Naleśniki z mąki jaglanej - przepis

Naleśniki z mąki jaglanej – przepis

Dieta bezglutenowa oznacza dla wielu osób konieczność rezygnacji z ulubionych dań, np. naleśników. Ale tak nie musi być, gdyż mąkę pszenną możemy zamienić na jaglaną, która wyróżnia się wysoką zawartością żelaza czy witamin z grupy B. Dlatego zastępując nią zwykłą pszenną mąkę, możemy uzyskać coś dużo lepszego od tradycyjnych naleśników. Naleśniki jaglane mają piękny, żółty kolor i delikatną strukturę. Są zdrowe i przepyszne!

Mąka jaglana ma żółtą barwę, neutralny smak i średnią miałkość. Nadaje się do wypieków, ale także do naleśników. Oprócz witamin zawiera bogactwo minerałów, gdyż w jej składzie znajdziemy fosfor, cynk, miedź i krzem. Mąka jaglana jest bogata w błonnik pokarmowy, który pozytywnie wpływa na nasz układ pokarmowy. Niestety, ma dość wysoki indeks glikemiczny, dlatego osoby cierpiące na cukrzycę powinny używać jej rozważnie.

Bezglutenowe naleśniki z mąki jaglanej

Niewiele osób wie, że mąka jaglana powstaje z kaszy jaglanej, która łuskana jest z prosa. Nie zawiera glutenu, wiec może być spożywana przez osoby z celiakią oraz inną nadwrażliwością na gluten. Jest delikatna i bezpieczna nawet dla niemowląt. Według dietetyków, może być podawana dzieciom od 4. miesiąca życia jako jeden z pierwszych posiłków uzupełniających dietę mleczną.

Jest jednym z najzdrowszych produktów spożywczych, dlatego polecana jest przy niedokrwistości oraz problemach z łamiącymi się włosami i paznokciami. Jako lekkostrawna, rekomendowana jest osobom z chorobami przewodu pokarmowego. Osoby, które uprawiają sport wyczynowy, powinny spożywać produkty z tej mąki zarówno przed, jak i po treningu.

Wyróżnia się dobrymi właściwościami sklejającymi, ale często wymaga dodatku mąki ziemniaczanej, kukurydzianej lub z tapioki. Mąka jaglana jest chętnie wybierana do tart, ciast ucieranych i biszkoptowych, pierogów czy pasztetów. Szczególnie polecane są zdrowe naleśniki z mąki jaglanej.

Przepis na naleśniki z mąki jaglanej

Jak zrobić naleśniki z mąki jaglanej? To niezwykle prosty przepis, a do tego smakują w zasadzie z każdym farszem. Do potrawy potrzebujemy 100 g mąki jaglanej, szczyptę soli morskiej, dwa jajka, 300 ml mleka, 30 g masła lub oleju roślinnego oraz gazowaną wodę mineralną do rozcieńczania ciasta.

Na wstępie wsypujemy mąkę do miski, dodajemy sól, jajka oraz mleko i miksujemy na gładkie ciasto (według niektórych przepisów, ciasto powinniśmy przyrządzić dzień wcześniej i pozostawić pod przykryciem w lodówce na noc). Wlewamy do miski roztopione masło lub olej i ponownie miksujemy. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy co najmniej na pół godziny.

Naleśniki smażymy na intensywnie rozgrzanej patelni. Bez wątpienia aromatu doda im olej kokosowy, lecz można użyć również tradycyjnego oleju rzepakowego. Ciasto powinno być lejące i swobodnie rozprowadzać się po patelni. Jeżeli jest za gęste, można je rozcieńczyć wodą gazowaną. Naleśniki są gotowe wtedy, kiedy po obu stronach są zarumienione.

Naleśniki z mąki jaglanej bez jajek

Do zrobienia naleśników bezglutenowych potrzebna jest mąka jaglana oraz ryżowa. Dla uzyskania lepszej konsystencji można wykorzystać także mąkę z tapioki. Wiele osób wybiera naleśniki z mąki jaglanej bez mleka krowiego, które zastępowane jest ryżowym. Naleśniki z mąki jaglanej i ryżowej są doskonałą opcją dla cukrzyków, którzy powinni uważać na indeks glikemiczny produktów spożywczych. Taka mieszanka znacznie obniża IG, dzięki czemu naleśniki są bezpieczne dla diabetyków.

Do naszego przepisu potrzebujemy 200 g mąki jaglanej (którą można zrobić w domu, mieląc kaszę w młynku do kawy), dwie szklanki mleka roślinnego (lub wody), kilka łyżek mielonego siemienia lnianego, łyżeczkę soli oraz dwie łyżki oleju kokosowego do natłuszczenia patelni.

Do miski wsyp i wlej wszystkie składniki i zblenduj całość na gładko. Ciasto powinno być bardzo rzadkie. Smaż na wolnym ogniu na suchej, dobrze rozgrzanej patelni z obu stron na złoty kolor.

Naleśniki z mąki jaglanej na słodko

Proste i szybkie w wykonaniu są naleśniki jaglane bez mąki. Potrzebujesz do nich takich składników, jak 30 g kaszy jaglanej, dwie łyżeczki cukru (najlepiej trzcinowego), dwa jajka oraz szczyptę soli. Aby zrobić ciasto i usmażyć naleśniki, przelej kaszę jaglaną wrzątkiem. Ugotuj ją na niewielkim ogniu, a po ugotowaniu ostudź. Wymieszaj cukier, jajka i sól. Dodaj do nich kaszę i połącz składniki. Wlej masę naleśnikową na patelnię z rozgrzanym olejem i smaż z obu stron na złoty kolor.

Niektórzy nie wyobrażają sobie naleśników bez słodyczy. Naleśniki z mąki jaglanej idealnie komponują się z dżemami, powidłami i konfiturami z owoców. Głęboki, śliwkowy smak to połączenie niezwykłego aromatu i słodyczy. Do naleśników na słodko można przygotować mus, np. z truskawek. Podajemy tę potrawę z nutellą lub masłem orzechowym. Dobrze smakują posypane zwykłym cukrem lub cukrem pudrem.

Naleśniki z mąki jaglanej na słono

Ciasto na naleśniki na słono przyrządzamy tak samo, jak na zwykłe naleśniki jaglane. Podczas miksowania powinniśmy ciasto dosolić do smaku. Naleśniki na słono możemy podawać w charakterze imprezowej lub piknikowej przekąski, a także na domowy lunch czy w formie zapiekanki na kolację lub obiad. Możliwe jest też dodanie innych przypraw, np. nadających naleśnikom ziołową nutę.

Ważnym komponentem dania z naleśników jest farsz. W przeciwieństwie do standardowych naleśników te z mąki jaglanej są mniej słodkie, więc lepiej komponują się z wytrawnymi dodatkami. Do najprostszych farszów należy połączenie szynki i żółtego sera, podsmażenie pieczarek czy szpinaku. Naleśniki można podawać w formie tortilli z pikantnym farszem w stylu meksykańskim. Doskonale smakują z ciemnymi sosami mięsnymi oraz grzybowymi.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego