Chleb orkiszowy na drożdżach

Uwielbiam chleb orkiszowy. Jego aromat, który jest lekko orzechowy , a sam chleb jest o wiele zdrowszy od chleba pszennego.

Uwielbiam, gdy w domu roznosi się zapach pieczonego chleba. Jest wyjątkowy, pozytywnie nastraja i niestety albo stety niesamowicie pobudza apetyt. Jeszcze ciepły chleb ze świeżym masłem lub z serem i pomidorem to jedna z najlepszych i najprostszych potraw, o ile tak można nazwać proste kanapki.

ciasto na chleb

Głównie z powodu permanentnego braku czasu rzadko piekę chleb, ale jak tylko mam ku temu możliwości czasowe lub pojawi się jakiś impuls do pieczenia, z przyjemnością wyciągam mąkę i drożdże lub zakwas.

Takim impulsem była też akcja Grumków „Upiecz Smakowity Chleb!” prowadzonej pod patronatem Zakładów Tłuszczowych „Kruszwica”. Na hasło przewodnie akcji, postanowiłam pozytywnie odpowiedzieć i nie tylko bierne, a aktywnie, piekąc po prostu smakowity chleb – chleb orkiszowy !

domowy chleb orkiszowy

 

A chleb, który upiekłam nie jest zwykłym chlebem. Jest bardzo szybki w przygotowaniu, ale to nie jego jedyna zaleta. Jest pyszny i zdrowy, bo na mące orkiszowej i z dużą ilością ziaren!

chleb orkiszowy

  Chleb orkiszowy z ziarnami

  • 300g mąki orkiszowej (TYP 630/650 lub 700)
  • 150g mąki pszennej
  • 450ml letniej wody
  • 7g drożdży instant
  • ½ szklanki szklanki otrąb
  • ¼ szklanki ziaren słonecznika
  • ¼ szklanki pestek dyni
  • 1 łyżka soli
  • 1 łyżka cukru
  • żółtko i mleko do posmarowania chleba

W misce wymieszać suche składniki, czyli mąki, drożdże, ziarna słonecznika, pestki dyni, sól i cukier. Wlać wodę i wymieszać wszystko dokładnie. Nie potrzeba długo mieszać, tylko do połączenia się wszystkich składników.

Odstawić na 15 minut. Keksówkę posmarować oliwą lub wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto przelać do keksówki, posypać słonecznikiem i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto posmarować roztrzepanym jajkiem i mlekiem, wstawić do nagrzanego do 180 st. C. piekarnika i piec ok. 55 minut. Pod koniec pieczenia można wyjąć chleb aby opiekł się ze wszystkich stron. Upieczony chleb studzić na kratce.

 

pobierz ebook najlepsze przepisy z bloga

 

Na moim blogu jest jeszcze kilka przepisów na chleby domowego wypieku. Szczególnie polecam Ci:

Warto piec w domu chleb, bo smakuje o wiele lepiej niż ten ze sklepu, nawet lepiej od tych droższych chlebów. Sami decydujemy jakie dodatki chcemy dodać. Nie musimy robić cheba z ziarnami, możemy do chleba dać suszone pomidory czy prażoną cebulkę. Naprawdę możliwości jest wiele, a domowy chleb to domowy chleb. Warto poświęcić chwilkę na upieczenie chleba.

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi przepisami, zapisz się na newsletter lub dołącz do fanów na Facebooku

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego

65 odpowiedzi

  1. A ja nigdy nie piekłam chleba. Twój bardzo mnie zachęca, by jednak spróbować ;)

    Przy okazji, komunikat:
    Zmieniłam adres bloga, dlatego jeśli obserwowałas Relishingmeals.blogspot.com obserwujesz, jest już nieaktualny. Problemy techniczne były tego powodem. :( Zapraszam na nowy: relishmeals.blogspot.com . Będzie mi miło, jeśli akutualizujesz obserwację/linki boczne na blogu.

    Pozdrawiam,
    whiness

  2. dziekuje za odp:) jeszcze zapytam, czy po wymieszaniu składników ciasto nie powinno troche urosnąć? a dopiero potem przełożyć je do foremki?? 15 min to chyba trochę mało?? do jakiej wysokości wypełnić foremki? prosze o odp:) bo przymierzam sie do tego chlebka, a mam za sobą kilka niepowodzeń i boje sie kolejnego:)

  3. Super przepis! Zrobiłam na kolację dla gości i wszystko zniknęło :) Z tym, że mój był pieczony W silikonowej foremce i nie tylko poszedł do góry, ale i na boki, dzięki temu nabrał ciekawego kształtu ;)

  4. Super przepis! Zrobiłam na kolację dla gości i wszystko zniknęło :) Z tym, że mój był pieczony W silikonowej foremce i nie tylko poszedł do góry, ale i na boki, dzięki temu nabrał ciekawego kształtu ;)

  5. Wczoraj zrobiłam. Wyszedł rewelacyjnie aczkolwiek jak dla mnie ciut za słony (1 łyżka soli – może za dużo?)
    Moja łyżka (płaska) ma 10ml
    Dałam też mąkę orkiszową pełnoziarnistą co zdecydowanie zmieniło kolor wypieku. Piekłam w małej silikonowej keksówce (coz normalne wsiakły po swietach) i starczyło jeszcze na 2 duże kokilki z których wyszły mi całkiem zgrabne bułeczki. Dziękuje za przepis

      1. Ale może napisz jakiego typu są te mąki.Czy orkiszowa 630 czy inna i jaka pszenna. To jest zasadnicza sprawa z innego typu mąki niż ten którego użyłaś nie wyjdzie taki sam chleb, lub wcale się nie uda, więc nie wiem jak pieły osoby piszące te komentarze ????

  6. Warto wiedzieć, że w ciągu ostatnich 100 lat orkisz został zanieczyszczony pszenicą po to, żeby zwiększyć plony. Warto korzystać ze starych odmian orkiszu lub takich, które są oczyszczone. Przykłady odmian orkiszu, na które warto zwrócić uwagę: Steiners Roter Tiroler, Oberkulmer Rotkorn, Frankenkorn, Oberkulmer, Ostro.

  7. Z mąki orkiszowej pełnoziarnistej/razowej chleb orkiszowy będzie bardziej pożywny ze względu na większość zawartość błonnika, ale dość ciężki w swojej konsystencji. Nie jest to chleb sprężysty i pulchny. Z mąki orkiszowej typ 1050 pieczywo będzie natomiast już bardziej pulchne i delikatniejsze Przede wszystkim pieczywo orkiszowe jest pyszne i zdrowe.

  8. Super jest! Upiekłam dzisiaj i wyszedł przepyszny! Dziękuję za przepis. A mam pytanie czy można upiec tylko i wyłącznie z mąki orkiszowej? Jeśli tak to czy wyjdzie podobny i w jakich proporcjach ????

  9. Witam serdecznie,zauważyłam że w przepisie na chleb orkiszowy z ziarnami nie ma podanego oleju,czy przeoczyła Pani to, czy poprostu tak ma być?Piekłam już chleby orkiszowe i w każdym poprzednim przepisie dodaje się olej.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz