mumio żywica gór

Mumio – niezwykłe właściwości żywicy gór

Fani polskiego kabaretu doskonale wiedzą, że Mumio to znakomita grupa komików znana z występów w reklamie, na estradzie czy w telewizji. Ale mumio to przede wszystkim substancja organiczna o działaniu prozdrowotnym, która powstała kilka tysięcy lat temu w wyniku naturalnego rozkładu roślin pod wpływem działania mikroorganizmów oraz wysokiego ciśnienia i temperatury. Mumio zostało odkryte przez ludzi zamieszkujących Himalaje, którzy zaczęli spożywać tę substancję uznając ją za cudowny lek.

Shilajit zwany mumio to substancja przypominająca żywicę o ciemnobrązowej barwie, specyficznym zapachu i smolistej konsystencji. Występuje na terenach górskich, głównie w jaskiniach himalajskich. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że łagodzi różne dolegliwości. W obiegu komercyjnym dostępne są mumio shilajit tabletki oraz kapsułki.

Mumio shilajit co to jest

Mumio (po grecku „ochraniam”) zawiera związki nieorganiczne i organiczne będące produktami przemiany węglowodorów, produkty naftowe oraz szczątki roślin, w tym morwy i jałowca, alg i porostów, które dostając się w szczeliny skał, tworzą obumarłą materię organiczną. Wydziela się zazwyczaj w czasie upałów, pojawiając się w miejscach suchych, osłoniętych od wiatru i słońca, na skałach zbudowanych głównie z granitów wapiennych. Ma postać bryłek lub kryształków o konsystencji smoły lub żywicy.

Dzięki naturalnemu bogactwu pierwiastków śladowych mumio shilajit himalajskie

od tysiącleci znane jest w tradycjach ludowych jako źródło składników odżywczych. Współczesna nauka zidentyfikowała w nim m.in. kwas fulwowy, który jest silnym przeciwutleniaczem. Może przenikać do komórek organizmu, wspomagając lepsze wchłanianie elektrolitów, których odpowiednia ilość spowalnia proces starzenia. Zawiera blisko 30 składników mineralnych i pierwiastków śladowych. Jest m.in. źródłem dobrze przyswajalnego wapnia, witaminy D, fosforu oraz aminokwasów.

Mumio shilajit właściwości

Wiele opracowań medycyny tradycyjnej wskazuje na szerokie działanie mumio. Oprócz właściwości antyoksydacyjnych, gdzie zasadniczą rolę spełnia kwas fulwowy, wykazuje działania przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe (może obniżyć poziom glukozy we krwi),

przeciwwrzodowe (może wpływać na zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego),

przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

Z powodu zawartości kwasu fulwowego łagodzi dolegliwości bólowe różnego pochodzenia. Zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób, np. miażdżycy i anemii. Mumio w dietetyce korzystnie wpływa na układ nerwowy, kostny i pokarmowy. Mówi się również o pozytywnym oddziaływaniu mumio na płodność i libido, co oznacza, że jest afrodyzjakiem. Testy z 2010 roku potwierdziły, że trzymiesięczna suplementacja może zwiększyć ilość całkowitej liczby plemników i ich ruchliwość oraz poprawić jakość nasienia.

Łagodzi skutki stresu, chronicznego zmęczenia, podnosi poziom energii oraz zwiększa zdolności intelektualne, gdyż wspomaga procesy zapamiętywania i uczenia się. W związku z tym, że stymuluje komórki do syntezowania związków wapnia w układzie kostnym, mumio pomaga regenerować tkanki przez zwiększanie ich ukrwienia i metabolizmu komórkowego przy złamaniach, zwichnięciach, stłuczeniach, naciągnięciach.

Shilajit mumio przeciwwskazania

Preparatów sporządzonych na bazie shilajit mumio nie można stosować przy nadwrażliwości na którykolwiek z jego składników. Suplementu diety nie należy podawać również dzieciom. Nie powinny z niego korzystać pacjentki spodziewające się dziecka i karmiące piersią.

Shilajit mumio nie jest preparatem przeznaczonym dla osób z chorobami nerek, a także z chorobami autoimmunologicznymi. Przed rozpoczęciem stosowania należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku zażywania innych leków lub suplementów diety. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji.

Mumio często zwiększa produkcję kwasu moczowego, co może wpłynąć negatywnie na takie stany chorobowe, jak dna moczanowa, kolka nerkowa, niedoczynność tarczycy czy niedokrwistość hemolityczna. Istnieje kilka potencjalnych skutków ubocznych wynikających ze stosowania shilajit, do których należy obniżenie ciśnienia krwi. Choć w wielu przypadkach to sytuacja pożądana, może być groźna dla osób ze zdiagnozowanym niedociśnieniem lub niektórymi chorobami serca.

Mumio shilajit opinie

Mumio suplement diety może przywrócić równowagę energetyczną i homeostazę organizmu, co ma niebagatelny wpływ na zmniejszenie ryzyka rozwoju wielu chorób i dysfunkcji. Mumio cieszy się ogromną popularnością, gdyż wykazuje korzystny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie. Badania nad potencjalnymi korzyściami są jednak niepełne. Potencjał substancji jest ogromny i potrzebne są dalsze badania, by dokładnie zrozumieć, jak działa na poziomie organicznym i molekularnym.

Według raportu z 2012 roku, mumio może spowolnić postępy choroby Alzheimera i przyczynia się do zachowania sprawności funkcji poznawczych. Chroni przed nagromadzeniem wolnych rodników, które odpowiadają za uszkodzenia komórek organizmu. Potwierdzono, że mumio wpływa na funkcje mitochondriów, co może zwiększyć poziom energii, nawet w przypadku zespołu przewlekłego zmęczenia (CFS).

Mumio suplement

Naukowcy uważają, że suplementy diety zawierające mumio mogą stopniowo zwiększać poziom żelaza w organizmie i powodować wzrost metabolizmu komórkowego. Mumio może być korzystne dla zawodników sportów siłowych. Jest bogatym w aminokwasy naturalnym biostymulatorem. Wzmacnia organizm oraz podnosi wytrzymałość fizyczną.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego