Wiele się mówi o wpływie diety, czyli odpowiedniego odżywiania na stan zdrowia. W trakcie choroby to co i ile jemy ma ogromny wpływ na leczenie. W wielu chorobach, w tym w chorobie nowotworowej borykamy się z problemem niedożywienia. Organizm jest osłabiony, co wcale nie ułatwia walki z chorobą. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że człowiek jest niedożywiony. Wygląda normalnie, ma tu i ówdzie za dużo ciała i nic nie wskazuje, że tak naprawdę potrzebujemy go “dożywić”.
Ponieważ bardzo często osoby chore nie mają apetytu, a wręcz mają mdłości na myśl o jedzeniu lub nie mogą przełykać to trudno jest zadbać o odpowiednią ilość przyjmowanych kalorii i składników odżywczych. W trudnych przypadkach , gdy pacjent nie może samodzielnie jeść stosuje się żywienie dojelitowe np. przez sondę. Jeśli jednak nie ma takiej konieczności to warto sięgnąć po dodatkową porcję białka, węglowodanów i innych składników odżywczych. Gdy jedzenie w sposób tradycyjny nie jest możliwe lub niewystarczające, stosuje się preparaty odżywcze, nazywane też żywieniem medycznym.
Spis treści
ToggleSkąd o tym wiem i dlaczego piszę o niedożywieniu w chorobie nowotworowej, a także o roli odpowiedniego odżywiania w procesie leczenia? Ponieważ niedawno miałam przyjemność uczestniczyć w NutriDniu organizowanym przez Nutricię Medyczną.
Nutri-Dzień to dzień organizowany z myślą o chorych onkologicznie i ich bliskich. Często ani jedni ani drudzy nie mają pojęcia o problemie niedożywienia lub nie wiedzą jak z tym walczyć, gdy organizm odmawia przyjmowania odpowiedniej ilości pokarmu. Dlaczego uczestniczyłam w tym dniu? Ponieważ wraz z 3 innymi blogerkami pokazywałam chorym i im bliskim jak używać produktów Nutridrink Protein do przygotowywania różnych smacznych potraw. Nutridrinki do preparaty odżywcze w formie płynnej, które zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze (białko, tłuszcze, węglowodany), w tym witaminy i minerały w proporcjach dostosowanych do potrzeb pacjentów. Nutridrinki występują w różnych rodzajach i smakach i nie trzeba ich tylko pić, można dodawać do różnych dań co właśnie pokazywałyśmy.
Pokazałyśmy jak przygotować w sumie 5 dań, zarówno na śniadanie, obiad czy deser. Ja przygotowałam gryczankę z malinami i Nutridrink Protein o smaku owoców leśnych. Inne blogerki zrobiły m.in. foccacię czy kurczaka kukurydzianego z ryżem. Wszystkie przepisy pojawią się na Nutriblogu – tu też jest więcej ciekawych i apetycznych przepisów.
Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tak zacnym projekcie. Cieszę się też, że firmy chcą edukować i pomagać ludziom, organizują różne akcje społeczne i ułatwiają chorym powrót do zdrowia. Lekarze bardzo często nie mają czasu, by dogłębnie poinformować pacjenta jak powinien się odżywiać, a dieta szpitalna woła o pomstę do nieba. Skąd chorzy mają zdobywać tak istotne informacje jak te o prawidłowym odżywianiu?! Oby więcej firm angażowało się w tego typu pomoc, bo jest ona naprawdę nieoceniona.
Jeśli chciałbyś się więcej dowiedzieć o niedożywieniu w chorobie onkologicznej i roli prawidłowego odżywiania w walce z chorobą, a także o tym jak jeść i komponować posiłki odwiedź stronę Nutricia Oncology i Nutriblog. Znajdziesz tu przydatne artykuły i porady, a także informacje o kolejnych NutriDniach.
A już za kilka dni przepis na Gryczankę z malinami i Nutridrink Protein o smaku owoców leśnych.
Żywienie medyczne to dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego i należy je stosować pod nadzorem lekarza.
Wpis powstał we współpracy z firmą Nutricia Medyczna.