Kurczak po wietnamsku to dobry pomysł na obiad. Potrawa dostępna jest nie tylko w sieci restauracji orientalnych, które jak Polska długa i szeroka rozlokowały w się w dużych miastach i małych miasteczkach. Teraz można ją przyrządzić w warunkach domowych w prosty sposób i krótkim czasie. To receptura, której powinni spróbować wszyscy miłośnicy smaków czerpiących z tradycji kolonizatorów francuskich oraz kuchni chińskiej. Gwarantujemy, że kurczak po wietnamsku zachwyci nawet najbardziej wymagające podniebienia.
W karcie pewnej restauracji orientalnej w Krakowie potrawy z kurczaka po wietnamsku zajmują cała maczkiem pisaną stronę. Mamy więc tam kurczaka po wietnamsku na gorącym półmisku, kurczaka w cieście kokosowym, kurczaka z bambusem i grzybami, kurczaka z warzywami, kurczaka słodko-kwaśnego, kurczaka w sosie curry, kurczaka w sosie pikantnym, kurczaka w pięciu smakach, kurczaka po tajsku, filet z kurczaka w chrupiącej panierce, kurczaka z kiełkami, filet z kurczaka z czosnkiem na gorącym półmisku, chrupiący filet z kurczaka, kurczaka podwójnie smażonego w sosie słodko-kwaśnym, kurczaka z pieczarkami, kurczaka z brokułami i czosnkiem, kurczaka w sosie winnym oraz udko w trawie cytrynowej na gorącym półmisku. Spokojnie, w poniższym artykule skupimy się tylko na kilku przepisach!
Spis treści
TogglePrzepis na kurczaka po wietnamsku
Wietnamskie danie z kurczakiem to wspaniały smak, klejąca tekstura i cudowny zapach, dzięki którym trudno przejść obok obojętnie. To wszystko uzyskuje się po połączeniu aromatycznych przypraw i świeżych warzyw. Dodatek sosu sojowego i rybnego dopełnia całość kompozycji smakowej. Danie przyrządzone w warunkach domowych może smakować tak, jak z najlepszej azjatyckiej restauracji.
Zaletą potrawy jest prostota oraz krótki czas przygotowania. Kurczak po wietnamsku to połączenie słodkiego, słonego i ostrego smaku, które powstaje w kwadrans. Soczyste kawałki białego mięsa pokrywa gęsty, ciemny sos udekorowany świeżo posiekaną cebulą dymką lub szczypiorkiem. Do sporządzenia tego egzotycznego dania potrzebujesz 200 g fileta z kurczaka, 30 ml sosu sojowego, 30 g cukru, 200 g cebuli, trzy ząbki czosnku, po szczypcie słodkiej i ostrej papryki oraz przyprawy curry, 10 ml oliwy oraz pieprz i sól do smaku.
Na wstępie filet oczyszczamy i osuszamy. Kroimy w dużą kostkę, nacieramy go słodką i ostrą papryką, curry oraz solą i pieprzem. Czosnek przeciskamy przez praskę lub drobno siekamy, po czym dodajemy do kurczaka. Rozgrzewamy na patelni odrobinę oliwy, wsypujemy cukier, rozpuszczamy go i trzymamy aż lekko się zarumieni. Wrzucamy kawałki kurczaka, podsmażamy aż cały pokryje się karmelem.
Chrupiący kurczak po wietnamsku
Zmniejszamy ogień i podlewamy zawartość patelni sosem sojowym. Podgrzewamy kurczaka pod przykryciem ok. pięć minut. Cebulę kroimy w piórka i dorzucamy ją do sosu, a kiedy zmięknie, a kawałki mięsa pokryją się ciemnym gęstym sosem, zdejmujemy danie z ognia. Kurczak po wietnamsku najlepiej smakuje posypany świeżo posiekanym szczypiorkiem i podany z ryżem na sypko lub makaronem ryżowym.
Na ostatnim etapie przyrządzania kurczaka można dodać do niego niewielką ilość skrobi ziemniaczanej, która pomoże zagęścić sos, jeśli użyliśmy wody do podlania mięsa. Tajemnica smaku potrawy tkwi w przygotowywanym na patelni karmelu, który okleja kawałki kurczaka. Słodki zawiesisty sos przyda się także do glazurowania skrzydełek. Jeżeli chcemy uzyskać słodszy efekt, można dodać łyżkę miodu zmieszanego z octem winnym. Jeśli chcemy, aby był to kurczak po wietnamsku jak u Chińczyka, potrawę powinniśmy przyrządzić w woku i podać na podgrzanym żeliwnym naczyniu od razu po zdjęciu z pieca.
Udka z kurczaka po wietnamsku
Zamiast fileta z piersi kurczaka możemy użyć udek. Przyrządzenie potrawy zajmie wtedy więcej czasu, bo ok. godzinę, lecz wyjątkowy smak wynagrodzi nam dodatkową fatygę. Do tej potrawy potrzebujemy cztery średniej wielkości udka z kurczaka, cztery ząbki czosnku, dwie cebule, 20 g świeżego imbiru, łyżeczkę curry w proszku oraz sos słodko-pikantny używany do grilla.
Na wstępie udka myjemy, z wierzchu lekko nacinamy. Nacieramy je drobno posiekaną cebulą, czosnkiem i imbirem, dodajemy pozostałe przyprawy oraz sos słodko-pikantny, który kupimy w każdym większym sklepie spożywczym. Kurczaka wraz z przyprawami układamy na wysmarowanej tłuszczem blasze i pieczemy godzinę w piekarniku nagrzanym do 180 st. C. Kurczak pieczony po wietnamsku najlepiej smakuje z sałatą i sosem ostro-słodkim.
Kurczak po wietnamsku hanoi
Od stolicy Wietnamu pochodzi nazwa specyficznej panierki, w którą obtacza się kawałki kurczaka. Kurczak w cieście po wietnamsku w przeciwieństwie do swojego chińskiego odpowiednika nie potrzebuje sosu sojowego. Wyjątkowy smak potrawa zawdzięcza obecności sosu rybnego. Do sporządzenia dania potrzebujemy 0,5 kg fileta z kurczaka, ¼ szklanki sosu rybnego, łyżkę cukru, ¼ szklanki oleju arachidowego, cztery łyżeczki startej kurkumy, łyżeczkę startego imbiru, cztery posiekane cebulki dymki oraz po łyżeczce mąki pszennej i proszku do pieczenia.
Na początku wymieszaj trochę oleju, sos rybny i cukier, po czym zagotuj. Kurczaka posyp solą, pieprzem i pokrój na małe kawałki. Zanurz najpierw w ciepłej wodzie, później kilkakrotnie obtocz w mące zmieszanej z proszkiem do pieczenia. Rozgrzej olej w woku, dodaj mięso, kurkumę i imbir. Smaż, delikatnie mieszając. Kiedy kurczak będzie prawie gotowy, dodaj dymkę. Można podawać z ryżem, surówką z białej kapusty i sosem ostrygowym.