Matcha green tea latte

Matcha latte – prosty i szybki przepis

Znacie matchę? To sproszkowana japońska zielona herbata, którą cywilizacja wschodnia zna od setek lat, a w naszej bardzo szybko zyskuje na popularności. Herbata nazywana jest bombą  antyoksydantów. Gasi pragnienie i nie ma kalorii, dlatego  idealnie sprawdza się jako napój wspomagający odchudzanie. Antyoksydanty spowalniają procesy starzenia, dzięki czemu pomagają zachować młodość na dłużej. Ze względu na barwę coraz częściej wykorzystywana w kuchni, np. zamiast kakao. Matcha latte możesz wypić codziennie zamiast porannej kawy.

Matcha to wyjątkowy napój pochodzący z Japonii. Charakteryzuje się intensywnym, zielonym kolorem oraz bogatym smakiem. Powstaje z najlepszych młodych liści zielonej herbaty (Camellia sinensis), które są mielone przy użyciu tradycyjnych kamiennych młynków w powolnym procesie mającym zapewnić powstanie idealnego w kolorze i strukturze proszku.

Matcha – czym jest

Rezultatem mielenia jest jasnozielony, bogaty w składniki odżywcze proszek, który jest pełen przeciwutleniaczy i innych cennych związków. Dla Polaków przyzwyczajonych do granulek i torebek to nietypowa forma podania herbaty. Matchę produkuje się z liści tencha uprawianych w zacienieniu przez 20-30 dni przed zbiorami. Dzięki temu nabiera wyjątkowego aromatu i słodyczy.

Prawdziwa japońska matcha potrafi osiągać wysokie ceny. Matcha wysokiej jakości to wydatek nawet ok. 200 zł za 100 g. Istnieje wiele smaków herbaty matcha. W Japonii pije się ją na ciepło lub zimno oraz dodaje do potraw i przekąsek. Matcha nie jest parzona, lecz rozprowadzana w wodzie za pomocą specjalnego mieszadełka. W zielonej herbacie matcha jest więcej składników odżywczych niż w innych gatunkach herbat.

Znajdują się w niej silne antyoksydanty (w tym EGCG), L-teanina, białko, błonnik pokarmowy, chlorofil, kofeina, wapń, żelazo, potas, cynk, miedź, beta-karoten, witamina C, witamina K, witaminy z grupy B oraz witamina E. Za sprawą ponadprzeciętnej ilości antyoksydantów wykazuje silne właściwości detoksykujące i antynowotworowe, przeciwdziała chorobom układu krążenia i schorzeniom neurodegeneracyjnym, a także hamuje proces starzenia organizmu. Wspomagają pracę wątroby i nerek, ułatwiając usuwanie z organizmu szkodliwych toksyn.

Matcha to dobra propozycja dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy. EGCG świetnie stymuluje metabolizm, zwiększa tempo przemiany materii, zapobiega rozrastaniu się komórek tkanki tłuszczowej. Herbata gasi pragnienie i nie ma kalorii, dlatego  idealnie sprawdza się jako suplement przyspieszający i ułatwiający odchudzanie. Utrata masy ciała następuje łagodnie i etapami bez stresu.

Sposoby na matchę, czyli jak ją przyrządzić

Przygotowanie matchy jest proste. Na wstępie dodaj łyżeczkę herbaty do około 60 ml wody o temperaturze 66-77 st. C. Temperatura wody jest bardzo ważna. Z pewnością w żadnym wypadku nie może być to wrzątek. Następnie należy wymieszać herbatę specjalnym trzepakiem lub po prostu elektrycznym spieniaczem do mleka. Pod koniec do matchy można dodać więcej wody – w zależności od upodobań.

Oryginalny przepis na herbatę matcha zaleca, aby przed jej przygotowaniem wypłukać miseczkę, w której będzie przygotowywana. Mieszanie herbaty trzepakiem (spieniaczem) powinno być wykonywane ruchem od dołu do góry. Herbata jest gotowa, gdy zostanie mocno spieniona.  Zaleca się spożywanie 1-2 szklanek matchy dziennie w celach zdrowotnych. Najlepsze są certyfikowane odmiany organiczne, aby czerpać z nich najwięcej korzyści, unikając skutków ubocznych.

W Japonii matcha wykorzystywana jest często do produkcji słodkości. Z zielonej herbaty w proszku powstają słodycze i lody z matchą. W Polsce nie są jeszcze bardzo popularne, ale matcha i tak trafia coraz częściej na polskie stoły w ciastach. Matchą można posypać gotowy tort lub dodać do piernika czy babki czekoladowej.

Chlorofil zawarty w herbacie matcha pomaga oczyścić organizm z toksyn, ale też może korzystnie działać na kondycję cery. Aby wykonać prostą maseczkę z matchy, w miseczce wymieszaj ok. 1,5 łyżeczki matchy, trzy łyżeczki miodu, pół niewielkiego, rozgniecionego awokado bez skórki. Po wymieszaniu składników nałóż maseczkę na twarz i delikatnie wmasuj. Zmyj po ok. dziesięciu minutach.

Matcha latte przepis

W Europie, w tym w Polsce, zyskuje na popularności matcha połączona z mlekiem roślinnym lub krowim. Matcha latte dzięki zawartości kofeiny i L-teaniny doskonale pobudza, dlatego dla niektórych smakoszy stała się idealną alternatywą kawy. Matcha zastępuje espresso w tradycyjnym latte, nadając napojowi jaskrawo zielony kolor i lekko gorzkawy smak.

Do przyrządzenia matcha latte potrzebujesz szczyptę zielonej herbaty, wodę oraz mleko. Na wstępie rozpuść 2 g herbaty matcha (dwie łyżeczki) z 80-100 ml wody o temperaturze do 80 st. C, po czym przy pomocy elektrycznego spieniacza dokładnie wymieszaj w misce lub szklance aż do powstania zielonej pianki. Podgrzej i spień pół szklanki mleka, a następnie wlej je do naczynia z matchą.

Jakie mleko do matcha

Do matcha latte najlepsze jest 2-3 proc. mleko krowie lub roślinne, np. owsiane, sojowe, kokosowe lub migdałowe. Wybieraj rodzaje przeznaczone dla baristów. Powyższe gatunki bardzo dobrze łączą się z matchą, nie ingerując w jej smak.

Idealnie spienione mleko powinno być lekko zagęszczone i mieć temperaturę około 60-65 st. C. Doświadczeni bariści łączą techniki wlewania spienionego mleka z tworzeniem rozmaitych wzorów na powierzchni szklanki lub filiżanki, np. kwiatów, serc czy liści.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego