ciasto ze śliwkami i kruszonką przepis

Ciasto ze śliwkami i kruszonką – słodki deser pełen owoców

Prawdopodobnie wielu z nas pamięta z dzieciństwa ciepły zapach śliwek i cynamonu docierający z kuchni babci, gdy przyjeżdżaliśmy do niej z rodzicami na niedzielny obiad. Kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką to przecież pyszny klasyk wśród polskich ciast. Szybkie, smaczne i dobre nie tylko na weekend. Okazuje się, że jest bardzo proste w przygotowaniu. Troszkę kwaskowate od śliwek, waniliowe i maślane, wspaniale smakuje dzięki temu, że podczas pieczenia śliwki puszczają dużo soku.

Mamy właśnie sezon na śliwki. Drzewa w polskich sadach uginają się od owoców, które jedni przeznaczają do bezpośredniego spożycia, a inni przygotowują z nich zaprawy, aby wykorzystać je zimą do różnych potraw. Na półkach w piwnicach stoją już słoiki z kompotami, a w spiżarniach suszą się śliwki na wigilijny stół czy do świątecznego bigosu. Z niejednego domu unosi się aromat ciasta, który tradycyjnie kojarzy się nam z jesienią lub późnym latem.

Szybkie ciasto ze śliwkami i kruszonką

Aby sporządzić proste ciasto ze śliwkami i kruszonką, potrzebujemy 400 g mąki pszennej, 250 g schłodzonego masła, 200 g cukru, łyżeczkę cukru wanilinowego lub cukru z prawdziwą wanilią, łyżeczkę proszku do pieczenia, jajko i szczyptę soli, a także 700 g śliwek, dwie łyżki rumu, łyżkę mąki ziemniaczanej oraz opcjonalnie cukier puder do posypania. Ciasto chyba najlepiej smakuje oprószone lekko cukrem pudrem i ze szklanką mleka.

Śliwki kroimy na pół, a duże sztuki na ćwiartki, usuwamy pestkę. Pokrojone owoce przekładamy do miski, dodajemy mąkę ziemniaczaną i rum, po czym całość starannie mieszamy i odstawiamy. Do mąki dodajemy cukier, cukier wanilinowy, sól, proszek do pieczenia i mieszamy. W misce z mąką schłodzone masło ścieramy na tarce z grubymi oczkami, podsypujemy mąką, dodajemy jajko. Całość zagniatamy rękoma lub wyrabiamy mikserem.

Ciasto dzielimy na dwie części. Jedną wylewamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia o wymiarach 28×24 cm, a na wierzchu układamy śliwki skórką do dołu. Drugą część ciasta kruszymy w dłoniach i rozkładamy równomiernie na śliwkach. Ciasto wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 190 st. C na funkcji góra-dół i pieczemy przez około 45-50 minut. Podczas pieczenia śliwki puszczają dużo soku, ale nie należy się tym przejmować. Po ostygnięciu ciasto będzie wilgotne, co doda mu wyjątkowego smaku. Po wyjęciu z piekarnika odstawiamy je do całkowitego ostudzenia, choć czasem jest to trudne z powodu dzieci, które zwabione aromatem chcą jak najszybciej spróbować wypieku.

Kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką duża blacha

Jeśli chcesz upiec pyszne kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką na rodzinny obiad w większym gronie, przygotuj 1 kg śliwek węgierek, cztery szklanki mąki, szklankę cukru, cztery jajka, 400 ml jogurtu naturalnego, szklankę oleju, dwie łyżeczki proszku do pieczenia, cukier waniliowy oraz kilka kropli olejku waniliowego.

Na wstępie umyte śliwki osusz i przekrój na pół, usuń pestki. Jajka ubij z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę, dodaj olej i jogurt, olejek waniliowy, po czym dokładnie wymieszaj. Mąkę przesiej z proszkiem do pieczenia, dodaj do ciasta i wymieszaj do połączenia składników. Zagnieć kruszonkę, używając do tego szklanki cukru, szklanki mąki, pół kostki masła oraz szczypty cukru waniliowego (opcjonalnie). Blachę o wymiarach 26×35 cm wyłóż papierem do pieczenia, wylej na nie ciasto i ułóż śliwki skórką do dołu, a następnie śliwki posyp cynamonem. Na wierzch wyłóż kruszonkę.

Ciasto drożdżowe ze śliwkami i kruszonką

Do przygotowania ciasta drożdżowego potrzeba 500 g mąki pszennej, 30 g świeżych drożdży, 100 g cukru, 250 ml mleka, 70 g masła, jajko, sól oraz 1,5 kg śliwek węgierek i dwóch łyżek cukru. Kruszonkę robisz według podanej wyżej receptury.

Pokruszone drożdże mieszasz z łyżką cukru, letnim mlekiem i ok. pięcioma łyżkami mąki. Zaczyn przykrywasz ściereczką i odstawiasz w ciepłe miejsce na kwadrans do wyrośnięcia.

Resztę mąki wsypujesz do miski, dodajesz resztę cukru, jajko, trochę soli, masło w temperaturze pokojowej i wyrośnięty zaczyn. Wyrabiasz ciasto, miskę przykrywasz ściereczką i odstawiasz w ciepłe miejsce na godzinę aż podwoi swoją objętość.

W tym czasie przygotowujesz kruszonkę i wstawiasz ją do lodówki. Śliwki myjesz, osuszasz, kroisz na ćwiartki i usuwasz pestki. Gdy ciasto wyrośnie, rozkładasz je na dużej blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Śliwki układamy na cieście skórką do dołu, posypujemy cukrem, a następnie kruszonką. Pieczemy przez ok. 40 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 st. C na funkcji góra-dół.

Szybkie ciasto jogurtowe ze śliwkami i kruszonką

Korzystając ze śliwek w sadach i na straganach, możesz przyrządzić wilgotne ciasto owocowe na bazie jogurtu naturalnego. Na osiem porcji tego smakołyku potrzebujesz 600 g śliwek węgierek, 350 g maki pszennej, 100 ml oleju, 200 ml jogurtu, 300 g cukru, pięć jajek, 150 g masła oraz łyżkę proszku do pieczenia.

Na początku ubij jajka z 200 g cukru, dodaj mąkę pszenną, proszek do pieczenia, olej i jogurt, a następnie zmiksuj do połączenia składników. Usuń pestki ze śliwek, pokrój owoce na ćwiartki, dodaj do ciasta i wymieszaj. Zagnieć kruszonkę według podanego wyżej przepisu.

Blachę wyłóż papierem do pieczenia, wylej ciasto i posyp kruszonką. Piecz przez ok. 50 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego