Spis treści
ToggleJeśli szukasz przepisu na pyszną szarlotkę z lekkim urozmaiceniem to mam dla Ciebie przepis na szarlotkę z kaszy jaglanej z kokosową kruszonką. Nie kręć nosem, spróbuj, jest przepyszna!
Ciasto z kaszy? Brzmi dziwnie prawda? Jednak coraz częściej natrafiam na tego typu przepisy. Ciasto z kaszy jaglanej, brownie gryczane czy sernik jaglany. Ponieważ lubię kaszę, ponieważ lubię eksperymentować w kuchni i ponieważ wspomniany sernik z kaszy jaglanej (przepis) podbił serca moich znajomych i kolegów z pracy, co jakiś czas wpadam na pomysł by upiec ciasto z kaszy jaglanej.
Ostatnio miałam ochotę zrobić jakąś szarlotkę. Oczywiście szarlotkę bezglutenową, bym i ja mogła bezkarnie ją zjeść. Przepis na jabłecznik bezglutenowy znajdziesz na moim blogu, jednak tym razem postanowiłam spróbować zrobić szarlotkę z kaszy jaglanej (kasza gryczana mi tu nie pasowała, ale może podziałam kiedyś z miksem kasz). Okazja ku temu nadarzyła się w zeszłym tygodniu, gdy Tesco poprosiło mnie o spróbowanie produktów z ich nowej gazetki. A gazetka nie byle jaka, bo ze zdrowymi produktami – BIO, Organic, dla wegan czy bezglutenowymi! Nawet nie wiecie jak mnie cieszy fakt, że Tesco (i inne sklepy) rozszerzają swój asortyment o zdrową żywność. Już nie trzeba latać po mieście w poszukiwaniu zdrowych produktów, googlować za sklepami ekologicznymi czy wyszukiwać produktów na allegro. Można te produkty zakupić przy okazji standardowych zakupów. Do 10 lutego nowa oferta pod hasłem „Ciesz się każdego dnia życiem ze zdrowymi produktami Tesco” jest w mega fajnej promocji – dobre ceny, więc zrobiłam zapasy. Tobie też to sugeruję, choć nawet jak nie zdążysz, to zdrowa żywność na stałe zagości w ofercie Tesco.
Wracając jednak do mojej szarlotki jaglanej to tak jak sama nazwa wskazuje jest na bazie kaszy jaglanej i płatków jaglanych. Co to oznacza? A oznacza to to, że spód ciasta stanowy kasza jaglana i płatki jaglane. Jednak nie czuć zupełnie posmaku kaszy, spód jest wilgotny i pyszny. Aby go urozmaicić dodałam trochę posiekanych suszonych moreli, a zamiast masła użyłam oleju kokosowego.
Wierzch zrobiłam natomiast z płatków owsianych– możesz użyć specjalnych bezglutenowych lub miksu różnych płatków. Dodałam wiórki kokosowe bo uwielbiam kokosową kruszonkę. Ponieważ po upieczeniu była bardzo sypka to polałam ją ciemną czekoladą, by wszystko się ładnie trzymało. A, i jeszcze dla zdrowia wierzch posypałam jagodami goji.
Środek jabłecznika stanowią oczywiście jabłka. Użyłam domowej roboty smażonych jabłek, które zrobiłam jakiś czas temu i przepis na nie możesz znaleźć na moim blogu (przepis na domowe jabłka na szarlotkę).
Chcesz więcej zdrowych przepisów np. na ciasta bezglutenowe? Możesz je znaleźć na moim blogu oczywiście, a także na stronie Zdrowe przepisy od Tesco.
Szarlotka z kaszy jaglanej z kruszonką kokosową
tortownica 23 cm
spód
- 100 g kaszy jaglanej + woda/mleko do jej ugotowania
- 100 g płatków jaglanych
- 3 łyżki budyniu bezglutenowego
- 5 łyżek syropu z agawy
- 3 łyżki oleju kokosowego
- 100 ml mleka (o niskiej zawartości laktozy lub kokosowego)
- 1 jajko
- 100 g suszonych moreli
- szczypta soli
nadzienie jabłeczne
- jabłka na szarlotkę ( ja użyłam własnej roboty, tu przepis) – ok. 500-800 ml
- cukier brązowy do smaku
- cynamon do smaku
kruszonka
- 150 g płatków owsianych bezglutenowych (lub w wersji z glutenem- mix płatków 4 zboża)
- 80 g brązowego cukru
- 50 g wiórek kokosowych
- 100 g zimnego masła (lub oleju kokosowego)
dodatkowo:
- 100 g ciemnej czekolady
- 1 łyżka masła lub oleju kokosowego
- jagody goji
Kaszę jaglaną ugotuj na mleku lub wodzie – zgodnie z przepisem na opakowaniu. Jeśli kasza nie wchłonie całej wody to ją odcedź (ale powinna wchłonąć, zobacz jak gotować kaszę jaglaną), odstaw do ostygnięcia.
Przygotuj kruszonkę, gdyż musi się schłodzić w zamrażalce. Do miski wsyp płatki, cukier i wiórki kokosowe. Wymieszaj. Dodaj zimne, posiekane masło. Szybko wyrób do połączenia się składników i schowaj do zamrażalki.
Piekarnik rozgrzej do 170 st. C.
Do dużej miski wrzuć kaszę, płatki jaglane, szczyptę soli, budyń i wymieszaj. Wlej mleko i zmiksuj wszystko blenderem. Dodaj jajko, olej kokosowy i syrop z agawy. Ponownie zmiksuj na gładki “budyń jaglany”. Morele pokrój drobno i dodaj do masy.
Spód i boki tortownicy wysmaruj masłem lub olejem roślinnym. Wyłóż papierem do pieczenia. Wlej ciasto na spód i wstaw do piekarnika na 15 minut. Przestudź.
Jabłka wymieszaj z cukrem brązowym i cynamonem – do smaku. Jeśli nie masz gotowych jabłek na szarlotkę to przygotuj je zgodnie z tym przepisem.
Na przestudzony spód rozłóż w miarę równomiernie jabłka. Z zamrażalki wyciągnij wcześniej przygotowaną kruszonkę i rozkrusz ją z wierzchu.
Ciasto ponownie wstaw do piekarnika i piecz jeszcze ok. 45 minut do ładnego zarumienia wierzchu.
Gdy ciasto ostygnie możesz je posypać jagodami goi i skropić roztopioną z łyżką masła czekoladą.
Wpis powstał we współpracy z Tesco.
6 Responses
Jeszcze nie miałam okazji robić żadnego ciasta z kaszy, a Twoje wygląda cudnie. Zdrowo i smacznie, czyli najlepiej :)
koniecznie spróbuj jeszcze sernika z kaszy jaglanej :) a niebawem będzie brownie jaglane na blogu :)
https://www.eksperymentalnie.com/2014/07/bezglutenowy-sernik-z-kaszy-jaglanej.html
Wygląda rewelacyjnie, pysznie i chętnie bym po kawałeczek sięgnęła.
Tylko lubię widzieć środek ciasta (nic nie poradzę, takie mam zboczenie), a nie widzę i nie wiem jaka jest w środku. Pozostaje mi wpaść do Ciebie na kawałek ciasta, tylko,że to może być trudne do zrobienia ;)
Całusy!
w środku jest jabłko ;) spód jest zbity i cienki, potem dużo dużo jabłek :)
Ciasto jest świetne, nie spodziewalam sie takich efektów smakowych :)
Zastanawiam się tylko, co zrobic zeby posypka sie tak nie kruszyla… Płatki połaczylam z olejem kokosowym, może maslo daje lepsze efekty?! I nie odczekalam az calkiem ciasto ostygnie i polałam czekolada – nie moglam sie powstrzymac,by szybko nie sprobowac :)
cieszę sie, że tak smakowało! taki urok tej kruszonki, że sie kruszy ;)