Domowa nutella śliwkowa

Domowa nutella? Nutella śliwkowa? Brzmi bardzo eksperymentalnie, ale wcale nie jest trudna, za to bardziej zdrowa i owocowa! Musiałam ją zrobić póki jest sezon na śliwki węgierki.

Dziś zatem przepis na domową nutellę śliwkową, której smak jest mniej lub bardziej eksperymentalny. Słodycz kakao i czekolady przełamuje kwaskowaty smak śliwek. Cukru w niej niewiele, bo zwykle w moich domowych przetworach cukru jest mało. Skoro już poświęcam czas na robienie przetworów to niech chociaż będą zdrowsze od tych sklepowych, a także wyróżniają się smakiem.

nutella śliwkowa

Domowa nutella śliwkowa to jeden z tych przetworów, który chodził za mną od dawna, więc gdy tylko pojawiły się śliwki węgierki na moim przydomowym bazarku postanowiłam ją zrobić.

domowa nutella śliwkowa

W sumie gotowanie śliwek podzieliłam na dwa dni. Nie miałam na raz tyle czasu by pilnować smażących się śliwek przez kilka godzin bez przerwy. Dlatego jednego dnia wieczorem umyłam i wypestkowałam śliwki, a następnie wstępnie je zagotowałam- 1 godzinę. Drugiego dnia poświęciłam im więcej czasu – ok. 2 godzin.

domowa nutella śliwkowa

Do śliwek oprócz kakao dodałam też mleczną czekoladę, ale ciekawa jestem jakby smakowała z białą czekoladą i jaki by miała kolor. Gdybym robiła z czekoladą białą to nie dawałąbym już kakao i pewnie użyłabym mniej cukru. Coś czuję, że kolejny eksperyment się szykuje ;)

A może próbowaliście już robić taką domową nutellę śliwkową z białą czekoladą? Jeśli tak to chętnie poznam Wasze opinie i rady!

domowa nutella śliwkowa

Na filmiku możecie zobaczyć etapy robienia nutelli śliwkowej, a także mój sposón na wyprażanie słoików i pasteryzajcę na sucho!

https://youtu.be/UYBeGjrg_Z4

Domowa nutella śliwkowa

4 słoiczki 300 ml

  • 3 kg śliwek węgierek
  • 100 g mlecznej czekolady
  • 100 g cukru (ewentualnie więcej jeśli powidła są kwaśne)
  • 4 czubate łyżki kakao

Śliwki umyj i wypestkuj. Umieść je w dużym garnku o grubym dnie i zasyp cukrem. Podgrzewaj na małym ogniu co jakiś czas mieszając aż śliwki zaczną puszczać sok. Zmniejsz ogień i dalej podgrzewaj do uzyskania gęstej konsystencji- ok. 3 godzin, możesz ten etap podzielić na 2 dni. Gdy śliwki będą gęste dodaj kakao i czekoladę. Podgrzewaj jeszcze chwilę. Spróbuj czy śliwki są wystarczająco słodkie i czekoladowe, jeśli nie to dodaj czekoladę lub cukier.

Tak przygotowane powidła czekoladowe przełóż do wyparzonych i osuszonych słoików i dobrze zakręć – przeczytaj jak przygotować słoiki do przetworów. Następnie słoiki wstaw do piekarnika nagrzanego do 120 stopni Celsjusza i pasteryzuj na sucho przez 20 minut. Wyłącz piekarnik i zostaw w nim słoiki do ostygnięcia.

W zeszłym roku zrobiłam bardzo smaczne powidła śliwkowe, na które przepis znajdziesz pod tym linkiem.

powidła śliwkowe

Jeśli masz ochotę zrobić inne moje przetwory to polecam Ci:

Róbmy przetwory!

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego

15 Responses

      1. Dzięki! Zaryzykowałam w międzyczasie i dałam 200g… Słodkaaawe :D
        Właśnie kończę gotowanie, zobaczymy, co z tego wyjdzie, liczę jednak, że kwaskowatość się przebije nieco.
        I oczywiście dzięki za przepis, mam nadzieję, że dogodzę mojej familii i dzieciaki poznają coś zdrowszego od zwykłej nutelli… :)

Dodaj komentarz