Gdy robiłam powidła śliwkowe z czekoladą, czyli domową nutellę śliwkową, postanowiłam poeksperymentować i część zrobiłam w wersji z cynamonem, anyżem i jabłkiem.
Po pierwszej turze gotowania powideł – śliwki smażyłam w dwóch turach, przesmażone owoce rozdzieliłam na 2 garnki. Do jednego z garnków wrzuciłam 2 laski cynamonu, 2 gwiazdki anyżu i dodałam obrane i starte na tarce o grubych oczkach jabłko. Pomyślałam, że to może ciekawie smakować i orzeźwić słodkie powidła śliwkowe z czekoladą, często określane jako czekośliwka. Śmieszna to nazwa no nie?
Czekośliwka z jabłkiem i cynamonem wyszła rzeczywiście trochę mniej słodka, ale jeśli ktoś nie przepada za cynamonem to myślę, że można go pominąć.
Dodanie jabłek sprawiło także, że powidła szybciej zgęstniały – jabłka zawierają pektynę powodującą, że przetwory są gęściejsze. Myślę, że oprócz cynamonu i anyżu można dodać także kardamon, a dla zaostrzenia smaku – mielony imbir.
To nie jedyny eksperyment jaki planuję z czekośliwką, wpadłam też na pomysł by zrobić ją z białą czekoladą, ale to chyba dopiero za rok. Zapas czekośliwki mam duży, a chcę jeszcze zrobić coś z moreli (przetwory z moreli) i jabłek.
Taka czekośliwka nie musi być jedzona tylko w formie kanapek, będzie idealnie pasować także na gofrach czy z naleśnikami – tylko nie dodawajcie wtedy za dużo cukru do ciasta, bo się zasłodzicie – czekośliwka mimo małej ilości cukru jest słodka – przynajmniej dla mnie.
No dobrze, ale koniec tego pisania, pora na przepis :)
Czekośliwka z cynamonem i jablkiem
4 słoiczki 300 ml
- 3 kg śliwek węgierek
- 100 g mlecznej czekolady (lub czekolady gorzkiej, ale wówczas daj mniej kakao)
- 4 czubate łyżki kakao
- 1 jabłko
- 2 laski cynamonu
- 2 gwiazdki cynamonu
Śliwki umyj i wypestkuj. Umieść je w dużym garnku o grubym dnie i zasyp cukrem. Podgrzewaj na małym ogniu co jakiś czas mieszając aż śliwki zaczną puszczać sok. Zmniejsz ogień i dalej podgrzewaj ok. 2 godziny.
Jabłko umyj, obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Do smażonych śliwek dodaj jabłko, cynamon i anyż. Gotuj kolejną godzinę. Gdy śliwki będą gęste dodaj kakao i czekoladę. Podgrzewaj jeszcze chwilę. Spróbuj czy śliwki są wystarczająco słodkie i czekoladowe, jeśli nie to dodaj czekoladę lub kakao. Wyciągnij cynamon i anyż.
Tak przygotowane powidła przełóż do wyparzonych i osuszonych słoików i dobrze zakręć – przeczytaj jak przygotować słoiki do przetworów. Następnie słoiki wstaw do piekarnika nagrzanego do 120 stopni Celsjusza i pasteryzuj na sucho przez 20 minut. Wyłącz piekarnik i zostaw w nim słoiki do ostygnięcia.
Inne przetwory godne polecenia to:
2 Responses
Mmm, brzmi świetnie! A i wygląda doskonale. Super pomysł. :)
Z naleśniczkiem musi być pycha.
lubię jak tu wchodzisz, zawsze poprawiasz mi humor :*