Szyszki z ryżu preparowanego

Pamiętacie szyszki z ryżu preparowanego ? Słodkie, obklejające buzię i pyszne. Mi się kojarzą z dzieciństwem, tak odległym, które szybko można przywołać właśnie za pomocą smaków z dzieciństwa.

szyszki z ryżu preparowanego

Szyszki z ryżu preparowanego robi się szybko, wymagają tylko kilku składników, a i na eksperymenty można sobie pozwolić. Ja zrobiłam je z masy kajmakowej orzechowej, a może użyć tradycyjnej masy kajmakowej i dodać mielone lub siekane orzechy. Zamiast kakao można użyć gorzkiej lub mlecznej czekolady. Albo karmelowej, mojej ulubionej ;)

szyszki z ryżu
Robiąc te szyszki z ryżu do głowy przychodziło mi multum pomysłów na ich urozmaicenie! Tak sobie pomyślałam nawet, że można z nich zrobić coś na kształt batonów bezglutenowych z dużą ilością bakalii. To dopiero musi być rarytas!

Ponieważ najwięcej problemów w tym przepisie stwarza formowanie szyszek, można to sobie ułatwić robiąc po prostu kuleczki. Ponadto dobrze je zwilżać dłonie wodą, kajmak nie będzie przyklejał się do naszych doni i odklejał ryż od formowanej szyszki/kuleczki.

szyszki z ryżu preparowanego

Szyszki w kształcie kuleczek możesz podać w pailotkach do muffinek – będzie kolorowo :)

Szyszki z ryżu preparowanego

ok. 20-23 szyszki/kuleczki

  • 90 g ryżu preparowanego
  • 380 g masy kajmakowej orzechowej
  • 90-100 g białej czekolady
  • 2 łyżeczki kakao

Do rondelka wrzuć połamaną czekoladę i masę kajmakową. Podgrzewaj na małym ogniu ciągle mieszając do momentu roztopienia czekolady. Uważaj by nie przypalić.
Połowę masy (ok. 210 g) przelej do miski, a rondelek odstaw.
Do miski wsyp 45 g ryżu preparowanego i łyżką delikatnie wymieszaj całość, aż wszystkie
ziarenka ryżu będą dokładnie oblepione masą. Uważaj by nie rozgnieść ryżu. Teraz zwilż ręce wodą i uformuj szyszkę (lub kuleczkę). Jeśli potrafisz robić nigiri sushi to tutaj postępujemy podobnie- bierzemy garść ryżu i delikatnie zamykając dłoń formujemy szyszkę. Kuleczki formuje się prościej. Czynność powtarzamy do zużycia całego ryżu, zwilżając dłonie co jakiś czas- dobrze postawić sobie na stole miskę z wodą.
Pozostałą w rondelku masę podgrzewamy ponownie, dodajemy kakao i mieszamy do dokładnego połączenia składników. Ponownie przelewamy masę do miski, mieszamy z ryżem i formujemy szyszki lub kuleczki.
Gotowe szyszki schładzamy w lodówce.

Puffed Rice Balls Recipe

 

English version

Puffed Rice Balls Recipe

approx. 20-23 balls

  • 90 g puffed rice
  • 380 g nuts dulce de leche
  • 90-100 g white chocolate
  • 2 teaspoons cocoa

Heating a heavy bottom pan on medium heat. Add crushed white chocolate and dulce de leche to the pan. Cook it in medium heat, stirring frequently, until the chocolate completely melted and the mixture is blended. Be careful not to burn.
Remove from the heat and divided mixture into 2 part.
Add to the one part the puffed rice and stir to coat with the mixture. Be careful not to crush the rice.
Take a small portion of the mixture between wet hands and shape it into a small lemon sized balls. Do this as soon as possible because the mixture will take its shape and firm up when it cools down completely. Repeat this process for all the remaining I part of mixture. Wetting your hands at a time- well ourselves at a table with a bowl of water.

To second part of mixture heat up again, add cocoa and mix together. Again, pour mixture into a bowl, mix with rice and form cones or balls.
Ready balls chill in the refrigerator.

puffed rice balls

Podziel się
Facebook
Pinterest
Powiadom znajomego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *