Jak zaparzyć smaczną kawę? Co zrobić by nie przepalić kawy? Jakie są gatunki kawy i czym się różnią? Na te i wiele więcej pytań postaram się Wam dziś odpowiedzieć.
A to dzięki kawowym warsztatom zorganizowanym przez Yelp.pl w Relax Cafe Bar, w których miałam przyjemność uczestniczyć.
Takiej dawki wiedzy dawno nie otrzymałam, starałam się wszystko notować, ale było tego tyle… Najważniejsze pytania i uzyskane odpowiedzi teraz tu opisze, dla Was i dla siebie, by nie zapomnieć o tym.
Ale najpierw filmik z degustacji różnych rodzajów kaw. Zdania były podzielone, choć zgodnie stwierdziliśmy, że podejrzana sklepowa kawa była najmniej smaczna.
1. Jakie są gatunki kawy?
Jest kilka gatunków, ale najbardziej znane i dostępne to Arabica i Robusta. Czym się różnią? Smakiem, miejscem uprawy i przeznaczeniem.
Arabica ma łagodny, lekko kwaskowaty aromat, często z czekoladowym posmakiem, natomiast Robusta jest bardziej wyrazista, trochę gorzkawa, zawiera większą ilość kofeiny. Zwykle stosuje się mieszanki obu kaw.
2. Kawa Kopi Luwak- czemu najdroższa?
Często pewnie słyszycie o najdroższej kawie na świecie, która pochodzi z odchodów pewnego zwierzaka- Łaskuna. Ów zwierzak podobno lubi podjadać sobie owoce kawowca, ale nasion nie trawi i wydala je. W jego przewodzie pokarmowym nasiona tracą gorzki posmak, a on zjada podobno tylko najlepsze ziarna. Stąd cena… Ale:
– ile tych zwierząt musiałoby być na świecie by przerobić takie ilości kawy?
– ile musiałoby być tych najlepszych ziarenek?
– skąd tyle tej kawy w takim razie jest na rynku?
Prawda jest taka, że zwierzaki te hoduje się masowo (jak u nas kury hurtowo „produkujące jajka) i karmi „na chama” niekoniecznie najlepszymi owocami kawowca i produkuje masowo ową najdroższą i najlepszą kawę…
Ponadto certyfikowana kawa luwak musi zawierać tylko 15% nasion nadtrawionych przez łaskuna.
Zresztą ja nie widze frajdy picia kawy, która siedziała w jakiś odchodach. Wybór należy do Was ;)
3. Jakie jest idealne espresso?
Nie ma idealnego ;) A tak na poważnie, crema (skarmelizowane cukry) na powierzchni espresso powinna byc gładka, bez punktu nalewania. Istnieje jednak tzw. espresso tygrysek- z cętkami na cremie.
4. Co wpływa na moc kawy?
Kilka istotnych informacji:
– po zmieleniu, po 3-4 minutach, kawa traci gęstość, smak, moc
– kofeina uwalnia się z upływem czasu i temperatury, stąd też latte słabiej działa od espresso,
– z drobno mielonej kawy wychodzi więcej kofeiny,
5. Jak mielić kawę?
– do espresso używamy bardzo mocno zmielonej kawy
– do dripów, ekspresów przelewowych- średnio mielona kawa
– do french press – kawa grubo mielona
6. Jak nieprzeprzyć kawy w kawiarce?
Wygrzać naczynie, a kawę zalewać gorącą wodą.
7. Kawa z cytryną na upały
O owej kawie dowiedzieliśmy się od „Mieszkanki Warszawy”, która mówi: „kawa nazywa się Mazagran i pochodzi z Portugalii. Espresso przelewa się przez plasterek cytryny, wrzuca ten plasterek i dorzuca 3-4 kostki lodu. Ot cała filozofia”.
Może i żadna filozofia, ale tak się nią zachwycała, że musiałam o tym wspomnieć :)
8. W Relax Cafe Bar można napić się różnych rodzajów kaw, ale co te nazwy oznaczają?
Cytując właściciela lokalu:
DRIP lub raczej dripper – to specjalna wykonana z porcelany bądź tworzywa filiżanka z dziurką w środku. Do drippera wkłada się papierowy filtr, a następnie powoli zalewa się (najlepiej specjalnym czajniczkiem z długą, 'gęsią’ szyjką’) uprzednio wsypaną kawę, Mielenie średnio-drobne. Kawa wychodzi b.czysta, delikatna w smaku, b.aromatyczna.
AEROPRESS – wykonana z tworzywa 'strzykawka’ do której wsypujemy kawę, zakręcamy wieczko z papierowym filtrem ,a następnie wyciskamy kawę za pomocą tłoczka, który stanowi jedną z części aeropressu. Mielenie raczej dość drobne – kawa wychodzi wtedy intensywna, aromatyczna, dość czysta, ale nie tak czysta jak z dripa.
CHEMEX – Urządzenie wymyślone przez niemieckiego chemika ponad 70 lat temu. Metoda przelewowa nieco podobna do dripa. Chemex to szklane naczynie o kształcie klepsydry, do którego wkładamy b.gruby papierowy filtr. Wsypujemy grubo mieloną kawę, powoli wlewamy wodę i po ok. 4 minutach otrzymujemy jasny, delikatny, pozbawiony goryczy napar. Najczęściej występujący rozmiar naczynia pozwala zaparzyć jednorazowo 500ml kawy.
FRENCH PRESS – szklany dzbanek z tłoczkiem, w którym zalewamy grubo zmieloną kawę, a następnie po ok.4 minutach przeciskamy tłok ze stalowym drobnym stitkem, który oddziela fusy od naparu kawowego. Pomysł na takie zaparzenie kawy pojaiwł się we Francji pod koniec XIX wieku, stąd nazwa. Kawa b. intensywna, o dużej zawartości kofeiny, ale dość mętna.
Aeropress i sposób jego użycia możecie zobaczyć na filmiku (podgłośnij, słabo słychac):
Jeszcze raz dziękuję Karolinie z Yelp.pl za zorganizowanie warsztatów i miłe upominki, a Panu Michałowi właścicielowi Relax Bar Cafe, za pouczające wykłady, „ćwiczenia”, miłą atmosferę i babcine ciasto czekoladowe!
2 odpowiedzi
Chemexa można porwać też ze sobą w plener! :) My się tego lata wybraliśmy na piknik plażowy
https://www.youtube.com/watch?v=FwFdFtkbFow
zazdroszczę!