Kasza jaglana z malinami na śniadanie

Dziś przepis na zdrowe i pyszne danie lub podwieczorek – kasza jaglana z malinami na śniadanie.

Latem moje śniadania wyglądają prawie codziennie prawie tak samo. Prawie codziennie, bo zwykle na śniadanie jadam przepis na owsiankę lub kaszę jaglaną na mleku. Prawie tak samo, bo zmieniam tylko owoce. Raz bywa kasza jaglana na słodko z jagodami, innym razem owsianka z malinami i borówkami, a jeszcze innym – kasza jaglana z malinami.

kasza jaglana z malinami na śniadanie

Dziś pora na przepis na kaszę jaglaną z malinami. Praktycznie nie różni się od przepisu na wersję z jagodami, ale jednak różnice niewielkie są – głównie w smaku i w dodatkach. Tu posypałam całość wiórkami kokosowymi, a do kaszy dodałam trochę imbiru i kardamonu. Zamiast cukru użyłam stewii, a kaszę ugotowałam na mleku.

Bezglutenowa kuchnia - bezglutenowe przepisy

Dlaczego podaje tak prosty przepis? Z dwóch prostych powodów. Po pierwsze chcę Was zainspirować do zrobienia sobie takiego śniadania. Po drugie chcę Wam podać mój sposób gotowania kaszy jaglanej na mleku w wersji oszczędnej czy też light ;)

kasza jaglana z malinami na śniadanie

 

Jak ugotować kaszę jaglaną na mleku w wersji light?

Po prostu gotujemy kaszę na wodzie, a pod koniec gotowania, gdy kasza wchłonie całą wodę, to dolewamy mleka i pozwalamy mu się zagrzać a kaszy dojść. Ale po kolei
Najpierw kaszę prażę na suchej patelni, do momentu aż zacznie wydzielać przyjemny zapach. Mieszajcie ją cały czas, bo inaczej się spali. Następnie zalewam ją wrzątkiem, odcedzam i dopiero wtedy wrzucam do gotującej się wody. Wodę zwykle biorę na oko, ale tak na oko zwykle jest to objętościowo 2 razy więcej wody niż kaszy – jeśli wody okaże się za dużo to ją odlewam przed dodaniem mleka, jak za mało to albo dolewam wody albo już samego mleka daję trochę więcej i dłużej z nim gotuję.
Gdy kasza:
– wchłonie całą wodę i jest prawie miękka to dolewam mleko i gotuję jeszcze kilka minut
– jest prawie miękka, ale wody jeszcze jest dużo, to odlewam wodę, dodaję mleko i gotuję jeszcze kilka minut
W czasie gotowania z mlekiem dodaje cukru, miodu lub stewii. Jak dam więcej mleka mam bardziej zupę, jak mniej to kasza ma bardziej stałą konsystencję – tą drugą wersję wolę.
Dlaczego prażę kaszę jaglaną? Bo jest bardziej aromatyczna.
Dlaczego przelewam kaszę wrzątkiem? Bo potem nie ma szumowin w czasie gotowania. Podobno też kasza nie jest gorzka dzięki temu. Ja jednak tej gorzkości nigdy nie zauważyłam, nawet jak nie przelewałam wrzątkiem :)

kasza jaglana z malinami na śniadanie

No to do rzeczy, czyli pora na przepis na kaszę jaglaną z malinami na śniadanie.

A jeśli chcecie spróbować też innych przepisów na kaszę jaglaną na śniadanie to proponuję Wam:

Inne pomysły na zdrowe i sycące śniadanie z owocami:

A jak  masz ochotę na jajka to zrób kurczakowe jajka na twardo ;)

kasza jaglana z malinami na śniadanie

Kasza jaglana z malinami

1 porcja

  • 60 g kaszy jaglanej
  • woda (lub bez wody jeśli gotujemy od razu na mleku)
  • mleko
  • łyżeczka stewii
  • maliny
  • szczypta kardamonu
  • szczypta imbiru
  • 1 łyżeczka wiórek kokosowych

Kaszę jaglaną ugotuj według przepisu powyżej, czyli upraż na suchej patelni, przelej wrzątkiem, odcedź i dodaj do gotującej się wody (lub mleka w wersji na bogato) – płynu daj 2 razy więcej niż kaszy i ewentualnie dolewaj. Jeśli gotujesz na wodzie to gdy kasza wchłonie całą wodę dolej mleka – tyle jaką konsystencję chcesz uzyskać- gęstą kaszę czy zupę. Jeśli kasza jest już prawie miękka, ale wody jest już dużo to odlej wodę i dolej mleka. Pod koniec gotowania dodaj kardamon, imbir i stewię.
Ugotowaną kaszę przełóż do miseczki, posyp malinami i wiórkami kokosowymi.

A dlaczego kasza jaglana jest zdrowa ?

O tym możesz przeczytać we wpisie – Kasza jaglana moda na zdrowie oraz Kasza jaglana z warzywami – dieta na zdrowe włosy

 

Bezglutenowa kuchnia - bezglutenowe przepisy

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego

Dodaj komentarz