Na polskich stołach widzimy ponowne zainteresowanie kaszą jaglaną. Produkt, który obecnie zaliczany jest do tzw. superfoods, był przed II wojną światową najpopularniejszym dodatkiem do dań. Jest to bogate źródło witamin z grupy B, a także żelaza i miedzi. Dzięki temu jej spożycie pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy i krwionośny. Sprawdza się w daniach zarówno na słodko, jak i na słono. Trzeba jednak pamiętać, aby jeść ją z umiarem.
Kasza jaglana powstaje z łuskanego ziarna prosa zwyczajnego. Pod względem wartości odżywczych dorównuje innemu zdrowemu produktowi – kaszy gryczanej. Ma dużo łatwo przyswajalnego białka. Kasza jaglana wspomaga pamięć, a dzięki wysokiej zawartości krzemu stymuluje przemianę materii. Należy jeść ją z umiarem, gdyż ma wysoki indeks glikemiczny.
Spis treści
ToggleKasza jaglana na słodko
Ten rodzaj superfoods jako bezglutenowy jest bardzo cennym składnikiem diety dla osób cierpiących na celiakię. Ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych, może więc być skutecznym domowym lekarstwem na katar. Kasza jaglana ma działanie zasadotwórcze, co oznacza, że jej spożycie ma duży wpływ na przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.
Bogata w pełnowartościowe białko, polecana jest przy chorobach trzustki, wątroby, jelit oraz nerek. Nie zawiera dużo błonnika, dzięki czemu jest to jeden z najbardziej lekkostrawnych produktów zbożowych. W składzie tej kaszy jest dużo krzemionki, przez co bardzo dobrze wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Jest źródłem dużej ilości witaminy E i lecytyny, które stymulują pamięć i koncentrację.
Kasza jaglana przepis
Przepisy z kaszą jaglaną są proste. Desery na bazie tego produktu są zdrowe i bardzo często bez dodatku cukru. Kaszę jaglaną możesz również zmielić np. w młynku do kawy i dodać ją w formie mąki do różnego rodzaju wypieków, w szczególności bezglutenowych.
Jedną z najprostszych potraw z kaszy jaglanej na słodko jest budyń. Aby go sporządzić, potrzebujesz pół szklanki kaszy jaglanej, po trzy daktyle i suszone morele oraz po łyżce rodzynków i wiórków kokosowych. Na wstępie kaszę wypłucz na sitku pod bieżącą wodą, a następnie zalej wrzątkiem. W rondelku zagotuj wodę, wrzuć kaszę, pokrojone daktyle, morele, rodzynki i wiórki. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem 20 minut, od czasu do czasu mieszając. Po lekkim ostygnięciu zmiksuj.
Kasza jaglana przepisy na słodko
Kasza jaglana na słodko może być bazą dla różnych dań na słodko. Możesz eksperymentować z różnymi dodatkami, np. owocami, aby dostosować smak do własnych preferencji. Na wstępie kaszę przepłucz pod bieżącą wodą. Zagotuj w garnku dwie szklanki wody (na szklankę kaszy) ze szczyptą soli. Gdy woda zacznie wrzeć, dodaj kaszę jaglaną do garnka, po czym zredukuj ogień do minimum. Przykryj garnek pokrywką i gotuj na małym ogniu przez około 10-15 minut. Od czasu do czasu delikatnie mieszaj, aby uniknąć przyklejania się kaszy do dna garnka. Krupa będzie gotowa, jeśli woda zostanie wchłonięta, a ziarna staną się miękkie i puszyste.
Kaszę możesz dosłodzić m.in. syropem klonowym lub cukrem. Pamiętaj o dokładnym wymieszaniu słodzika, aby równomiernie rozprowadzić słodycz. Aby usunąć charakterystyczna goryczkę kaszy jaglanej, wsyp ją do garnka z grubym dnem i praż bez dodatku wody przez około 2-3 minuty, cały czas mieszając. Uważaj, by kasza nie przypaliła się. Następnie przesyp kaszę na sitko, przelej wrzątkiem, odsącz i ponownie włóż do garnka. Dopiero wtedy zalej wodą. Tak przygotowana kasza na ciasto zostanie pozbawiona wszelkiej goryczki.
Wykorzystując sezonowe owoce, szybko otrzymasz deser z kaszy jaglanej, który powinien uradować całą rodzinę. Potrzebujesz do tego kaszę jaglaną, wodę, słodzik oraz owoce. Przygotowanie potrawy rozpocznij od umycia kaszy pod bieżącą wodą, aby pozbyć się nadmiaru skrobi. Ugotuj ją zgodnie z opisem podanym wyżej na tej stronie. W międzyczasie umyj owoce pod zimną wodą i pokrój je na kawałki. Gdy krupa będzie gotowa, dodaj słodzik.
Delikatnie wymieszaj ugotowaną krupę z pokrojonymi owocami, aby równomiernie rozprowadzić je w daniu. Potrawę można serwować na ciepło lub zimno w zależności od osobistych preferencji.
Szybkie ciasta i desery z kaszą jaglaną
W sieci można spotkać dziesiątki przepisów na ciasta z kaszą jaglaną. Aby zacząć od najprostszego, potrzebujesz 200 g suchej kaszy jaglanej, dwie szklanki mleka krowiego (lub roślinnego) i 200 g wiórków kokosowych, a do polewy dwie tabliczki czekolady z zawartością kakao co najmniej 75 proc. oraz dwie łyżki mleka.
Na początku opłucz kaszę jaglaną pod bieżącą wodą, po czym ugotuj ją w dwóch szklankach mleka aż kasza wchłonie prawie całe mleko (ok. 20 minut). Pod koniec gotowania dodaj wiórki kokosowe, wymieszaj i jeszcze chwilę gotuj. Następnie ciasto ostudź i przełóż do formy. Przygotowując polewę, rozpuść tabliczki czekolady z dwoma łyżkami mleka, delikatnie ostudź i polej wcześniej przygotowane ciasto. Gotowe ciasto wstaw do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
Atrakcją rodzinnego spotkania przy kawie lub domówki będą z pewnością ciasteczka z kaszy jaglanej. Potrzebujesz dwie szklanki ugotowanej kaszy, szklankę wiórków kokosowych, 50 g migdałów, 3/4 szklanki mąki kukurydzianej, 3-4 łyżki cukru trzcinowego, jajko, łyżeczkę ekstraktu z wanilii oraz łyżkę oleju spożywczego.
Wiórki blendujemy z migdałami. Kaszę mieszamy razem z mąką, cukrem, jajkiem, wanilią, olejem oraz zmiksowanymi wiórkami. Dłońmi formujemy kuleczki wielkości orzecha włoskiego, widelcem dociskamy do blaszki. Pieczemy w temperaturze 180 st. C do zarumienienia spodu ciasteczek.