Wegański sernik z kaszy jaglanej

Wegańskie ciasto z kaszy jaglanej (wegański sernik z kaszy jaglanej) to pyszna propozycja dla osób z nietolerancją laktozy oraz wegan, gdyż nie zawiera ani glutenu ani produktów pochodzenia zwierzęcego). Brzmi dziwnie, wiele osób burzy się, że nazywam je sernikiem, ale cóż tak się przyjęło, a ja świata naprawiać nie będę ;)

 

Uwielbiam ciasto z kaszy jaglanej (bez względu czy nazywa się sernikiem czy też nie ;)), a to wyszło wyjątkowo pyszne! Bardzo kokosowe, delikatnie słodkie, na spodzie z płatków owsianych i jaglanych oraz suszonych daktyli. Muszę Wam powiedzieć, że sernik w tej wersji to moje najlepsze, ekspresowe ciasto do kawy.

wegański sernik z kaszy jaglanej

Przyznam, że robiąc je bardzo improwizowałam i eksperymentowałam. Wzorując się na poprzednim przepisie na sernik z kaszy jaglanej chciałam wprowadzić kilka zmian i teraz ugotować kaszę na mleczku kokosowym (tak jak w przepisie na trufle jaglane, który niebawem opublikuje na blogu ;)). Jednak puszka z mleczkiem kokosowym pokrzyżowała mi plany- po jej otwarciu okazało się, że tak długo stała nie ruszana, że prawie w ogóle nie ma w niej płynu, jest sama śmietanka. Szkoda było mi psuć ten efekt i dlatego kaszę ugotowałam na mleku ryżowym (pół na pół z wodą, by smak ryżu nie zdominował smaku mleczka kokosowego), a śmietankę kokosową wymieszałam z ugotowaną kasza.

wegański sernik z kaszy jaglanej

Spód postanowiłam zrobić ciemny, kakaowy i wzorując się na przepisie na tartę wegańską, użyłam namoczonych daktyli i płatków – tu wzięłam miks płatków owsianych i jaglanych. Jeśli chcesz jeszcze słodszy spód możesz dodać 1 rozgniecionego banana, ja tego nie zrobiłam.

Wegański sernik z kaszy jaglanej bez pieczenia

Zamiast cukru użyłam syropu z agawy i przyznam szczerze, że najlepiej dać go trochę i potem dosłodzić do smaku, bo dla każdego co innego jest słodkie. Dla jednych moich znajomych to ciasto było słodkie, dla innych nie.

Zaletą tego sernika jest to, że nie trzeba go piec. Druga zaleta to jest to, że jest mega pyszne!

wegański sernik z kaszy jaglanej

Wegański sernik z kaszy jaglanej bez pieczenia

Spód

  • 0,5 szklanki płatków owsianych bezglutenowych
  • 0,5 szklanki płatków jaglanych
  • 1,5 szklanki daktyli
  • 2 łyżki kakao do wypieków lub karobu
  • ewentualnie 1 banan

Daktyle zalej wrzątkiem i odstaw na 2 godziny. Odsącz je (ale nie wylewaj wody). Zmiksuj daktyle z płatkami i kakao – dolewaj wodę z moczenia daktyli w miarę potrzeb, ale nie za dużo, masa ma być bardzo gęsta, ma przypominać kruszonkę. Jeśli chcesz słodki spód zmiksuj też banana z pozostałymi składnikami spodu.
Masą wyłóż tortownicę o średnicy 22 cm (najlepiej wyłożoną folią aluminiową lub papierem do pieczenia) i wstaw do lodówki.

Masa “sernikowa”

  • 200 g (pełna szklanka) kaszy jaglanej
  • 1 szklanka mleka ryżowego
  • 1 szklanka wody
  • 400 g mleczka kokosowego w puszce (musi stać minimum 48h w lodówce by utworzyło się dużo śmietanki)
  • ⅓-½ szklanki syropu z agawy (lub np. stewia)
  • ¾ szklanki oleju kokosowego
  • 150 g wiórek kokosowych
  • 1,5 łyżki soku z cytryny
  • ziarenka z 1 laski wanilii

Na wierzch

  • kawałek czekolady deserowej
  • płatki kokosowe
  • płatki migdałowe

Mleko ryżowe zagotuj z wodą.
Kaszę jaglaną upraż na suchej patelni, przelej wrzątkiem i wrzuć do garnka z mlekiem i wodą. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem ok. 15 minut- uważaj by nie przypalić, mieszaj od czasu do czasu. Jeśli kasza nie wchłonęła całego płynu odstaw pod przykryciem- kasza wchłonie płyn. Kasze odstaw do przestygnięcia. Możesz ją ugotować nawet dzień wcześniej. Nic się nie stanie.

Ugotowaną i przestudzoną kaszę zmiksuj ze śmietanką kokosową (zestalona część mleczka kokosowego), syropem, olejem kokosowym, sokiem z cytryny i ziarenkami wanilii. Zmiksuj na gladką masę i dodaj wiórki kokosowe. Może to jeszcze raz zmiksować lub zostawić wiórki niezmiksowane.
Masę wylej na wcześniej przygotowany spód. Wyrównaj i wstaw do lodówki na kilkanaście godzin.
Po schłodzeniu posyp startą czekoladą i uprażonymi płatkami kokosowymi oraz migdałowymi.

Przechowuj w lodówce max 2-3 dni.

wegański sernik z kaszy jaglanej

 

Jeśli lubisz kaszę jaglaną na słodko to koniecznie musisz spróbować też:

kasza jaglana na słodko

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego

11 Responses

  1. Posmakowało! :)
    Na zdjęciu dwa kawałki, wcześniejsze zostały już skonsumowane.
    Zmieniłam nieco przepis na to, co akurat było w domu:
    spód – płatki owsiane+namoczone daktyle+kakao
    masa: niecałe 2 szkl. kaszy jaglanej, woda, 1 rozgnieciony banan, trochę namoczonych daktyli, olej kokosowy, sok z cytryny, aromat waniliowy
    na wierzch: ok. 4 potarkowanych kostek gorzkiej czekolady (firmy nie pamiętam).

    Dziękuję! Dawno chciałam spróbować ciasta z kaszą jaglaną i jednego popołudnia spełniłam marzenie :)

    https://uploads.disquscdn.com/images/d0482b4d7f0604fbb7941b931690025f587492f50a312da592bd80f256b3017e.jpg

Dodaj komentarz