Smażone jabłka na szarlotkę

Mamy jesień. I to już od kilku dni. A jesień to najlepsza pora na smażone jabłka na szarlotkę lub inną słodkość, którą zjemy zimą.

Ok, jasne, ja wiem wiem, jabłka mamy cały rok, ale jesienią są tańsze i najlepsze. Zwłaszcza jeśli chodzi o antonówki czy papierówki – kwaśne jabłka, idealne do smażenia i zrobienia smażonych jabłek do słoików na zimę.

jak zrobić smażone jabłka

Dlaczego uważam, że najlepiej smażyć kwaśne jabłka? Bo je zawsze można dosłodzić do smaku, a niektóry po prostu wolą kwaśne jabłka (np. ja ;)).

Takie smażone jabłka na zimę możemy wykorzystać nie tylko do szarlotki. Możemy je zjeść z owsianką czy z ryżem. Znacie ryż ze smażonymi jabłkami? W moim rodzinnym domu był często w ramach szybkiego sobotniego obiadu. Możemy także zrobić zapiekankę ryżową albo kasze jaglaną ze smażonymi jabłkami. Możemy je także wykorzystać do innych ciast i deserów, nie tylko do szarlotki. Możemy upiec słodkie bułeczki lub zrobić szybkie crumble. Możemy je także zjeść z naleśnikami lub goframi.

Jak widzicie smażone jabłka mają mnóstwo zastosowań w kuchni, a z czym je zjemy to zależy już tylko od naszej wyobraźni.

Moje smażone jabłka na szarlotkę są kwaskowate, bo dałam mało cukru i użyłam kwaśnych jabłek. Jeśli wolisz bardziej słodką wersję dodaj więcej cukru albo zrób słodszy spód szarlotki.

smażone jabłka na szarlotkę

Zobacz na filmie poszczególne kroki:

https://youtu.be/HUliWSwbvzY

Smażone jabłka na szarlotkę do słoików

3 słoiki po 350 ml

  • 3 kg jabłek
  • 75 g cukru lub ksylitolu (można całkowicie z niego zrezygnować lub dać więcej cukru jeśli jabłka wydają się za słodkie)
  • sok z ½ cytryny
  • ewentualnie cynamon i imbir
  • woda

Jabłka obierz, usuń gniazda nasienne i pokrój w grubą kostkę. Połowę jabłek wrzuć do garnka wraz z sokiem z cytryny i odrobiną wody. Smaż na małym ogniu, co jakiś czas mieszając przez ok. 40 minut – aż jabłka się rozpadną. Następie dodaj drugą część, cukier i ewentualnie cynamon oraz imbir – ja nie dodawałam, zawsze potem można dodać :-) .
Jeśli jabłka mają mało soków i zaczynają się przypalać możesz podlewać je wody- max ½ szklanki.
Smaż jeszcze z 15 minut – dzięki temu uzyskasz małe kawałki jabłek w gęstym musie jabłkowym.
Gorące jabłka przełóż do wyparzonych i wysuszonych słoików, dobrze je zakręć i pasteryzuj na sucho przez 20 minut (jak pasteryzować na sucho poniżej) w piekarniku nagrzanym do 130 st. Celsjusza.

Smażone jabłka - jak zrobić

smażone jabłka na zimę

Jak pasteryzować na sucho

Po umieszczeniu jabłek (dżemu lub powideł) w słoikach, dobrze zakręć słoiki. Następnie wstaw je do piekarnika nagrzanego do 130 stopni Celsjusza, a po 20 minutach wyłącz piekarnik.
Studź słoiki przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.

 

pobierz ebook najlepsze przepisy z bloga

 

Szukasz sprawdzonego przepisu na jabłecznik? Wypróbuj moje przepisy:

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego

8 Responses

Dodaj komentarz