Naleśniki to rozkosz dla podniebienia niezależnie od zakątka świata, gdzie delektują się nimi smakosze. Lekkie, delikatne i elastyczne, można wypełnić je różnymi składnikami od słodkich owoców czy sera po wytrawny farsz na bazie mięsa. Naleśniki nadają się zarówno na wykwintną kolację, jak i na szybkie i smakowite śniadanie. Powszechnie wiadomo, że kluczem do sukcesu jest ciasto. Zdecydowanie mniej osób wie, że smak potrawy zależy również od wody, którą stosujemy w kuchni.
Naleśniki mogą być dodatkiem do pierwszego dania, ale także samodzielną potrawą w porze obiadowej, na lunch lub kolację. Smakują wyśmienicie zarówno w wersji wytrawnej, jak i na słodko, a na całym świecie trudno znaleźć kogoś, kto ich nie lubi. Wystarczą podstawowe, łatwo dostępne składniki, dobra patelnia i elementarna wiedza kulinarna.
Spis treści
ToggleNaleśniki wersja obiadowa
Rzecz jasna, jeśli kuszą nas naleśniki na wykwintnie, wiedzy kulinarnej trzeba mieć odpowiednio więcej. Warto pamiętać, że ważnym składnikiem potrawy jest woda gazowana. Wprawdzie można dodać zwykłą, mineralną czy z kranu, ale dzięki zastosowaniu wody gazowanej są bardziej napowietrzone, a przez to smaczniejsze i bardziej delikatne.
Aby wyszły nam naleśniki na wykwintnie – puszyste, delikatne i lekkie, należy wybierać mąki niższego typu, czyli 400, 450 i 500. Osoby, które stronią od pszenicy, mogą używać mąki ryżowej, gryczanej, kukurydzianej czy orkiszowej. Kolejnym ważnym składnikiem ciasta na naleśniki są świeże jajka, które nadają mu puszystości i spójności. Szczypta soli podkreśli smak ciasta.
Naleśniki nie na słodko
Naleśniki nie muszą być na słodko. Wytrawne smakują naprawdę dobrze i z powodzeniem możesz jej podać w formie pełnoprawnego posiłku. Rekomendowane przez nas lekko słone ciasto może stanowić bazę dla wszystkich rodzajów naleśników z farszem mięsnym. Aby przyrządzić lekko słone ciasto, potrzebujesz 1,5 szklanki mąki pszennej, szklankę mleka, szklankę wody gazowanej, dwa jajka, masło oraz szczyptę soli.
Do wysokiego naczynia wsyp mąkę, sól, wlej mleko z wodą gazowaną, wbij jajka. Miksuj (blenderem, rózgą lub trzepaczką) wszystkie składniki do połączenia, po czym odstaw ciasto na pół godziny. Po upływie tego czasu na rozgrzaną patelnię z odrobiną masła wlej łyżkę ciasta i smaż przez minutę, a następnie przewróć na drugą stronę.
Naleśniki wytrawne możemy wzbogacić o dowolny farsz mięsny oraz pasujące do niego przyprawy. Jednym z najchętniej wybieranych rodzajów potrawy są naleśniki z kurczakiem. Potrzebujesz pierś z kurczaka, szklankę mąki kukurydzianej, pół szklanki mąki pszennej, 2/3 szklanki mleka, jajko, puszkę kukurydzy, paprykę czerwoną, dwie łyżki koncentratu pomidorowego, łyżeczkę słodkiej papryki, kilka plastrów żółtego sera oraz olej, pieprz i sól do smaku.
Na wstępie zmiksuj mąkę, jajko, mleko i łyżeczkę soli. Usmaż naleśniki na dużej patelni. Pierś z kurczaka umyj, pokrój drobno i przypraw solą, pieprzem i szczyptą papryki w proszku), po czym usmaż. Paprykę pokrój w kostkę, dodaj do mięsa wraz z odsączoną kukurydzą i koncentratem pomidorowym. Smaż kilka minut. Na koniec dopraw do smaku, na usmażone ciasto nałóż farsz z plastrem sera na wierzchu i zawiń w rulon bądź kopertę. Umieść naleśniki w piekarniku lub elektrycznym grillu w dużej temperaturze i trzymaj aż do rozpuszczenia się sera.
Naleśniki na ostro
Można zaryzykować tezę, że naleśniki na ostro rozkręcą każdą imprezę i dodadzą fantazji waszym domowym posiłkom. Usmażone naleśniki możemy podać z farszem z grillowanych piersi kurczaka, sałaty, czerwonej papryki i fasolki, dymki czy pomidorów. Opcjonalnie polewamy jogurtem naturalnym i sosem barbecue.
Potrzebujesz 150 g mąki pszennej, dwie szklanki mleka, dwa jajka, dwie piersi z kurczaka, kilka liści sałaty, paprykę czerwoną, cebulę dymkę, pół puszki czerwonej fasoli, cztery średnie pomidory malinowe (mogą być z puszki), ketchup, jogurt naturalny oraz sól i pieprz biały do smaku.
Na początku zmiksuj składniki ciasta: mleko z jajkami, mąką i szczyptą soli, po czym odstaw. Filety z kurczaka pokrój w kostkę, usmaż na patelni grillowej. Sałatę porwij, a pomidory i fasolę odsącz. Posiekaj dymkę, a paprykę pokrój w paseczki. Wszystkie warzywa wymieszaj z kurczakiem, dopraw solą i pieprzem. Na patelni na rozgrzanym oleju usmaż naleśniki. Na każdy naleśnik nałóż farsz, złóż na pół oraz podawaj polane jogurtem naturalnym i sosem barbecue.
Naleśniki po meksykańsku jak zrobić
Szczególnie pyszną oraz sycącą odmianą naleśników na ostro są placki w stylu meksykańskim. Farsz zyskuje w nich zróżnicowany smak dzięki dużej porcji warzyw. Do potrawy potrzebujesz 300 g piersi z kurczaka, puszkę kukurydzy oraz puszkę czerwonej fasoli, 400 g pomidorów z puszki, 50 g cebuli, 100 g żółtego sera, dwa ząbki czosnku, przyprawy (płatki chili, kmin rzymski, oregano, sól, pieprz) oraz pół pęczka natki pietruszki.
Naleśniki po meksykańsku przepis
Na wstępie mięso pokrój w kostkę lub w paski. Posiekaj cebulę oraz czosnek, po czym smaż aż zmiękną. Dołóż na patelnię mięso doprawione solą, pieprzem i papryką, a po chwili dodaj kukurydzę i paprykę. Na końcu dopraw całość kminem rzymskim oraz płatkami chili. Na oddzielnej patelni smaż pomidory z oregano i czosnkiem przeciśniętym przez praskę aż woda wyparuje. Na ciasto nałóż farsz z kurczakiem, posyp żółtym serem i zroluj. Podawaj z pomidorami oraz drobno posiekaną pietruszką.