kawa z aeropress

Aeropress – wszystko co musisz wiedzieć

Kawa to dziedzina, która rozwija się niezwykle dynamicznie. 10 lat temu mało kto rozróżniał kawę inaczej, niż na arabicę i robustę. Dziś non-stop czytamy o różnego rodzaju metodach obróbki, odmianach, sposobach palenia, co chwilę na rynku pojawiają się nowe urządzenia do parzenia. Jest jednak jedno urządzenie, które od lat ma pozycję kultowego na kawowym rynku. Urządzenie uniwersalne, za pomocą którego można w niespotykanym stopniu kontrolować smak kawy, a przy tym tak poręczne, iż można je zabrać dosłownie wszędzie. Dziś chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej Aeropressowi.

 

Historia Aeropressu

Fanom wysokojakościowej kawy speciality nie trzeba go przedstawiać. To niepozorne urządzenie, które składa się z plastikowego sitka, tuby, tłoku od lat podbija serca kawoszy na całym świecie. Tradycyjnie, zacznijmy od opowiedzenia jego historii. Mało kto wie, iż jego twórca, Alan Adler to wynalazca między innymi frisbee bijącego rekordy świata, jako najdalej rzucony ręcznie przedmiot na świecie. W roku 2004 uznał on, iż żadne urządzenie, którego próbował nie jest w stanie parzyć smacznej kawy. Chcąc zredukować ilość obecnej w naparze goryczy i kwasowości wziął więc sprawy w swoje ręce i już w 2005 na targach w Seattle (kawowej stolicy świata) zaprezentował miłośnikom czarnego naparu swój wynalazek. Choć pan Adler zarzeka się, iż Aeropress jest zdolny parzyć kawę przypominającą espresso (espresso-styled) dziś większość ekspertów jest zgodna, iż nie jest to prawdą. Aeropress jest w stanie parzyć napary niezwykle skoncentrowane, jednak prawdziwe espresso pozostawmy ekspresom ciśnieniowym.

 

kawa przygotowana przez aeropress

Dwa sposoby parzenia

Będąc przy kwestii parzenia, powiedzieć należy o dwóch sposobach, na które można to robić w Aeropressie. Są to tak zwane metody: klasyczna i odwrócona. W zależności od tego, której użyjemy, różnił się będzie smak naszego naparu. Pierwsza z nich preferowana jest przez samego twórcę i wygląda ona następująco: sitko z włożonym doń filtrem przykręcamy do tuby, stawiamy całość na kubku, wsypujemy kawę, zalewamy gorącą wodą, mieszamy, odczekujemy kilkadziesiąt sekund i przeciskamy przy pomocy tłoka. 

 

Drugą metodę preferują natomiast bariści – ta nosi nazwę metody odwróconej. Efekty, które można z niej uzyskać bardziej przypominają kawę z french pressu – mają większe body, podbite nuty kwasowe, są bardzo “pełne” w smaku. Proces parzenia kawy w ten sposób zaczynamy od Postawienia tłoku gumową częścią do góry. Na ten element nakładamy tubę, do środka wsypujemy kawę, zalewamy wodą, na górę przykręcamy sitko z filtrem, czekamy określoną ilość czasu, odwracamy, stawiając Aeropress na kubku (trzeba bardzo uważać, by się nie poparzyć), przeciskamy i… gotowe! 

 

Co świadczy o zaletach tej metody? Choćby fakt, iż dominuje ona na Mistrzostwach Świata Aeropress. Tak! Aeropress ma swoje mistrzostwa świata, a w naszym kraju, w Warszawie co roku organizowane są również mistrzostwa Polski! To jednak nie koniec niespodzianek, Polska poszczycić się może bowiem mistrzynią i mistrzem świata. Paulina Miczka wygrała w roku 2017 (reprezentując Anglię), Filip Kucharczyk zaś w 2016 (jako reprezentant Polski). Co ciekawe, oboje korzystali oni z podobnego przepisu autorstwa właśnie Filipa Kucharczyka – przepis ten jest tak dobry, iż wygrywał mistrzostwa wielokrotnie na całym świecie. Bardzo zachęcamy do jego spróbowania, efekty są bowiem wyśmienite. Treść przepisu poniżej:

 

Potrzebne będą:

Aeropress

Waga

Młynek

35 gramów dobrej kawy speciality

Woda źródlana w temperaturze 85 stopni Celsjusza

  1. Aeropress stawiamy w pozycji odwróconej
  2. Do środka wsypujemy 35 gramów bardzo grubo zmielonej kawy
  3. Odpalamy stoper
  4. Przez 15 sekund wlewamy do środka 150 gramów wody
  5. Na tubie zakręcamy sitko z włożonym filtrem papierowym
  6. Po upływie minuty lekko mieszamy Aeropressem, obracamy go i wyciskamy wolno do kubka
  7. Dolewamy wody do smaku (rekomendujemy około 100 gramów)

 

Należy oczywiście pamiętać, iż ten przepis może być zaledwie początkiem niesamowitej drogi, jaką jest odkrywanie świata Aeropressu. Trzeba powiedzieć sobie wprost – nie ma drugiej tak uniwersalnej metody, tylko Aeropress pozwala na kontrolowanie dosłownie każdego czynnika procesu parzenia, będąc jednocześnie tak poręcznym, wytrzymałym i tanim. Ilość przepisów jest nieskończona, a internet dostarcza wielu, których można użyć jako receptury “na start” (tu chcielibyśmy wyróżnić metodę Jamesa Hoffmanna). 

Co tu więcej mówić – Aeropress w dłoń i zapraszamy do zabawy. Kto wie, może w przyszłym roku to właśnie ty zostaniesz Mistrzem Polski, a może nawet i świata. Aeropress to nieskończone możliwości parzenia, a co za tym idzie, urządzenie niezbędne w arsenale każdego home baristy. 

 

Wpis powstał przy współpracy z Przyjaciele kawy.

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego

Dodaj komentarz