Mąka płaskurka

Mąka płaskurka – do czego ją wykorzystać?

Mąka płaskurka co to jest? – pyta wielu czytelników, których zastanawia nagły wzrost popularności tego produktu w sklepach z ekologiczną żywnością. Ziarna płaskurki charakteryzują się wysoką zawartością składników mineralnych, witamin A, E, B, przeciwutleniaczy i błonnika pokarmowego. Mąka mielona z tego rodzaju zboża to absolutnie wyjątkowy produkt. Można ją mieszać z klasycznymi mąkami lub używać jako zamiennika.

Co to jest płaskurka? Płaskurka to jedna z najstarszych pszenic uprawianych przez człowieka. Źródła historyczne wskazują, że do jej zalet jako pierwsi przekonali się mieszkańcy starożytnej Mezopotamii, a badania polskich historyków dowodzą, że pszenica płaskurka zapoczątkowała rozwój rolnictwa na terenie dzisiejszej Polski. Nasiona odnaleziono w jaskiniach koło Ojcowa, gdzie była uprawiana ok. 2 tys. lat p.n.e.

Płaskurka co to

Płaskurka co to jest? Prastara pszenica ma płaskie kłosy podobne do jęczmienia. Mąka płaskurka uzyskana z ekologicznych ziaren polecana jest wszystkim prowadzącym zdrowy styl życia i preferującym zdrową żywność. Z oferty mogą skorzystać szczególnie osoby dbające o piękną sylwetkę lub dążące do uzyskania idealnej wagi w zdrowy i smaczny sposób.

Potrawy sporządzone na bazie mąki z ziaren płaskurki są niskokaloryczne. Płaskurka zawiera bardzo dużo białka i składników mineralnych oraz większe ilości błonnika pokarmowego i β-glukanów (węglowodanów), które redukują poziom cholesterolu i równoważą poziom glukozy we krwi, chroniąc przed cukrzycą typu 2. Ze względu na dużą ilość błonnika potrawy z mąki płaskurki stają się syte, przyspieszają perystaltykę jelit oraz wpływają pozytywnie na tempo przemiany materii.

Uważa się, że regularne spożywanie potraw z płaskurki zapobiega powstawaniu nowotworów układu pokarmowego. Ziarna płaskurki rozgrzewają organizm, a tym samym wspomagają krążenie i zwiększając odporność. Płaskurką można zastąpić inne zboża, takie jak zwykła pszenica czy orkisz. Mąka z płaskurki wzbogaca przygotowane z niej posiłki o przeciwutleniacze, które chronią przed miażdżycą, chorobami serca oraz spowalniają procesy starzenia się komórek.

Dzięki zawartości magnezu mąka z ziarna płaskurki wzmacnia mięśnie, przez co jest idealną bazą potraw dla sportowców oraz osób aktywnych fizycznie i intelektualnie, gdyż magnez niweluje skutki stresu, napięcia nerwowego oraz wspomaga pracę mózgu. Innym ważnym składnikiem maki płaskurki jest wapń, od którego zależy stan kości i zębów, prawidłowo przebiegające procesy krzepnięcia krwi oraz funkcjonowanie układu nerwowego.

Na jego niedobory narażeni są w szczególności weganie oraz kobiety karmiące piersią, których dzieci wykazały nietolerancję laktozy zawartej w produktach pochodzenia mlecznego. Mąka z ziaren płaskurki może zapewnić im bogate źródło dobrze przyswajalnego pierwiastka. Spożywanie mąki z płaskurki pozytywnie wpływa na oczy. Produkt ma niski indeks glikemiczny, co jest szczególnie ważne dla osób chorych na cukrzycę.

Pszenica płaskurka

W rodzinie orkiszowej płaskurka zajmuje miejsce starszej siostry pszenicy orkisz. Jest bardzo odporna na choroby, szkodniki i niedogodności klimatyczne. Podobnie jak orkisz, nie wymaga stosowania nawozów, pestycydów czy chemicznych środków ochrony roślin.

Płaskurka nie toleruje żadnych obcych dodatków w glebie i podobnie jak orkisz, ma twardą łuskę chroniącą wnętrze ziarna przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami. Ziarno po omłocie pozostaje w plewach. Potrzebne są specjalne urządzenia, aby oddzielić ziarno od plew. Płaskurka znakomicie nadaje się do uprawy ekologicznej w Polsce.

Mąka z płaskurki: naleśniki, racuchy, placki ziemniaczane, omlety

Z płaskurki zrobimy mąkę, płatki, kaszkę i makarony. Całe ziarna można używać po wcześniejszym kilkunastogodzinnym moczeniu, a potem ugotowaniu – jako do sałatek, zup czy past. Ciasto jest delikatne, nie klei się i nie ciągnie. Ma słodkawy orzechowy posmak i miodowy zapach. Płatki z płaskurki nadają się idealnie na śniadanie jako musli. Zalety zdrowotne płaskurki przewyższają nawet orkisz.

Mąka z płaskurki idealna do wypieku chleba

Mąka jest przeznaczona do wypieku wszelkiego rodzaju ciast, chlebów, naleśników, które nabierają z nią ponadczasowego smaku. Dzięki niej możemy cieszyć się doskonałymi potrawami, nie martwiąc się o zdrowe trawienie i niedobory ważnych składników odżywczych.

Mąka płaskurka gdzie kupić

Mąka z płaskurki jest bardzo popularna we Włoszech, gdzie jest nazywana Farro, a także w Niemczech. W Polsce mąkę płaskurkę można kupić w sklepach z ekologiczną żywnością, w sklepach internetowych czy w gospodarstwach i młynach ekologicznych prowadzących sprzedaż internetową.

Płaskurka czy samopsza

Samopsza i płaskurka to dwie starożytne odmiany pszenicy, które od wieków były wykorzystywane w produktach zbożowych, mąkach i wypiekach. Oba rodzaje zbóż były tradycyjnie uprawiane przy użyciu metod ekologicznych w rolnictwie i były ważnymi źródłami żywienia na całym świecie. Chleby produkowane z połączenia mąki z płaskurki i orkiszu są bogate w wartości odżywcze.

W przeciwieństwie do współczesnej pszenicy samopsza zawiera wyższy poziom białka i błonnika, dzięki czemu warto wprowadzić ją do diety. Samopsza jest na górze listy zdrowej żywności, jeśli chodzi o ilość bioaktywnych składników. Mąka z samopszy jest doskonałym wyborem, gdy chcemy upiec chleb razowy na zakwasie. Gluten w mące samopszy jest lepki i słabo zatrzymuje wodę, a chleb dzięki karotenoidom ma lekko żółtawą barwę.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego