Kuchnia wegetariańska oferuje niesamowitą paletę smaków i konsystencji. W krajach, w których tradycyjnie przygotowuje się więcej potraw roślinnych, powstały przepisy na dania równie sycące i smaczne jak mięsne.
Kuchnia wegetariańska zachęca do eksperymentowania z nowymi składnikami i technikami kulinarnymi, przede wszystkim z Indii i Indonezji. Egzotyczne przyprawy i dodatki, takie jak sambal oelek, garam masala czy mielony kumin dostarczają oryginalnych doznań smakowych. Przekonujemy się wówczas, że gotowanie bez mięsa może być satysfakcjonujące i inspirujące.
Biorąc pod uwagę, że produkty roślinne są tańsze niż mięso, dieta wegetariańska może być też bardziej ekonomicznym wyborem, pozwalającym na spore oszczędności dla domowego budżetu.
Ponadto wybierając dania wegetariańskie, nawet od czasu do czasu, możemy przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zużycia wody.
Spis treści
ToggleCzy dieta wegetariańska jest zdrowa?
Badania pokazują, że dieta wegetariańska może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, takich jak obniżenie ryzyka chorób serca, cukrzycy czy niektórych nowotworów.
Korzyści płynących ze zwiększenia spożycia warzyw są ogromne: od poprawy funkcjonowania układu trawiennego dzięki błonnikowi, przez wsparcie odporności dzięki zawartości witamin, po właściwości detoksykujące organizm. Szczególnie ważne w diecie bezmięsnej są rośliny strączkowe, które dostarczają organizmowi nie tylko białka, ale także innych ważnych składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy, minerały i antyoksydanty, a do tego – są bardzo smakowite. Tempeh to fermentowane ziarna soi, które są bogate w białko i mają unikalną, lekko orzechową teksturę. Soczewica jest delikatna w smaku, a do tego niesamowicie wszechstronna, świetnie sprawdza się w zupach, gulaszach czy sałatkach. Z kolei ciecierzyca to bogate źródło białka, które doskonale smakuje w hummusie, curry czy też pieczona z przyprawami jako chrupiąca przekąska.
Sambal tempeh
Egzotyczna przekąska rodem z Indonezji skusi miłośników intensywnych nut smakowych. Tempeh, czyli sfermentowaną soję, dostaniemy w hipermarketach i sklepach ekologicznych. Warto spróbować – bo to cenne źródło białka roślinnego zawiera także wiele ważnych witamin i minerałów, takich jak żelazo, wapń, mangan, fosfor i witaminy z grupy B. Naturalny tempeh jest produktem bezglutenowym, co czyni go odpowiednim dla osób z nietolerancją glutenu lub celiakią (choć zawsze warto sprawdzić etykietę produktu).
Aby przygotować danie, należy pokroić tempeh w kostkę i obsmażyć na oleju przez 3-4 minuty, a następnie odsączyć i posolić. Tempeh obtaczamy w sosie, który powstaje z podgrzanego na patelni cukru i przypraw, takich jak starty imbir, sambal oelek oraz sos sojowy. Tradycyjnie danie posypuje się papryczką chilli, sezamem i szczypiorkiem, a następnie skrapia sokiem z limonki. Można podawać z ryżem lub z chrupiącymi warzywami. Potrawa jest sycąca, więc można ją przygotować na obiad, szybki lunch lub kolację.
Dal z soczewicy
Dal to esencja kuchni indyjskiej. Nazwy „dal” używa się w odniesieniu do zup i potraw przygotowywanych z różnych rodzajów roślin strączkowych, takich jak soczewica, ciecierzyca czy groch. Dal z soczewicy jest najbardziej popularną wersją tego dania. W wielu tradycjach indyjskich dal jest podstawowym daniem, często spożywanym na co dzień. Dla wielu Hindusów, zwłaszcza tych praktykujących wegetarianizm ze względów religijnych, dal stanowi główne źródło białka. Kombinacja przypraw, takich jak kurkuma, kumin, cynamon, czy kolendra, w połączeniu z soczewicą, zapewnia głęboki i satysfakcjonujący smak, który przyciąga wielu smakoszy. Przygotowanie dalu trwa około godziny: https://uwielbiam.pl/przepis/dal-z-soczewicy
Potrawę tradycyjnie podaje się z ryżem lub chlebkiem naan.
Chana masala
Wszystkim, którym zasmakował dal, do gustu przypadnie też na pewno chana masala. Potrawa, znana również jako „chole”, pochodzi z północnych Indii. Głównym składnikiem chana masala jest ciecierzyca („chana”), którą dusi się w pikantnym sosie z dodatkiem kuminu, papryki, kurkumy, imbiru i mieszanki garam masala. Danie jest proste, szybkie w przygotowaniu: https://uwielbiam.pl/przepis/chana-masala – i daje się odgrzewać, więc można je zapakować na lunch do pracy.
Kotlety z cukinii w sosie serowym
Zwolenników delikatniejszych smaków zachęcamy do spróbowania prostych, a przepysznych kotlecików warzywnych. Cukinię kroimy w plastry grubości 5 cm, panierujemy, a następnie smażymy z obu stron. Jest chrupiąca na zewnątrz, a miękka w środku. Kotleciki najlepiej smakują z sosem na bazie śmietanki i sera Lazur oraz podsmażonymi pieczarkami. Smacznego!
Artykuł partnera.