rodzaje patelni

Podstawowe rodzaje patelni, które warto mieć we własnej kuchni

Wybór patelni wydaje się prosty, a jednak ilość opcji zaskakuje i często utrudnia znalezienie odpowiedniej. Czy znasz podstawowe rodzaje kuchennych patelni i wiesz, do czego się je wykorzystuje? Wiedza ta pomoże Ci wybrać idealny model dla siebie i wyposażyć swoją kuchnię, we wszystko, co niezbędne. Oto kilka podstawowych rodzajów patelni, które przydają się w każdym domu.

Patelnie z powłoką nieprzywierającą

Aktualnie jedne z najczęściej wybieranych patelni to te wyposażone w nieprzywierającą powłokę nazywaną często powłoką non-stick. Jej najważniejszym zadaniem jest umożliwienie smażenia wielu różnych produktów bez dodatku tłuszczu. Specjalna powłoka sprawia, że tłuszcz nie jest konieczny, by składniki idealnie się zarumieniły i nie przywierały do patelni podczas smażenia.

Najpopularniejsze patelnie z nieprzywierającą powłoką to modele teflonowe, ceramiczne czy tytanowe. Jak widać dobrze na stronie https://www.pieknowdomu.pl/gotowanie/patelnie.html, mogą to być zarówno patelnie uniwersalne, jak i grillowe, głębokie czy przeznaczone do naleśników.

Patelnie grillowe do warzyw i mięsa

Patelnię grillową rozpoznasz po charakterystycznych rowkach na dnie. Świetnie odprowadzają one tłuszcz od smażonych potraw i dopiekają je, wyciągając z nich pełnię aromatów. Takie patelnie świetnie sprawdzają się przede wszystkim przy smażeniu warzyw i mięsa, w tym na przykład kiełbas, karkówki albo steków, zastępując grill elektryczny czy nawet zewnętrzny. Można z nich skorzystać również do smażenia tostów, przypiekając pieczywo wypełnione składnikami z obu stron.

Niskie patelnie do naleśników

Patelnia do naleśników jest bardzo niska, czasem niemal pozbawiona ścianek bocznych. Jest ona przeznaczona, tak jak sama nazwa wskazuje, do smażenia naleśników i w tej roli właśnie sprawdza się lepiej, niż jakikolwiek inny rodzaj. Niskie ścianki boczne znacznie ułatwiają rozlanie ciasta po patelni, kontrolę wysmażenia naleśników czy przerzucenie ich na drugą stronę. Co więcej, niższe ścianki przekładają się również na niższą wagę samej patelni, co dodatkowo ułatwia jej podnoszenie, często niezbędne podczas przygotowania naleśników.

Głębokie patelnie

Głębokie patelnie posiadają wysokie ścianki z boku, dzięki czemu są pojemne i przydatne nie tylko podczas samego smażenia, ale i między innymi duszenia. Taki rodzaj patelni świetnie sprawdza się podczas przygotowywania dań, w których składniki najpierw powinny zostać podsmażone. Dzięki niej przygotowując mięsny gulasz, nie musisz przekładać mięsa po smażeniu do garnka – możesz gotować gulasz w głębokiej patelni i bezpośrednio z niej podawać na talerze. To dobry wybór również do różnego rodzaju sosów i takich dań ze smażonymi składnikami jak na przykład leczo.

Patelnia do jajek, a może wok do dań kuchni azjatyckiej?

Czas na dodatkowe rodzaje patelni, które, choć niekoniecznie obowiązkowe, mogą ułatwić i uprzyjemnić codzienne gotowanie. Najpierw propozycja przydatna właściwie w każdym domu – patelnia do jajek. Na dnie takiej patelni znajdują się wgłębienia, zwykle okrągłe, chociaż czasami przyjmujące również ozdobne kształty. Możesz wykorzystać je do smażenia nie tylko jajek, ale również placków, by gotowe estetycznie prezentowały się na talerzach.

Jest jeszcze jedna patelnia, o której warto wspomnieć. To wok znany z kuchni azjatyckiej, który jako jedyny umożliwi Ci wykonanie azjatyckich dań zgodnie z ich tradycyjnymi przepisami. Jeśli lubisz smażone mięso z warzywami i ryżem, przemyśl wybór takiego naczynia, dzięki któremu przygotujesz pyszne azjatyckie dania we własnej kuchni.

Artykuł sponsorowany.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego