zupa z kurek

Jesienna zupa kurkowa, czyli grzybowa w nowej odsłonie

Tegoroczna jesień to czas prawdziwych żniw w lesie. Uzbierane grzyby można suszyć, marynować, zamrażać, gotować czy smażyć. Niewątpliwym przebojem sezonu grzybobrań są potrawy z kurek. Pieprzniki jadalne można zbierać od lata do jesieni, a ciepły listopad tylko przedłuża sezon na te pyszne grzyby. Dobrym pomysłem jest zupa z kurek, którą w kuchni polskiej można sporządzić na dziesiątki sposobów. Podajemy kilka, nie wątpiąc, że każdy uchyli nam niebo w gębie!

Lisica, liszka, lisiczka, stągiewka czy kurza noga – to ludowe nazwy kurki, czyli pieprznika jadalnego (Cantharellus cibarius Fr.). Sezon na kurki trwa zwykle od czerwca do października. Kurki spotkać można głównie w pobliżu świerku, grabu, buku i dębu w grupach ukrytych pod mchem lub pod stertą opadłych liści. Jasnożółty grzyb jest obok borowika uznawany za szlachetny i nadaje się do wielu dań. Włosi chętnie przygotowują z kurkami risotto, a Polacy sosy, zupy czy zapiekanki.

Zupa grzybowa

Zupa kurkowa jest delikatna w smaku, a przy tym sycąca i aromatyczna. Najlepiej smakuje z dodatkiem ziemniaków i świeżego koperku, ale można też ją podawać z makaronem i mięsem. W pierwszej kolejności polecamy zupę z kurek na bulionie warzywnym. Aby ją sporządzić, potrzebujemy 500 g oczyszczonych kurek, marchewkę, litr bulionu warzywnego,

200 g ziemniaków, dwie łyżki masła, dwa ząbki czosnku, szczyptę gałki muszkatołowej, łyżeczkę suszonego tymianku, dwie łyżki śmietany 12 proc., garść świeżego koperku oraz sól i pieprz do smaku.

Na wstępie do garnka wlewamy bulion warzywny i podgrzewamy na małym ogniu. W tym czasie obieramy i kroimy w kostkę ziemniaki, po czym dodajemy do bulionu i gotujemy.

Kurki krótko płuczemy, aby oczyścić je z ziemi (można oczyścić je pędzelkiem). Na patelni rozgrzewamy masło i podsmażamy grzyby, dodajemy pokrojony w plastry czosnek i suszony tymianek.

Do bulionu warzywnego wrzucamy podsmażone grzyby oraz marchewkę startą na tarce o grubych oczkach. W kubeczku hartujemy śmietanę z odrobiną gorącej zupy, po czym wlewamy ja do garnka. Mieszamy, a po kilku minutach doprawiamy solą i pieprzem. Zupa z kurek jest gotowa. Trzeba ją jeszcze tylko posypać posiekanym koperkiem.

Zupa kurkowa przepis

W sieci natknęliśmy się na przepis na zupę kurkową z boczkiem przypisywaną Ewie Wachowicz. Potrzebny nam do niej będzie kilogram kurek, litr rosołu, 200 g wędzonego boczku, trzy ziemniaki, trzy ząbki czosnku, cebula, łyżka masła klarowanego, śmietana 16 proc., świeży koperek oraz sól i pieprz do smaku.

Na początku boczek i ziemniaki pokrój w kostkę, czosnek w plastry, a cebulę posiekaj. Rozgrzej w garnku masło i podsmaż boczek i do rumianego już boczku dodaj kolejno cebulę oraz czosnek, a następnie oczyszczone grzyby, po czym wymieszaj zawartość. Wlej rosół, dodaj ziemniaki, przykryj garnek i gotuj ok. 15 minut. Odrobinę śmietany zahartuj łyżką wywaru i dodaj do zupy pod koniec gotowania. Przypraw solą i pieprzem. Zupę podawaj z posiekanym koperkiem.

Według innych receptur, kurek nie należy gotować. Rozgotowane grzyby są niesmaczne i mają nieapetyczny wygląd. Aby były chrupkie, wystarczy jak rozgrzejemy masło na patelni,  wrzucimy kurki i smażymy na maksymalnym ogniu przez ok. dwie minuty, nie mieszając.  Tak podsmażone kurki dodajemy do ugotowanej zupy i tylko na końcu krótko podgrzewamy.

Zupa z kurkami

Dla mięsożernych smakoszy mamy przepis na zupę kurkową na żeberkach. Aby ją sporządzić, potrzebujemy 0,5 kg żeberek wieprzowych, 0,5 kg kurek świeżych, 3 litry wody, marchewkę, pietruszkę, seler, połowę białej części pora, makaron (drobny), śmietanę 16 proc., koperek świeży oraz sól i pieprz do smaku.

Na wstępie umyte żeberka wkładamy do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy mięso do miękkości. Warzywa obieramy ze skóry, kroimy w słupki, a pora w krążki, wkładamy do garnka i gotujemy. Gdy żeberka będą prawie miękkie, dodajemy zblanszowane kurki, wsypujemy makaron i gotujemy aż makaron będzie miękki. Następnie zupę doprawiamy solą i pieprzem oraz zabielamy zahartowaną śmietaną. Podajemy z posiekanym świeżym koperkiem i porcją żeberek po uprzednim usunięciu z nich kości.

I jeszcze przepis na zupę kurkowa z klopsikami z mięsa wołowego lub wołowo-indyczego. Identyczny wkład mięsny możemy zastosować w zupie jarzynowej czy fasolowej. Do klopsików potrzebujemy 400 g mielonego mięsa, cebulę, jajko oraz sól i pieprz do smaku. Na początku posiekaj drobno cebulę, dodaj jajko i wymieszaj w misce z mięsem. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Łyżeczką do herbaty uformuj klopsiki.

Zupa kurkowa

Składniki na zupę: 500 g kurek, 200 g ziemniaków, połowa białej części pora, 30 g masła, trzy ząbki czosnku, 100 ml śmietany 16 proc., litr bulionu warzywnego, sól i pieprz do smaku. Na wstępie pędzelkiem oczyść kurki, w razie potrzeby pokrój na mniejsze kawałki. Pora posiekaj na plastry, czosnek przepuść przez praskę. Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. W garnku rozpuść masło, dodaj kurki i smaż ok. sześciu minut na średnim ogniu, często mieszając. Dodaj pora i smaż kolejne kilka minut aż zmięknie.

Wrzuć czosnek i mieszając smaż kolejną minutę. Wlej bulion i zagotuj, dodaj ziemniaki, doprowadź do wrzenia i gotuj do momentu aż ziemniaki będą miękkie. Do zupy wrzuć klopsiki i gotuj 3-4 minuty. Zdejmij z palnika i zahartuj śmietanę w odrobinie zupy. Potrawę podawaj ze świeżo posiekanym koperkiem.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego