Spis treści
ToggleSzarlotka z kaszy jaglanej cieszyła się takim powodzeniem, że postanowiłam wykorzystać przepis jeszcze raz, ale tym razem zrobić mazurek jaglany na spodzie takim jak w szarlotce (no z małą modyfikacją ;)).
Nie wiem co ta kasza ma w sobie takiego, że ciasta z nią wszystkim smakują. Nawet jak się krzywią najpierw to po spróbowaniu proszą o przepis. Ostatnio nawet zrobiłam trufle jaglane na kurs fotografii (tematem była martwa natura) i znikły wszystkie, tuż po ich obfotografowaniu!
Ciasto z kaszy jaglanej nie smakuje kaszą. Zwłaszcza jeśli ugotujesz ją na mleku np. kokosowym, dodasz bakalii, orzechów. Jest po prostu wilgotne, ma fajną strukturę i smakuje. No, ale koniec tego wychwalania i przekonywania Cię do niego, bo zaraz wyda to się podejrzane ;)
Mazurek postanowiłam zrobić najprostszy z najprostszych czyli mazurek z kajmakiem. Na spód z kaszy wylać kajmak, ozdobić orzechami i suszonymi owocami i już. Tak prosto niestety nie było, bo poszłam na łatwiznę, kupiłam gotowy kajmak, który okazał się mocno scukrzony. Niefajnie to by chrupało między zębami, więc wymyśliłam, że jak kajmak podgrzeję to kryształki (a raczej bryłki) cukru się rozpuszczą. Nie rozpuściły się… Masę zatem zmiksowałam blenderem, kryształki się zmniejszyły, ale za to kajmak nie chciał już zastygnąć! Więc otrzymałam trochę nie mazurek z kajmakiem, a mazurek w sosie kajmakowym ;p Nie żeby smakował źle, ale jednak nie polecam podgrzewania masy krówkowej (co dziwne, byłam pewna że zastygnie, gdy schowam ją do lodówki).
A wracając do mazurka to szczerze polecam zrobić, spróbować i zachować umiar w jedzeniu (trudno się oderwać).
Mazurek jaglany z kajmakiem
- 150 g kaszy jaglanej
- 100 g płatków jaglanych
- 50 g płatków ryżowych
- 2 jajka
- 3 łyżki budyniu śmietankowego
- 2 łyżki miodu
- 150 ml mleka
- 5 łyżek oleju kokosowego
- szczypta soli
- puszka masy kajmakowej
- bakalie do ozdoby (u mnie: suszona żurawina, wiórki kokosowe, jagody goji, rodzynki)
Kaszę jaglaną upraż na suchej patelni. Przelej wodą i wrzuć do wrzącej wody (2 razy więcej wody niż kaszy). Gotuj pod przykryciem ok. 15 minut – aż wchłonie całą wodę, uważaj by nie przypalić. Kaszę ostudź.
Do miski wrzuć ostudzoną kaszę, budyń, płatki jaglane, płatki ryżowe i sól. Wymieszaj. Dodaj mleko i olej. Zmiksuj na gładką masę. Dodaj miód i spróbuj czy jest wystarczająco słodkie. Jeśli nie to dodaj więcej miodu, ale pamiętaj, kajmak jest bardzo słodki.
Dodaj jajka i dokładnie zmiksuj wszystko.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i wylej na nią masę.
Piecz w temp. 180 stopni Celsjusza przez 40 minut.
Wystudź.
Jeśli w masie skrystalizował się cukier to dobrze jest ją zmiksować blenderem. Masą kajmakową posmaruj ciasto. Ozdób bakaliami.
Spróbuj także przepis na: