Dżem truskawkowy z rabarbarem

Dziś przepis na dżem truskawkowy z rabarbarem. Dżem robiłam już podobny w zeszłym roku, teraz jedna trochę zmodyfikowałam przepis i chcę się nim podzielić.

dżem truskawkowy z rabarbarem

Nie lubię dżemów. Wróć. Nie lubię kupnych dżemów. Lubię dżemy, które sama zrobię. Wiem, nie widać tu mojej wrodzonej skromności, ale prawda jest taka, że toleruję tylko te dżemy, które sama zrobię.
Dlaczego tak mam?
Dlaczego tylko swojej roboty dżemy jadam? Bo ja robię mało słodkie dżemy, a kto mnie zna, wie, że ja preferuję mniej słodkie słodkości ;)

dżem truskawkowy z rabarbarem
Tak naprawdę, to robiąc dżem tylko dla siebie nie dodawałabym wcale cukru, ale ponieważ robię je też dla znajomych (daję w prezencie itd – tu możesz o tym przeczytać) to jednak trochę cukru dodaję, by twarzy nikomu z kwaskowatości nie wykręcało. Cukru do dżemu daje mało, lubię natomiast poeksperymentować z dodatkami i owocami. Raz dam same owoce, innym razem dorzucę wiórki kokosowe, a jeszcze innym trochę imbiru dla ostrości. Fajne jest to, że każdy dżem jest inny, a ja zapisując swoje eksperymenty na blogu, zawsze mogę odtworzyć daną kombinację.

dżem truskawkowy z rabarbarem
Jak już wspominałam, dżem truskawkowy z rabarbarem robiłam już w zeszłym roku i bardzo podpasowało mi to połączenie owoców. W tym roku pomyślałam by urozmaicić dżem o wiórki kokosowe, co nie tylko zmieniło delikatnie smak dżemu, ale także jego fakturę. Zmieniłam też proporcję owoców – tym razem rabarbaru i truskawek było po równo.
Polecam zrobić większą porcję, bo ta mi zeszła bardzo szybko!

dżem truskawkowy z rabarbarem

A jeśli chcesz poznać jeszcze inne moje domowe przetwory to zapraszam na:

Dżem truskawkowy z rabarbarem

3 słoiki po 550 ml

  • 1 kg rabarbaru
  • 1 kg truskawek
  • skórka z ½ pomarańczy
  • 100 g cukru
  • 1 szklanka wiórek kokosowych

Rabarbar umyj, obierz i pokrój na małe kawałki.
Truskawki umyj i pozbaw szypułek.
Pomarańczę dokładnie wyszoruj i zetrzyj skórkę- tylko wierzchnią, ciemną część.

Owoce i skórkę pomarańczową wrzuć do garnka i gotuj na wolnym ogniu ok. godziny, mieszając co jakiś czas i uważając by nie przypalić.

Gdy uzyskamy oczekiwaną gęstość dodaj cukier oraz wiórki kokosowe. Gotuj jeszcze z 20 minut.

Słoiki wyparz – ja je najpierw myję, przelewam wrzątkiem, a potem wyprażam przez około 10 minut w piekarniku nagrzanym do 130 st. C.

Do jeszcze gorących dokładnie osuszonych słoików (nakrętka i gwint muszą być suche) przełóż dżem, zakręć i postaw do góry nogami.
Słoki wstaw do gorącego piekarnika i pasteryzuj ok. 20 minut ( w 130 st. C). Po tym czasie piekarnik wyłącz, otwórz drzwiczki, a słoiki wyciągnij dopiero po całkowitym ostygnięciu piekarnika.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego

2 Responses

Dodaj komentarz