Zupa kimchi
Przygotowanie zupy kimchi nie jest trudne. W podstawowej wersji przepisu potrzebujesz 800 g kimchi, 500 g bulionu warzywnego, 250 g tofu, cebulę, łyżeczkę cukru (najlepiej trzcinowego), łyżkę koncentratu pomidorowego oraz olej. Na wstępie cebulę kroisz w drobną kostkę, wrzucasz do garnka na rozgrzany olej i smażyć do zarumienienia. Następnie dodajesz koncentrat pomidorowy i cukier, mieszasz i podsmażasz dwie minuty.
Po upływie tego czasu dodajesz kimchi oraz bulion, całość przykrywasz i doprowadzasz do wrzenia. Gotujesz pięć minut, a na koniec dodajesz pokrojone w kostkę tofu i dokładnie mieszasz. Zupę podaje się skropioną olejem sezamowym z kawałkami wodorostów nori, ze świeżym szczypiorem oraz prażonym sezamem.
Kimchi ramen
W restauracjach azjatyckich na całym świecie spotkasz kimchi ramen, połączenie tradycyjnych smaków Korei oraz Japonii. Jeśli przyjdzie ci ochota na egzotykę, możesz przyrządzić taką zupę w warunkach domowych. Potrzebujesz do tego dwa jajka, cztery szklanki bulionu drobiowego, dwa opakowania ramenu instan, szklankę kimchi, dwie łyżki pasty z papryki gochujang, łyżeczkę chili w proszku gochugaru, 120 g pieczarek, shimeji lub shiitake, łyżeczkę oleju sezamowego, dwie łyżki posiekanej szalotki oraz sól.
Na wstępie wrzuć jajka do garnka z wrzącą wodą i ugotuj je w koszulkach. Zagotuj bulion drobiowy bulion, dodaj kimchi, pastę pieprzową, chili w proszku i ramen instant. Gdy makaron będzie ugotowany al dente, dodaj pieczarki i olej sezamowy, posól do smaku. Przełóż makaron do misek i udekoruj go jajkami w koszulkach oraz szalotką.
Z dodatkiem kimchi świetnie smakuje zupa tajska z tofu, zieloną pastą curry, chili i makaronem ryżowym. To połączenie smaków, które wstrząśnie twoimi zmysłami.