W każdej może niekoniecznie, bo warunki metrażowe w domach i mieszkaniach są bardzo mocno zróżnicowane, ale w tych, które dysponują niewielką ilością miejsca lub są otwarte na salon, taki mebel na pewno znajdzie dla siebie miejsce. Stolik barowy do kuchni to w końcu bardzo modne i praktyczne rozwiązanie, które od jakiegoś czasu zdaje cieszyć się stale rosnącą popularnością w małych pomieszczeniach. Kusi was taka alternatywa dla klasycznego kompletu jadalnianego? Sprawdźcie, gdzie i w jakich wnętrzach najlepiej odnajdzie się wysoki stół barowy z hokerami.
Spis treści
ToggleStolik barowy, czyli funkcjonalne rozwiązanie do małej kuchni
Aranżacja jadalni to marzenie, którego realizację coraz częściej utrudnia mały metraż. Jak zwykle jednak, przy odrobinie kreatywności, nawet i z takiej sytuacji można znaleźć sensowne wyjście. Stół barowy jest nie mniej funkcjonalny i praktyczny w użytkowaniu niż klasyczny model, a już tym bardziej, kiedy zestawimy go z wygodnymi krzesłami barowymi lub hokerami. W małej kuchni takie rozwiązanie może być nie tylko udanym kompromisem pomiędzy potrzebami domowników a dostępną ilością miejsca, ale też świetnym pomysłem na oryginalny wystrój domu lub mieszkania.
Stolik barowy do kuchni nadal jest na tyle rzadko spotykanym widokiem w przestrzeni mieszkalnej, aby przyciągać uwagę i wzbudzać żywe zainteresowanie. Możliwości aranżacyjne małych wnętrz są co prawda mocno ograniczone, ale to nie znaczy, że z góry musicie rezygnować z chęci posiadania choćby namiastki jadalni i komfortowego miejsca do spożywania posiłków. Stół barowy z kwadratowym lub prostokątnym blatem można przecież swobodnie dosunąć do ściany i ustawić w taki sposób, aby nie przeszkadzał w przemieszczaniu się po kuchni i nie przytłaczał jej swoim wysokim wzrostem.
Stół barowy z krzesłami – kącik jadalniany pomiędzy kuchnią a salonem
Stolik barowy do kuchni może znaleźć zastosowanie także w otwartej strefie dziennej, jaka powstaje w wyniku połączenia kuchni i salonu. Likwidacja ściany oddzielającej te dwa wnętrza to jeden z najprostszych sposobów na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na mały kącik jadalniany. Granice między pomieszczeniami w takim układzie stają się bardziej płynne, a wydzielone strefy funkcjonalne zachowują przypisane im role użytkowe. Stół barowy świetnie sprawdza się w roli separatora przede wszystkim dlatego, że jest wysoki i posiada niestandardowe wymiary.
Pamiętajcie jednak, że tak, jak w przypadku innych mebli, u podstaw sukcesu aranżacji stołu barowego zawsze leży przestrzeń. Jego kształt, materiał, czy kolorystyka zawsze powinny pasować do metrażu wnętrza i stylistyki, w jakiej została utrzymana cała strefa dzienna. W przypadku takich otwartych pomieszczeń stół z krzesłami wybiera się odrobinę inaczej niż do jadalni umieszczonej w osobnym pokoju. Nie da się natomiast ukryć, że taki kącik jadalniany potrafi być bardzo wygodny i funkcjonalny – wiele zależy tutaj od wyboru idealnego stołu barowego i pasujących do niego hokerów lub krzeseł.
Jak wybrać idealny stół barowy z hokerami?
Chociaż jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, z oczywistych względów wam nie udzielimy, to chętnie podzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami, które pomogą wam dopasować idealny stół barowy z hokerami. Najważniejsze, czym powinniście się kierować podczas zakupu takiego mebla to jego rozmiar, kształt i rozwiązania konstrukcyjne. Stolik barowy do kuchni i jadalni może być okrągły, kwadratowy lub prostokątny, posiadać wysokość pomiędzy 80 a 110 cm i opcjonalną funkcję regulacji, a także być wsparty na jednej, dwóch lub czterech tradycyjnych nóżkach.
W małych wnętrzach najlepiej sprawdzają się modele o prostym wzornictwie i lekkich kształtach, wykonane z naturalnego drewna, metalowe lub szklane. Dobrym rozwiązaniem w takich pomieszczeniach są modele wykończone na wysoki połysk i szklane, które idealnie współpracują ze światłem, dodając optycznie tu i ówdzie kilka dodatkowych centymetrów. Duży wybór takich modeli może zaoferować sklep internetowy sfmeble.pl. Jeśli zaś chodzi o hokery to wybierzcie takie, które zapewnią wam maksimum podczas siedzenia: z podnóżkiem, oparciem i podłokietnikami.
Jaką wysokość powinien mieć stolik barowy do kuchni i jadalni?
Wysokość stolików barowych do kuchni i jadalni dostępnych w ofercie producentów potrafi różnić się nawet o 30-35 cm. Jak wobec tego rozpoznać właściwy model? Wszystko zależy od tego, jakie macie oczekiwania względem tego mebla. Jeśli chcecie, aby jego blat sięgał maksymalnie do poziomu, na którym znajdują się dolne szafki w kuchni, to szukajcie wśród stołów barowych posiadających 80-90 cm wysokości i dopasujcie hokery o wysokości 60-65 cm. W innym wypadku możecie zdecydować się na opcję pośrednią, czyli stół barowy do jadalni o wysokości 90-100 cm i stołki 70-75 cm lub na najwyższy model 100-110 cm z krzesłami barowymi 80-85 cm. Pamiętajcie, że takie meble mają nie tylko pasować do wystroju, ale też odpowiadać waszym potrzebom i być praktyczne w użytkowaniu.
Jedna odpowiedź
Duży plus takiego stolika to mała ilość zajmowanego miejsca.