Czy warto jeść orzeszki ziemne? Oczywiście, że tak! Te niewielkie orzeszki, nazywane popularnie fistaszkami, zawierają mnóstwo cennych dla zdrowia składników odżywczych. Przede wszystkim cenione są za dużą ilość białka. Należą do roślin strączkowych, ale skład chemiczny i właściwości mają bardzo podobne do orzechów. Stąd ich nazwa.
Spis treści
ToggleOrzechy ziemne: kluczowe informacje
Orzeszki ziemne (arachidowe) to smaczna przekąska, którą warto wprowadzić do swojej diety. Pochodzą z Peru, a ich największymi producentami na chwilę obecną są Chiny, Indie i Afryka. Orzeszki cenione są za cenne wartości odżywcze, ale jednocześnie trzeba uważać na ich wysoką kaloryczność. Jednak taka cecha fistaszków jest pożądana przez osoby, które ciężko pracują fizycznie i umysłowo. Dodają witalności, zawierają mnóstwo błonnika, witaminy B3 i wiele składników mineralnych. Jedzenie orzeszków dzięki zawartych w nich aktywnych składnikach odżywczych opóźnia procesy starzenia i ogólnie poprawia pracę całego organizmu. Cóż można chcieć więcej?
Orzechy ziemne: wartości kaloryczne i odżywcze
Orzeszki ziemne zawierają bardzo dużo prozdrowotnych składników odżywczych. Oprócz białka, które jest budulcem kości i mięśni w orzeszkach znajduje się bardzo dużo witaminy B3 (PP, niacyny). To ona reguluje pracę układu nerwowego, reguluje poziom cholesterolu i współuczestniczy w wielu procesach m.in. w syntezie i rozpadzie aminokwasów. Częste Spożywanie orzeszków ziemnych pomoże złagodzić stres i wzmocnić układ nerwowy. Oprócz tego niacyna obniża zły cholesterol i wpływa na produkcję dobrego cholesterolu. Działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Z kolei zawarty w orzeszkach potas reguluje ciśnienie krwi.
Inne właściwości orzeszków ziemnych to m.in. to wpływ na zmniejszenie bólów migrenowych i ogólnie bólu głowy. Mogą też zmniejszać ryzyko pojawienia się schorzeń sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy i Alzheimera. Natomiast zawarte w nich kwasy tłuszczowe jednonienasycone i wielonienasycone pomagają kontrolować glukozę i..apetyt. Trzeba jednak uważać, bo orzeszki są bardzo kaloryczne, a jedzeniu ich często nie można się oprzeć.
Orzechy ziemne: do jakich dań pasują?
Orzechy ziemne to nie tylko skarbnica wartościowych składników odżywczych, ale też cenny składnik różnych pysznych przekąsek. Najbardziej lubiane są orzeszki arachidowe w mieszankach studenckich (bakaliowych), muesli i jako składnik masła orzechowego i muesli. Masło z fistaszków lubią nie tylko najmłodsi, To wyśmienite smarowidło do ciast, deserów i naleśników, znacznie zdrowsze niż sklepowa nutella. Na bazie orzeszków ziemnych można zrobić pożywną sałatkę oraz dodać je do owsianki. Kilka gram orzeszków ziemnych warto dosypać do dań z makaronu lub past warzywnych, np. z bakłażanem czy cukinią.
Są jeszcze dwie cenne dla wielu uosób właściwość orzeszków arachidowych. Zaliczają się do afrodyzjaków, co oznacza, ze komponowanie na bazie orzeszków dan to bardzo dobry pomysł na romantyczny wieczór. Natomiast osoby ćwiczące na siłowni ucieszą się z powodu zawartości w orzeszkach argininy, białka, które powoduje przyrost masy mięśniowej. Jednak mimo ogromnej wartości orzechów arachidowych trzeba mieć na uwadze, że są one bardzo alergizujące. Jeśli jednak w dzieciństwie nie została wykryta alergia na orzeszki, można je jeść ze smakiem. W ograniczonych ilościach.
Artykuł gościnny partnera Zielares.